IPN apeluje do ofiar i świadków przestępstw systemu nazistowskiego lub komunistycznego, by zgłaszali się do IPN i składali zeznania ws. przestępstw z lat 1939–1990. Informacje można przekazywać osobiście, pisemnie lub telefonicznie do Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.
IPN przekonuje, że warto się zgłosić do prokuratorów Instytutu nawet, gdyby dane śledztwo nie zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia.
Jak bowiem zwraca uwagę IPN, także taka sprawa ma wartość. Prokurator - mimo śmierci sprawcy - określa popełnione zło: stwierdza, że było ono zbrodnią nazistowską bądź komunistyczną, określa jego kwalifikację prawną oraz stwierdza kto był sprawcą, a kto pokrzywdzonym.
Nie pozwólmy o tych zdarzeniach zapomnieć! Prosimy Państwa, byście nam pomogli nazwać po imieniu niegdyś wyrządzone zło. Oprawcy – często żyjący w przekonaniu o swojej bezkarności – powinni usłyszeć, że byli zbrodniarzami. Ich ofiary – żyjące z kolei w poczuciu krzywdy – mają prawo do tego, by przedstawiciel Państwa Polskiego nazwał wyrządzone im zło i ogłosił, że było ono zbrodnią Prezes IPN dr Łukasz Kamiński
Decyzja prokuratora stwarza fakt prawny. Dzięki temu osoba pokrzywdzona może wykorzystywać swój status w procesach o odszkodowania przed sądami polskimi, ale także przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (jak to ma miejsce w przypadku Zbrodni Katyńskiej) oraz w postępowaniach przed organami emerytalno-rentowymi w kraju.
Zeznania składane w śledztwach są również - jak podkreśla IPN - cennym materiałem źródłowym dla badaczy.
"Wiedza o zbrodni znika"
Prezes IPN dr Łukasz Kamiński zwraca uwagę, że upływ czasu sprawia, iż wiedza o zbrodniach przeszłości znika bezpowrotnie wraz z odchodzącymi ludźmi.
- Stąd nasz apel: nie pozwólmy o tych zdarzeniach zapomnieć! Prosimy Państwa, byście nam pomogli nazwać po imieniu niegdyś wyrządzone zło. Oprawcy – często żyjący w przekonaniu o swojej bezkarności – powinni usłyszeć, że byli zbrodniarzami. Ich ofiary – żyjące z kolei w poczuciu krzywdy – mają prawo do tego, by przedstawiciel Państwa Polskiego nazwał wyrządzone im zło i ogłosił, że było ono zbrodnią - apeluje prezes IPN.
I dodaje: - W imię prawdy, sprawiedliwości i dla dobra przyszłych pokoleń Polaków prosimy o przekazywanie tych informacji w ramach akcji "Ostatni świadek", podjętej przez Instytut Pamięci Narodowej.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/itar/tass