Holland, Komasa, Borcuch i trzy debiuty. 16 tytułów powalczy o Złote Lwy w Gdyni

"Słodki koniec dnia" Borcucha to znany już film konkursowy
"Słodki koniec dnia" Borcucha to znany już film konkursowy
Next Film
16 tytułów trafiło do Konkursu Głównego festiwalu w Gdyni Next Film

Jedenaście premier, w tym trzy debiuty reżyserskie, trafiło do Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W sumie pokazanych zostanie 16 tytułów, wśród których są m.in. "Obywatel Jones" Agnieszki Holland, "Boże ciało" Jana Komasy, "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha a także "Piłsudski" Michała Rosy. Festiwal odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku.

16 tytułów to standardowa od kilku lat liczba produkcji w Konkursie Głównym, choć trzy debiuty to nieco mniej niż dotąd. Dawno za to do konkursu nie trafiło aż 11 premier.

Lista filmów oddaje w pełni gatunkową różnorodność współczesnego polskiego kina, choć takiej liczby dużych, historycznych produkcji nie mieliśmy już dawno. Do tych najbardziej oczekiwanych należą "Obywatel Jones" naszej najbardziej utytułowanej reżyserki Agnieszki Holland oraz epicka opowieść "Piłsudski" w reżyserii Michała Rosy, z Borysem Szycem w roli głównej.

Marszałek pojawi się również w kolejnej filmowej opowieści, "Legiony", wyreżyserowanej przez Dariusza Gajewskiego. Tym razem w Józefa Piłsudskiego wcieli się w niego Jan Frycz.

Agnieszka Holland na planie "Obywatela Jonesa"R.Pałka | FPFF w Gdyni

Kino historyczne w natarciu

Film Agnieszki Holland miał swoją premierę na festiwalu w Berlinie, a jeszcze zanim trafi do Konkursu Głównego w Gdyni, zostanie pokazany na festiwalu Nowe Horyzonty.

Bohaterem obrazu jest młody, walijski dziennikarz Gareth Jones, postać autentyczna (gra go James Norton), który zasłynął artykułem o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc zbadać sprawę, zamierza przeprowadzić wywiad z Józefem Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodu, udaje się na Ukrainę. Tam staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Pisze artykuł ukazujący horror, za co przyjdzie mu zapłacić wielka cenę...

Obraz jest koprodukcją polsko-ukraińsko-brytyjską, a obok wymienionych aktorów pojawiają się też m.in. Peter Sarsgaard, Krzysztof Pieczyński i Michalina Olszańska.

Wspomniany już "Piłsudski" Michała Rosy to portret marszałka dotąd nieznany polskiej widowni. Reżyser skupia się bowiem nie tylko na portrecie wielkiego wodza, ale również na jego życiu uczuciowym i skomplikowanych związkach z kobietami - z pierwszą żoną Marią Piłsudską oraz z kochanką, a potem drugą żoną Aleksandrą Szczerbińską. O filmie pisaliśmy już szerzej. Szycowi partnerują Magdalena Boczarska i Maria Dębska.

Z kolei "Legiony" Dariusza Gajewskiego, jak nietrudno zgadnąć, skupiają się "na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką." Epilogiem są wydarzenia z listopada 1918.

Kino historyczne reprezentuje w konkursie także znany już film Władysława Pasikowskiego "Kurier" opowiadający historię Jana Nowaka Jeziorańskiego - słynnego "Kuriera z Warszawy". Ponadto zobaczymy najnowszy obraz twórcy świetnej "Obławy" Marcina Krzyształowicza zatytułowany "Pan T.", w którym reżyser ponownie przenosi nas w lata 50., w czasy stalinizmu.

Kadr z filmu Władysława Pasikowskiego "Kurier"Kino Świat

Bez "Innego spojrzenia", ale z Malkovichem

Choć kino historyczne w tym roku stanowi sporą część konkursu, nie znaczy, że mniej ciekawie zapowiadają się produkcje traktujące o współczesności. Zarówno te kameralne, jak i te z dużym budżetem i gwiazdorską obsadą.

Z całą pewnością należy do nich nowy film światowej sławy reżysera, poety i malarza Lecha Majewskiego "Dolina Bogów" z Johnem Malkovichem w głównej roli. Jak zwykle w przypadku tego artysty, to kino nietuzinkowe i wielowątkowe, którego akcja toczy się współcześnie - częściowo w realnym świecie, częściowo w wykreowanym.

W jednym z wywiadów Majewski nazwał swój film "baśnią dla dorosłych", w której archaiczna mitologia Indian Nawaho zostaje zderzona ze współczesną mitologią bogactwa.

Bez wątpienia czeka nas porcja kina artystycznego, która być może zrekompensuje nam brak w tym roku cieszącej się powodzeniem wśród wyrafinowanych kinomanów sekcji konkursowej "Inne spojrzenie", której inicjatorem był wcześniejszy dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk.

Wedle słów Wojciecha Marczewskiego, reżysera i zarazem dyrektora Rady Programowej gdyńskiego festiwalu "nasze rodzime doświadczenia pokazały, że polska kinematografia nie jest tak bogata, by co roku dostarczać nową pulę awangardowych filmów niezbędnych do przeprowadzenia osobnego konkursu". Dlatego zlikwidowano (oby przejściowo) "Ukryte spojrzenie", kojarzone z kinem eksperymentalnym i nowatorskim.

Spośród produkcji Konkursu Głównego, reprezentujących kino opowiadające o bolączkach współczesności, z pewnością będą liczyły się także takie tytuły, jak znany już publiczności "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha z nagrodzoną w Sundance kreacją Krystyny Jandy, oczekiwane "Boże ciało" Jana Komasy, czy "Czarny mercedes" weterana naszego kina Janusza Majewskiego.

Festiwal odbędzie się w dniach 16-21 września br.

John Malkovich w filmie Lecha Majewskiego "Dolina Bogów"FPFF w Gdyni

Konkurs Główny. Lista filmów

- "Boże Ciało", reżyseria: Jan Komasa (premiera)

- "Ciemno, prawie noc", reżyseria: Borys Lankosz

- "Czarny mercedes", reżyseria: Janusz Majewski (premiera)

- "Dolina Bogów", reżyseria: Lech Majewski (premiera)

- "Ikar. Legenda Mietka Kosza", reżyseria: Maciej Pieprzyca (premiera)

- "Kurier", reżyseria: Władysław Pasikowski

- "Legiony", reżyseria: Dariusz Gajewski (premiera)

- "Obywatel Jones", reżyseria: Agnieszka Holland

- "Pan T.", reżyseria: Marcin Krzyształowicz (premiera)

- "Piłsudski", reżyseria: Michał Rosa

- "Proceder", reżyseria: Michał Węgrzyn (premiera)

- "Słodki koniec dnia", reżyseria: Jacek Borcuch

- "Solid Gold", reżyseria: Jacek Bromski (premiera)

- "Ukryta gra", reżyseria: Łukasz Kośmicki (debiut, premiera)

- "Wszystko dla mojej matki", reżyseria: Małgorzata Imielska (debiut, premiera)

- "Żelazny most", reżyseria: Monika Jordan-Młodzianowska (debiut, premiera)

Autor: Justyna Kobus / Źródło: FPFF, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: FPFF w Gdyni

Pozostałe wiadomości

Przewodniczący federacji izraelskich związków zawodowych Histadrut Arnon Bar-Dawid ogłosił, że w poniedziałek odbędzie się strajk generalny, aby wywrzeć presję na rząd, by ten zawarł porozumienie w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników, którzy wciąż są przetrzymywani przez Hamas w Strefie Gazy. Wcześniej o przyłączenie się do strajku zaapelował przywódca izraelskiej opozycji Jair Lapid.

Wezwanie do "każdego, komu dziś rano pękło serce". Ma być strajk generalny

Wezwanie do "każdego, komu dziś rano pękło serce". Ma być strajk generalny

Źródło:
Reuters, PAP

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbywają się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak wynika z ostatnich sondaży, AfD w Turyngii prawdopodobnie wygra, a w Saksonii idzie łeb w łeb z chadekami. W Turyngii policja odnotowała kilka incydentów wyborczych. Przed jedenastoma lokalami wyborczymi ktoś namalował graffiti z napisem: "Hoecke (lider AfD w Turyngii - red.) jest nazistą". Szef rządu Saksonii ocenił, że są to najważniejsze wybory w tym landzie od zjednoczenia Niemiec.

AfD mierzy wysoko. Ostatnie chwile głosowania

AfD mierzy wysoko. Ostatnie chwile głosowania

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

1 września Bruksela przywróciła na unijnych lotniskach maksymalne limity 100 mililitrów na płyny przewożone w bagażu podręcznym. Jak wcześniej wyjaśniła Komisja Europejska, jest to spowodowane problemami technicznymi ze skanerami, a nie ewentualnym zagrożeniem.

Od dziś wraca limit w bagażu podręcznym

Od dziś wraca limit w bagażu podręcznym

Źródło:
PAP, BBC

Z tunelu w rejonie Rafah w Strefie Gazy wydobyto i zidentyfikowano ciała sześciorga zakładników, którzy zostali uprowadzeni przez Hamas 7 października 2023 roku – podała w niedzielę izraelska armia. Według wojska zostali oni zamordowani na krótko przed odnalezieniem. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że Izrael nie spocznie, dopóki nie złapie osób odpowiedzialnych za śmierć zakładników.

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Źródło:
PAP

W jednym z domów w Ostrowi Mazowieckiej rozszczelniła się butla z gazem. Jak podała policja doszło do wybuchu. Dwie starsze osoby zostały poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Rozszczelnienie butli z gazem i wybuch. Dwie osoby ranne, jedna trafiła do szpitala

Rozszczelnienie butli z gazem i wybuch. Dwie osoby ranne, jedna trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generuje zdjęcie rzekomo zrobione w pociągu polskim kibicom jadącym na mecz piłkarski. Uwagę przyciąga stolik między fotelami. Jednak nie są to polscy kibice.

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

Źródło:
Konkret24

Zaraz po weekendzie do Polski znowu będzie płynąć gorące powietrze. Co jeszcze w pogodzie przyniesie nam pierwsza połowa września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Źródło:
tvnmeteo.pl

W miejscowości Magnuszew w powiecie kozienickim kierujący fordem 42-latek, będący pod wpływem alkoholu, uderzył w pieszych. Na miejscu zginęły dwie osoby, trzecia zmarła w szpitalu. Dwie osoby są hospitalizowane. Trwa wyjaśnianie okoliczności wypadku. Policja przekazała, że 42-latek był już wcześniej karany za jazdę pod wpływem alkoholu.

Wjechał w pieszych. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne. "Był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu"

Wjechał w pieszych. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne. "Był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem w powiecie puckim spadł wiatrakowiec. Pilot dostał niegroźnych obrażeń. Przyczyny zdarzenia zbada Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Wiatrakowiec spadł na ziemię

Wiatrakowiec spadł na ziemię

Źródło:
TVN24

W stanie Arizona w USA trwa dochodzenie w sprawie śmierci pracownicy Wells Fargo, która przyszła do biura w piątek rano i została znaleziona martwa przy swoim biurku cztery dni później - poinformował brytyjski dziennik "Guardian".

Przyszła do pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Przyszła do pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Źródło:
"Guardian"

Lekarze w Bangladeszu ogłosili "całkowite zamknięcie" od niedzieli wszystkich szpitali publicznych i prywatnych w kraju. Informację przekazał dziennik "Dhaka Tribune". Zrobili tak w ramach protestu po sobotnim ataku na personel medyczny w Dhace. Żądają od rządu między innymi bezpiecznych warunków pracy.

"Całkowite zamknięcie" szpitali. Lekarze w tym kraju ogłaszają "shutdown", mają cztery żądania

"Całkowite zamknięcie" szpitali. Lekarze w tym kraju ogłaszają "shutdown", mają cztery żądania

Źródło:
PAP

Około 1070 pracowników hoteli w Bostonie i Greenwich w USA strajkuje, gdyż rozmowy kontraktowe z Marriott International, Hilton Worldwide i Hyatt Hotels utknęły w martwym punkcie - podał Reuters, powołując się na związek Unite Here.

Strajk pracowników może rozlać się na całe USA. "Branża hotelarska zeszła na złą drogę"

Strajk pracowników może rozlać się na całe USA. "Branża hotelarska zeszła na złą drogę"

Źródło:
Reuters

Ratownicy znaleźli wrak rosyjskiego śmigłowca, który w sobotę rozbił się na Kamczatce. Na pokładzie znajdowały się 22 osoby, nikt nie przeżył katastrofy - donoszą rosyjskie media.

Katastrofa śmigłowca koło wulkanu na Kamczatce, nie żyją 22 osoby

Katastrofa śmigłowca koło wulkanu na Kamczatce, nie żyją 22 osoby

Źródło:
PAP

Kilkanaście zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem bloku w Ostrowie Wielkopolskim. W mieszkaniu, w którym wybuchł pożar znaleziono zwłoki 73-latka. Wiadomo, że dziesięć osób jest poszkodowanych, w tym siedmioletnie dziecko. Prokuratura wskazała wstępne przyczyny pożaru. Miało dojść do zwarcia z powodu dwóch przedłużaczy.

73-latek zginął w płomieniach. Wśród rannych siedmioletnie dziecko. Są wstępne ustalenia

73-latek zginął w płomieniach. Wśród rannych siedmioletnie dziecko. Są wstępne ustalenia

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inspektor nadzoru budowlanego zadecyduje, czy domy, które uległy zniszczeniu w sobotnim pożarze na rzeszowskim osiedlu nadają się do dalszego zamieszkiwania. Prace rozpocznie w poniedziałek. Na razie mieszkańcy przebywają u rodzin.

Mieszkańcy spalonych szeregówek jeszcze nie wiedzą czy będą mogli wrócić do swoich domów

Mieszkańcy spalonych szeregówek jeszcze nie wiedzą czy będą mogli wrócić do swoich domów

Źródło:
PAP

Na Lazurowej zderzyły się samochód osobowy i karetka pogotowia ratunkowego. Jedna osoba nie żyje, a trzy są ranne. Trafiły do szpitala. Policja ustala przyczyny wypadku.

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To, co PiS dostało za przekraczanie zasad, to był bardzo łagodny wymiar kary - oceniła w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceministra edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do odrzucenia przez PKW sprawozdania finansowego komitetu PiS. Zdaniem europosła tej partii Michała Dworczyka, ta decyzja jest "skrajnie niesprawiedliwa i polityczna".

"Bardzo łagodny wymiar kary" za taką "skalę i rozmiar bezczelności"

"Bardzo łagodny wymiar kary" za taką "skalę i rozmiar bezczelności"

Źródło:
TVN24

Prawo jazdy od 17. roku życia to dobry pomysł - stwierdził na antenie TVN24 Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodał, że "jeżeli taki młody człowiek będzie szarżował po polskich drogach, będzie popełniał błędy, naruszenia, to będzie płacił bardzo wysokie mandaty, ale z portfela rodziców". 

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Źródło:
tvn24.pl
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

W niedzielę weszły w życie zmiany w Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego. Polscy żołnierze mogą od teraz nosić zarost do długości trzech centymetrów, a także odsłonić tatuaże na ramionach i przedramionach.

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Źródło:
PAP

"Zginął dlatego, że był dziennikarzem" - taki napis znajduje się na kamienicy w Poznaniu, gdzie mieszkał Jarosław Ziętara. Dziennikarz zniknął dokładnie 32 lata temu. Według prokuratury został porwany i zamordowany, ciała do dziś nie odnaleziono. W niedzielę dziennikarze i mieszkańcy Poznania uczcili pamięć Ziętary przed domem, w którym mieszkał w 1992 r.

Tego dnia wyszedł z domu do redakcji. 32. rocznica zaginięcia Jarosława Ziętary

Tego dnia wyszedł z domu do redakcji. 32. rocznica zaginięcia Jarosława Ziętary

Źródło:
PAP

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press