"Julieta" Pedro Almodovara i "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha są w programie 16. festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, który zagości we Wrocławiu od 21 do 31 lipca. Przewidziana jest również polska prapremiera opery "Zagubiona autostrada" w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Libretto, autorstwa Elfride Jelinek, powstało na podstawie scenariusza filmu Lyncha o tym samym tytule.
Tegoroczna, szesnasta edycja MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, jest dla organizatorów i kinomanów szczególna, gdyż odbywa się w roku, w którym Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury. Dodatkowe pieniądze pozwoliły na to, że oferta festiwalu (będącego częścią programu ESK) jest bogatsza niż w poprzednich latach. Organizatorzy skupiają się przede wszystkim na mistrzach kina.
Tradycyjnie odbędzie się pięć konkursów, z czego dwa najważniejsze to Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty (10 filmów) oraz Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce (14 filmów).
Blisko 400 filmów z 50 krajów
Program 16. edycji wrocławskiej imprezy przedstawili na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu Roman Gutek i dyrektor artystyczna festiwalu Joanna Łapińska. W tym roku na Nowych Horyzontach pokazanych będzie prawie 400 filmów z ponad 50 krajów, z których prawie sto będzie mieć polskie premiery. Seanse będą organizowane w Kinie Nowe Horyzonty i na wrocławskim Rynku, a wydarzenia specjalne w Narodowym Forum Muzyki. Festiwal otworzy premierowy w Polsce pokaz nowego filmu Pedro Almodovara "Julieta", który jest pełną intensywnych emocji i kolorów historią matki szukającej zaginionej córki, zrealizowaną na podstawie opowiadań Alice Munro.
Na zakończenie zaprezentowana zostanie z kolei "Komuna" w reżyserii Thomasa Vinterberga, współtwórcy Dogmy 95, słynnego manifestu artystycznego duńskiej awangardowej grupy twórców filmowych. Nagrodzony na Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem dla aktorki Trine Dyrholm dramat obyczajowy to wiwisekcja mitu demokratycznej wspólnoty.
Mistrzowie i debiutanci
W sekcjach Panorama, Panorama Gala i Ale kino+ pojawią się premierowo w Polsce odkrycia i przeboje ze światowych festiwali, m.in.: tegoroczny laureat Złotej Palmy z Cannes "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha, zwycięzca z Locarno "Teraz dobrze, wtedy źle" Honga Sang-soo, czy zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Berlinale czyli Tomasz Wasilewski i jego "Zjednoczone Stany Miłości".
Będą głośne i docenione na tegorocznym MFF w Cannes filmy: "Egzamin" Cristiana Mungiu (nagroda za reżyserię), "Klient" Irańczyka Asgara Farhadiego (nagroda za scenariusz i dla najlepszego aktora), "Toni Erdmann" niemieckiej reżyserki Maren Ade (nagroda FIPRESCI), "Sieranevada" jednego z ojców rumuńskiej Nowej Fali - Cristiego Puiu, czy "Służąca" koreańskiego wirtuoza kina zemsty Parka Chan-wooka. Pokazane zostaną nowe dzieła uznanych reżyserów: "Martwe wody" Bruno Dumonta, "Cmentarz wspaniałości" Apichatponga Weerasethakula, "Nieznajoma dziewczyna" braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, czy "Śmietanka towarzyska" Woody’ego Allena.
W związku z festiwalowym cyklem Mistrzowie Kina Europejskiego do Wrocławia przyjedzie dziewięcioro wybitnych twórców: Agnieszka Holland, Nanni Moretti, Carlos Saura, Claire Denis, Cristian Mungiu, Petr Zelenka, Ulrike Ottinger, Jessica Hausner i Andriej Konczałowski. Każdy z reżyserów pokaże po dwa filmy swego autorstwa i jeden europejski film-inspirację, a Nanni Moretti i Victor Erice będą mieli retrospektywy. Twórcy poprowadzą ponadto "mistrzowskie lekcje kina".
Filmowe opery
W programie tegorocznej edycji Nowych Horyzontów jest też m.in. polska prapremiera opartej na filmie Davida Lyncha opery filmowej "Zagubiona autostrada". Autorką libretta - na motywach scenariusza Lyncha i Barry'ego Gifforda - jest austriacka noblistka Elfriede Jelinek, we współpracy z Olgą Neuwirth.
Dwukrotnie w czasie festiwalu zostanie zaprezentowana opera "River of Fundament" autorstwa jednego z najgłośniejszych współczesnych artystów amerykańskich Matthew Barneya.
To najnowsze, przygotowywane przez kilka lat, dzieło amerykańskiego artysty Matthew Barneya (twórcy głośnego cyklu "Cremaster") – nazywanego współczesnym mitotwórcą i "amerykańskim Wagnerem", autora brawurowych performance’ów, instalacji i filmów, oraz kompozytora Jonathana Beplera.
Inspiracją tego monumentalnego (6 godzin, 2 antrakty) widowiska była powieść Normana Mailera Starożytne wieczory, opisująca podróż człowieka od śmierci ku ponownemu narodzeniu w oparciu o egipską mitologię.
Świat teatru i kina połączy się w programie retrospektywy filmów Pippo Delbono – w Polsce znanego głównie jako czołowy twórca włoskiego teatru.
Scena elektroniczna i alternatywna
Zwyczajowo ważnym elementem programu T-Mobile Nowe Horyzonty będą wydarzenia muzyczne. Koncerty będą się odbywać w Klubie Festiwalowym w Arsenale. Wystąpi m.in. amerykański zespół post-punkowy Xiu Xiu, który zinterpretuje na żywo muzykę z serialu "Miasteczko Twin Peaks".
Dobór muzyków, których koncerty i DJ-sety będzie można zobaczyć na Nowych Horyzontach zapewni możliwie najszerszy przekrój dobrych brzmień zarówno polskiej, jak i zagranicznej elektroniki. Obok Natalii Nykiel, pojawi się uwielbiana w Polsce Emika.
RSS Boys zagrają obok legendarnego punkrockowca elektroniki T.Raumschmiere, a delikatna Niemoc zaprezentuje się w kontraście do mistrzyni electro - Tusii Beridze. Na scenie także Baasch ze swoim nastrojowym, pełnym emocji głosem oraz wybuchowa mieszanka electro i house’u - warszawski duet Bert i Igor - czyli Last Robots. Wyjątkową niespodziankę na Nowe Horyzonty szykuje Artur Rojek.
"Muchy - kultowy polski zespół sceny alternatywnej, autorzy takich utworów jak Ezoteryczny Poznań, czy Terroromans - zapraszają w muzyczną podróż do czasów, kiedy buntować się było łatwiej, bo żyć było trudniej, czyli w niezwykłą wycieczkę przez trzy dekady polskiej muzyki" - napisali organizatorzy w zaproszeniu na koncert grupy.
Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty