"Justin Bieber jest przyszłością rock'n'rolla" - mówi Iggy Pop. "Hawajska koszula i japonki to szczyt elegancji" - zapewnia Karl Lagerfeld, a Dalajlama twierdzi", że "mężczyzna, który w wieku 50 lat nie ma rolexa, przegrał swoje życie".
Stwierdzenia, o które nikt by ich nie podejrzewał, wypowiadają na skutek stosowanych tortur. Świadczą o tym ślady brutalnego pobicia na twarzy muzyka, projektanta mody i przywódcy duchowego Tybetańczyków. A całości towarzyszy hasło: "Torturuj człowieka, a powie ci cokolwiek. Poza tym, że tortury są nieludzkie, są także nieskuteczne. Zatrzymaj je".
Pomysłodawcą akcji jest belgijski oddział Amnesty International, który - jak się okazało - wykorzystał wizerunki panów bez ich zgody. Teraz organizacja przeprasza za swój błąd, jednocześnie tłumacząc, że "działała w dobrej wierze".
Dalajlama wycofany
"Ogólnym celem tej kampanii jest próba wpływania na świadomość ludzi na temat stosowania tortur. Według badań, szokująca liczba ludzi uważa, że tortury mogą być czasami użyteczne, a ponad 36 procent, że tortury są uzasadnione w niektórych przypadkach. To jest nie do przyjęcia. Dlatego, by przyciągnąć uwagę opinii publicznej, postanowiliśmy zilustrować tę rzeczywistość, używając prowokacyjnych zdjęć i słów. Wysyłając przesłanie, że człowiek, który jest torturowany powie cokolwiek, byle tylko zakończyły się potworności" - brzmi oświadczenie AI.
Amnesty przyznała również, że kampania "miała być ironiczna", stąd m.in. hasło, które włożono w usta wokaliście. "Zdanie, że »Justin Bieber jest przyszłością rock'n'rolla«, nie jest osobistą opinią Iggy'ego Popa, ale było częścią procesu twórczego tej kampanii" - dodano w oświadczeniu.
Muzyk za pośrednictwem swojego konta na Twitterze zamieścił oświadczenie AI, ale nie wydał żadnych dalszych komentarzy.
Organizacja dodatkowo ogłosiła, że usunęła z kampanii wizerunek torturowanego Dalajlamy, który był częścią tej samej kampanii. Podobno zdjęcie "spowodowało wyjątkowy niepokój w pewnych kręgach".
Autor: am/kka / Źródło: Guardian, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Amnesty International