80. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji dobiega końca. W sobotni wieczór wręczony zostanie Złoty Lew oraz pozostałe festiwalowe nagrody. Po raz pierwszy w historii w jednej edycji Konkursu Głównego znalazły się dwa filmy wyreżyserowane bądź współreżyserowane przez Polki: "Zielona granica" Agnieszki Holland oraz "Kobieta z..." Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.
80. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego - najstarszego tego typu wydarzenia świata - przechodzi do historii. Włoskie święto kina jest jednym z tak zwanej Wielkiej Piątki obok festiwalu Sundance, Berlinale, Festiwalu Filmowego w Cannes oraz MFF w Toronto.
W tegorocznym Konkursie Głównym znalazły się 23 filmy, które oceniło jury pod przewodnictwem amerykańskiego filmowca Damiena Chazelle'a. Razem z nim konkursowym tytułom przyjrzeli się: ceniony palestyński aktor Saleh Bakri, legendarna nowozelandzka filmowczyni Jane Campion, jedna z najciekawszych francuskich reżyserek i aktorek Mia Hansen-Love, wybitny brytyjsko-irlandzki dramaturg, reżyser i scenarzysta Martin McDonagh, jeden z najciekawszych argentyńskich reżyserów i scenarzystów Santiago Mitre, włoski filmowiec Gabriele Mainetti, hongkońsko-tajwańska aktorka i modelka Shu Qi oraz legendarna amerykańska twórczyni filmów dokumentalnych Laura Poitras, której "Całe to piękno i krew" w ubiegłym roku otrzymał Złotego Lwa jako drugi film dokumentalny w historii (pierwszym był "Rzymska aureola" w reż. Gianfranca Rosiego w 2013 roku).
Dziękujemy za wspólną relację.
Oto laureaci nagród w Konkursie Głównym 80. MFF w Wenecji:
Złoty Lew - "Poor Things" reż. Yorgos Lanthimos
Srebrny Lew - Wielka Nagroda Jury - "Aku wa Sonzai Shinai" reż. Ryusuke Hamaguchi
Srebrny Lew za najlepszą reżyserię - Matteo Garrone "Io Capitano"
Nagroda za najlepszy scenariusz - Pablo Larraín i Guillermo Calderón "El Conde" (reż. Pablo Larraín)
Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki - Cailee Spaeny za rolę w "Priscilla" Sofii Coppoli
Puchar Volpiego dla najlepszego aktora - Peter Sarsgaard za rolę w filmie "Memory" Michela Franco
Nagroda Specjalna Jury - "Zielona granica" reż. Agnieszka Holland
Nagroda Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora - Seydou Sarr za rolę w "Io Capitano" w reż. Matteo Garrone
Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami wielkim zwycięzcą okazał się być "Poor Things" Yorgosa Lanthimosa.
Za chwilę poznamy tytuł filmu, do którego trafi Złoty Lew.
Srebrny Lew - Wielka Nagroda Jury przyznana została filmowi "Aku wa Sonzai Shinai" w reżyserii Ryusuke Hamaguchiego.
Srebrny Lew za najlepszą reżyserię otrzymuje Matteo Garrone za "Io Capitano".
Holland: Od 2014 roku około 60 tysięcy osób zginęło, próbując dostać się do Europy. Teraz, gdy tu siedzimy, wydarzenia opowiedziane w moim filmie nadal się dzieją. Tu w Europie, nie dlatego, że nie ma środków, żeby pomóc tym ludziom, ale dlatego, że nie chce. Dedykuję tę nagrodę wszystkim, którzy niosą pomoc uchodźcom.
- To nie był łatwy film do zrealizowania. Niektóre powody możecie sobie wyobrazić, niektórych nie - powiedziała polska reżyserka.
Nagroda Specjalna Jury trafia do Agnieszki Holland za "Zieloną granicę".
Autorzy scenariusza "El Conde": Pablo Larraín i Guillermo Calderón docenieni nagrodą za najlepszy scenariusz.
Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki trafia do Cailee Spaeny za tytułową rolę w filmie "Priscilla" w reż. Sofii Coppoli.
Puchar Volpiego dla najlepszego aktora otrzymał Peter Sarsgaard za rolę w filmie "Memory" Michela Franco.
Łzy wzruszenia pojawiły się również na twarzach jurorów i prowadzącej galę.
Nagrodę Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora przyznano Seydou Sarrowi za rolę w filmie Matteo Garrone "Io Capitano". Gwiazdor z trudem walczył ze wzruszeniem.
Przechodzimy teraz do nagród w Konkursie Głównym.
Najlepszym filmem Orizzonti okazał się być "Magyarazat mindenre" Gabora Reisza.
Nagrodę Orizzonti za najlepszą reżyserię otrzymuje Mika Gustafson za "Paradiset brinner".
Specjalna Nagroda Jury Orizzonti trafiła w ręce Alaina Parroniego za film "Una streminata domenica".
Natomiast Margarita Rosa de Francisco za rolę w "El Paraiso" odebrała nagrodę sekcji Orizzonti za najlepszą rolę kobiecą.
Nagrodę dla najlepszego aktora sekcji Orizzonti otrzymał pochodzący z Mongolii Tergel Bold-Erdene za rolę w filmie "Ser Ser Salhi".
Enrico Maria Artale z nagrodą za najlepszy scenariusz w sekcji Orizzonti za film w swojej reżyserii "El Paraiso".
Teraz nagrody w sekcji Orizzonti. Najlepszym krótkim metrażem został "A Short Trip" w reż. Erenik Beqiri.
Lwa Przyszłości - "Luigi De Laurentiis" - otrzymał film "Ai Shi Yi Ba Qiang" w rez. Lee Hong-Chi.
Przed nami nagrody w sekcji Venice Classic. Nagrodę Best Restored Film trafiła do "Ohikkoshi" w reż. Shinjia Somaiego. Nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego, poświęconemu kinematografii, odebrał Alex Braverman za "Thank You Very Much".
Nagrodę Best Experience Venice Immersive - najważniejszą nagrodę tego konkursu - przyznano "Songs For A Passerby" Celine Daemen.
Specjalną Nagrodę Jury przyznano filmowi "Flow" w reż. Adriaana Lokmana.
A nagrodę Venice Immersive Achievement Prize otrzymuje "Empereur" w reż. Marion Burguer i Ilana Cohena.
Rozdanie nagród rozpoczyna tradycyjnie konkurs Venice Immersive.
Caterina Murino powitała zgromadzoną publiczność.
Czerwony dywan opustoszał. Już niebawem rozpocznie się uroczysta gala.
Tegorocznemu jury Konkursu Głównego przewodniczył amerykański filmowiec Damien Chazelle.
Natomiast film "Kobieta z..." pierwszy raz zaprezentowana została publiczności wczoraj.
"Zielona granica" swoją uroczystą premierę miała w miniony wtorek.
W tegorocznym Konkursie Głównym znalazły się dwa polskie filmy: "Zielona granica" Agnieszki Holland oraz "Kobieta z..." Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Oba tytuły bardzo pozytywnie przyjęte zostały przez międzynarodową krytykę.
Wieczór poprowadzi włoska aktorka Caterina Murino, znana między innymi z roli Solange w "Casino Royale".
Dobry wieczór! Rozpoczynamy naszą relację na żywo z ceremonii zamknięcia 80. jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Wenecja 2023. Silna polska reprezentacja
Po raz pierwszy w historii weneckiego Konkursu Głównego, w tym samym wyścigu o Złotego Lwa wzięły udział dwa filmy wyreżyserowane bądź współreżyserowane przez Polki: "Zielona granica" Agnieszki Holland oraz "Kobieta z..." Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Oba filmy zostały bardzo dobrze przyjęte przez międzynarodową krytykę filmową.
Chociaż to nie pierwszy film Holland w weneckim konkursie, to nigdy wcześniej nie zdobyła żadnej nagrody. Po raz pierwszy szansę na Złotego Lwa miała w 1992 roku z francuską produkcją "Olivier, Olivier". Dziesięć lat później na Lido wróciła ze słynnym dramatem "Julia wraca do domu".
Natomiast "Kobieta z..." duetu reżyserskiego Szumowska/Englert jest ich drugim wspólnym filmem, który znalazł się w Konkursie Głównym weneckiego festiwalu. Trzy lata temu o Złotego Lwa walczyli tragikomedią "Śniegu nigdy już nie będzie".
To nie jedyne polskie akcenty w oficjalnej selekcji 80. MFF w Wenecji. W sekcji Poza Konkursem znalazł się najnowszy film 90-letniego Romana Polańskiego "The Palace". Ponadto w sekcji Horyzonty o nagrody walczy film australijsko-macedońskiego twórcy Gorana Stolevskiego "Domakinstvo za pocetnici", którego koproducentkami są Klaudia Śmieja-Rostworowska i Beata Rzeźniczek (Madants).
Wenecja 2023. Nieoczywiste debiutantki, nieoczywiści debiutanci
"Priscilla" Sofii Coppoli jest jedynym tegorocznym tytułem konkursowym autorstwa reżyserki, której wcześniejszy film został już doceniony Złotym Lwem (jej "Somewhere. Między miejscami" zwyciężył w 2010 roku).
Mało tego, większość z reżyserów i reżyserek debiutuje w weneckim Konkursie Głównym, chociaż są to bardzo cenieni filmowcy i filmowczynie. Stefano Sollima, Bertrand Bonello, Edoardo De Angelis, Luc Besson, Pietro Castellitto, Michael Mann, Ryusuke Hamaguchi, Fien Troch, Matteo Garrone, David Fincher, Giorgio Diritti, Bradley Cooper, Ava DuVernay, Nikolaj Arcel i Tim Kröger - to właśnie oni tworzą tę liczną grupę.
Autorka/Autor:Tomasz-Marcin Wrona
Źródło zdjęcia głównego: Giorgio Zucchiatti/La Biennale di Venezia/ASAC