Bohaterowie są starzy, autor nowy. "Co nas nie zabije" opowiada dalsze losy idealistycznego dziennikarza Mikaela Blomkvista i aspołecznej hakerki Lisbeth Salander. Książkę napisał David Lagercrantz. Wymyślił fabułę od zera, starając się, jak mówi, zachować metodę pisarską zmarłego w 2004 roku Stiega Larssona, autora pierwszych trzech częsci arcypopularnej serii.
Blomkvist i Salander razem już szukali zaginionej wnuczki przedsiębiorcy Henrika Vangera (w tomie "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"), walczyli z gangiem zajmującym się żywym towarem ("Dziewczyna, która igrała z ogniem") oraz z ojcem Lisbeth ("Zamek z piasku, który runął"). W czwartej części, zatytułowanej "Co nas nie zabije" na drodze pary bohaterów stanie profesor Frans Balder zajmujący się badaniami nad sztuczną inteligencją. Posiada on szokujące informacje na temat amerykańskich służb specjalnych.
Pisarz David Lagercrantz, autor między innymi "Ja, Ibra" - wywiadu rzeki ze znanym piłkarzem Zlatanem Ibrahimoviciem, wymyślił fabułę od zera, nie korzystał z żadnych notatek ani szkicu kolejnej powieści, które zostawił po sobie zmarły nagle w 2004 roku Stieg Larsson. W rozmowie z "Dużym Formatem" przyznaje, że najtrudniejszym zadaniem było dla niego "odtworzyć metodę pracy Larssona i ułożyć równie skomplikowaną, wielowątkową fabułę". Dodaje, że nie chciał napisać "typowego thrillera", chciał natomiast w treść książki wpleść - podobnie jak autor poprzednich części "Millennium" - ważne i gorące tematy społeczne.
Euforia i najgorszy autor świata
Propozycję napisania kolejnej części opowieści o Blomkviście i Salander Lagercrantz otrzymał w 2013 roku od wydawcy Larssona oraz jego rodziny.
- Chcieliśmy utrzymać przy życiu bohaterów i świat, który wykreował Stieg. Wybraliśmy do tego Davida Lagercantza, ponieważ uważamy, że właśnie on nadaje się do tego zadania. Jest zdolnym pisarzem, który w swojej karierze wykreował wiele genialnych, kompleksowo zbudowanych postaci. Kontynuację napisze jednak po swojemu - ogłosili w zeszłym roku Joakim i Erland Larssonowie, czyli brat i ojciec Stiega, którzy są jego spadkobiercami.
Partnerka, ale nie dziedziczka
W pracę nad książką "Co nas nie zabije" nie była włączona wieloletnia partnerka pisarza Eva Gabrielsson, choć posiada ona 200 stron kolejnej części Millennium, nad którą pracował tuż przed śmiercią Larsson.
Ponieważ para nie sformalizowała swojego związku, cały majątek i prawa autorskie do opublikowanych powieści przypadły nie Gabrielsson, tylko właśnie bratu i ojciecu Stiega Larssona, którzy dochód ze sprzedaży "Co nas nie zabije" przekazali na rzecz antyfaszystowskiej organizacji Expo. W tej ostatniej Stieg Larsson aktywnie działał od 1995 roku do śmierci w 2004 roku.
Światowy hit
Pierwsza powieść z cyklu "Millennium" - książka "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" ukazała się w Szwecji rok po śmierci autora. W 2006 roku pośmiertnie przyznano za nią Larssonowi prestiżową nagrodę literacką Szklany Klucz za najlepszą skandynawską powieść kryminalną. Drugą część trylogii pod tytułem "Dziewczyna, która igrała z ogniem" wydano w Szwecji w 2006 roku, część trzecia - "Zamek z piasku, który runął" ukazała się w roku 2007.
Wszystkie trzy książki stały się szybko bestsellerami na całym świecie i sprzedały się w 75 mln egzemplarzy w 50 krajach. W Szwecji powstały adaptacje filmowe wszystkich części cyklu z Noomi Rapace w roli Lisbeth Salander. Swoją wersję "Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet" nakręcił też David Fincher. W jego "Dziewczynie z tatuażem" wystąpili Daniel Craig jako Mikael Blomkvist i Rooney Mara jako hakerka Salander.
Już można czytać
"Co nas nie zabije" jest dostępna na rynku od piątku, miała równoległą premierę w 26 krajach, w tym w Polsce.
Autor: sol//rzw / Źródło: tvn24.pl, wyborcza.pl, PAP