Rękopis utworu "Hotel California" w centrum sprawy o spisek i kradzież. Trzech oskarżonych

paulina
Zespół Eagles na nagraniu archiwalnym
Źródło: Reuters

Rozpoczyna się proces w sprawie skradzionego rękopisu piosenki "Hotel California" zespołu Eagles. Na ławie oskarżonych zasiądą trzy osoby, którym zarzuca się nielegalne posiadanie materiału i próbę jego sprzedaży.

W środę przed sądem na nowojorskim Manhattanie rozpocznie się proces w sprawie rękopisu piosenki pt. "Hotel California" zespołu Eagles. Na ławie oskarżonych zasiądą Glenn Horowitz, Craig Inciardi i Edward Kosinski, którym w 2022 roku postawiono zarzut spiskowania w celu posiadania skradzionego mienia, wartego ponad milion dolarów.

ZOBACZ TEŻ: Trzech oskarżonych w sprawie skradzionego rękopisu "Hotelu California" zespołu Eagles. "Nikt nie ma prawa sprzedawać nielegalnie zdobytej własności"

Kradzież rękopisu "Hotelu California"

Sprawa sięga końcówki lat 70. Wtedy to biograf zespołu Ed Sanders miał pozyskać 100 stron materiałów zawierających notatki i teksty piosenek od lidera grupy Dona Henleya. W 2005 roku miał je sprzedać Glennowi Horowitzowi, który był handlarzem rzadkich książek. Następnie Horowitz miał odsprzedać zapiski Inciardiemu i Kosinskiemu, a ci - według aktu oskarżenia wydanego w 2022 roku - starali się, by kupiły je domy aukcyjne Christie's i Sotheby's albo odkupił je sam Henley. Prokuratura bada sprawę już od 2016 roku, a cała trójka oskarżonych nie przyznaje się do winy.

Jak podaje BBC, w czasie rozpoczynającej się rozprawy prokuratura będzie musiała udowodnić, że materiały zostały skradzione, a nie podarowane. Obrona twierdzi bowiem, że do kradzieży nie doszło. - Uważamy, że pan Henley dobrowolnie podarował teksty panu Sandersowi - powiedział adwokat Scott Edelman w zeszłym tygodniu. W dokumentach sądowych napisano jednak, że Henley zeznał, że nigdy nie dał Sandersowi dostępu do tekstów piosenek. Oprócz "Hotelu California" sprawa dotyczy też tekstów utworów  "New Kid in Town" i "Life in the Fast Lane".

Sanders tymczasem oskarżony nie został ani o kradzież, ani o współudział w spisku. Obrońcy uważają, cytowani przez "New York Times", że jeśli prokuratura nie uważa go za złodzieja, to tym samym teksty piosenek nie mogą być uznane za skradzione, a sprawa powinna być oddalona.

"Hotel California" zespołu Eagles

Album "Hotel California" z 1976 roku przyniósł zespołowi Eagles największą popularność. Płyta została nagrodzona dwiema nagrodami Grammy i na zawsze ugruntowała pozycję muzyków w historii rocka. Magazyn "Rolling Stone" umieścił piosenkę tytułową z albumu na 49. miejscu listy 500 największych piosenek wszech czasów.

ZOBACZ TEŻ: "Największa tajemnica w historii rock and rolla". Paul McCartney po ponad pół wieku odzyskał gitarę

Czytaj także: