Rozpoczęła się operacja wprowadzenia dzieła "Hołd pruski" Jana Matejki do budynku krakowskich Sukiennic. Dzieło wraca z wystawy w Berlinie do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. Jedno z najważniejszych płócien Matejki powraca do Krakowa z wystawy "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce".
- Ze względu na wymiary obrazu, prawie 4x8 metrów, płótno jest transportowane na wałku, w specjalnej skrzyni. Obraz będzie wnoszony do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku przez galeryjkę od strony ulicy Brackiej przy użyciu podnośnika - poinformowała Elżbieta Zygier, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby przy Galerii w Sukiennicach.
W tym samym czasie galerię w Sukiennicach opuści Matejkowski "Rejtan", by powrócić do Zamku Królewskiego w Warszawie.
"Hołd" musi poleżeć
Po wniesieniu do sali "Hołd Pruski" natychmiast zostanie rozwinięty. Następnie z powodów konserwatorskich będzie leżał dobę na podłodze. Jutro rozpocznie się naciąganie dzieła na krosna i montaż w Sali Siemiradzkiego. Obraz zawiśnie na tej ścianie, gdzie przed remontem wisiały "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego.
"Hołd pruski" namalował Jan Matejko w latach 1879-1882. To wizja triumfu Polski nad zakonem krzyżackim. Obraz przedstawia Albrechta Hohenzollerna, ostatniego wielkiego mistrza i pierwszego świeckiego księcia Prus, przysięgającego wierność polskiemu królowi Zygmuntowi I Staremu w dniu 10 kwietnia 1525 roku.
Dzieło jest własnością Zamku Królewskiego na Wawelu. W latach 2006-2007 obraz został poddany gruntownej konserwacji przez zespół specjalistów z Zamku Królewskiego na Wawelu oraz z Muzeum Narodowego w Krakowie. Potem był prezentowany na Wawelu i na wystawie w Berlinie.
ab//gak/k
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jacek Bednarczyk