TVN24 | Kultura i styl

Nie żyje Gienek Loska. Wokalista zmarł w rodzinnym mieście

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
akr/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Gienek Loska miał 45 latTVN24
wideo 2/2
TVN24Gienek Loska miał 45 lat

Gienek Loska nie żyje. Informację przekazała Polska Fundacja Muzyczna. Wokalista zmarł w środę wieczorem w domu swojej mamy, która opiekowała się nim od momentu, gdy doznał wylewu. Artysta miał 45 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek w rodzinnym mieście na Białorusi.

"Z bólem zawiadamiamy, że wczoraj wieczorem, 9 września 2020 roku, w wieku 45 lat odszedł Gienek Loska" - podała w czwartek na swojej stronie internetowej Polska Fundacja Muzyczna. Dodała, że artysta "zmarł w domu swojej mamy, która się nim opiekowała od momentu, gdy będąc u niej w odwiedzinach, doznał rozległego wylewu".

W maju 2018 roku, podczas odwiedzin matki w Białooziersku muzyk doznał rozległego wylewu krwi do mózgu. Na Białorusi wokalista przeszedł operację, po której długo przebywał w śpiączce. Stan jego zdrowia był na tyle poważny, że uniemożliwiał przetransportowanie go z powrotem do Polski.

Wokalista - jak przekazała PFM - zostanie pochowany w czwartek w Białooziersku na Białorusi, który jest jego rodzinnym miastem.

Google Maps

"Był z nim kontakt. Lubił słuchać muzyki i głosów"

Jak czytamy na stronie Fundacji, od doznania udaru do dnia śmierci, Loska cały czas "był pod opieką lekarzy, rehabilitantów i masażystów, a przede wszystkim najbliższej rodziny z mamą i jego narzeczoną Agnieszką na czele".

Dodano, że "był z nim kontakt". "Lubił słuchać muzyki i głosów, gdy się do niego dzwoniło lub odwiedzało" - napisała PFM.

Przekazała też, że dzięki wpłatom w ramach akcji pomocowej Polska Fundacja Muzyczna mogła finansować dla wokalisty "odżywki, zabiegi, sprzęt, remont, wyjazdy wolontariuszki". "Ostatnimi kosztami będą te związane z pogrzebem – po tym konto zostanie zamknięte i środki, jakie na nim pozostały, przekażemy na Fundusz Pomocowy służący innym Artystom znajdującym się w potrzebie" - przekazano.

Gienek LoskaStach Leszczyński/PAP

Nagrał wiele płyt, koncertował po całej Europie

Gienek Loska urodził się 8 stycznia 1975 roku w Białooziersku. Był polskim wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i tekściarzem białoruskiego pochodzenia. Mieszkał na stałe w Warszawie.

Przez wiele lat Gienek był wokalistą legendarnej w kręgach blues-rockowych formacji Seven B, mającej na swoim koncie trzy płyty - "Rocktales", "Make up Your Mind" i "Acoustic"- i koncertującej w przeszłości po całej Europie.

Fundacja przypomniała też, że wokalista był liderem zespołu Gienek Loska Band. Nagrał z nim dwie płyty: "Hazardzistę" i "Dom". Brał udział w projektach muzycznych z wieloma artystami m.in. Alkiem Mrożkiem, Braćmi czy Anią Rusowicz. Obok własnych utworów wykonywał również utwory Czesława Niemena, Lynyrd Skynyrd, Queen i innych kultowych artystów.

W 2011 roku artysta wygrał pierwszą edycję programu "X-Factor". W 2010 roku wziął udział w "Mam Talent". Był też wielokrotnie nagradzany w corocznych plebiscytach organizowanych przez prestiżowe polskie pismo branżowe "Twój Blues" w kategorii wokalista roku.

Autor:akr/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Stach Leszczyński/PAP