W Cannes oklaski po słowach rosyjskiego reżysera 

Źródło:
"The Guardian", "Variety", "Screen Daily", tvn24.pl

Projekcja filmu Kiriłła Sieriebriennikowa "Żona Czajkowskiego" była największym wydarzeniem drugiego dnia MFF w Cannes, a jej twórca po rosyjsku zaprotestował przeciw wojnie. Niespodzianką była Złota Palma za całokształt dokonań dla Toma Cruise'a. Gwiazdor zaprezentował też najbardziej oczekiwany tytuł festiwalu - "Top Gun: Maverick", sequel przeboju z 1986 roku.

Dla uczestników 75. edycji MFF w Cannes był to dzień skrajnych emocji. Najpierw w konkursie głównym zaprezentowano niełatwy film rosyjskiego dysydenta Kiriłła Sieriebriennikowa "Żona Czajkowskiego". Publiczność zareagowała na niego owacją na stojąco, a jego twórca po premierze zaprotestował przeciwko wojnie. Po słowach "nie dla wojny" rozległy się brawa.

Wieczorem z kolei odbyła się wielokrotnie przekładana z powodu pandemii premiera oczekiwanego już od dawna filmu akcji "Top Gun: Maverick" Josepha Kosinskiego. Obraz jest sequelem nakręconego w 1986 roku wielkiego przeboju Tony'ego Scotta "Top Gun".

Niespodzianką, którą organizatorzy trzymali w tajemnicy do samego końca, było wręczenie przed premierą Tomowi Cruise'owi Złotej Palmy za całokształt dokonań. Podczas gali otwarcia festiwalu, dzień wcześniej odebrał ją także zdobywca Oscara Forest Whitaker.

Jennifer Connelly i Tom Cruise na premierze "Top Gun: Maverick"EPA

Rosyjski dysydent i kontrowersje

Kiriłł Sieriebriennikow to jeden z najbardziej uznanych współczesnych rosyjskich reżyserów, od lat skonfliktowany z Kremlem. Protestował przeciwko inwazji rosyjskiej armii na Gruzję, podpisał list w obronie członkiń zespołu Pussy Riot, potępił także aneksję Krymu. Nie musiał długo czekać na efekty.

Już w 2017 r. odwołano premierę jego baletu "Nuriejew", rzekomo z powodu "niedopracowanej choreografii", choć w rzeczywistości chodziło o zablokowanie dzieła z wątkiem homoseksualnym. Wkrótce postawiono mu zarzut defraudacji sporej kwoty, rzekomo ze środków publicznych, na projekt kulturalny "Platforma" realizowany w Centrum Gogola. Był tam wówczas dyrektorem artystycznym. Zarzuty zostały spreparowane, a reżyser został osadzony w areszcie domowym. Gdy w 2018 r. w konkursie w Cannes startował jego film "Lato", twórcy na festiwalu nie było.

W 2020 r. reżyser został skazany na trzy lata w zawieszeniu, odebrano mu także paszport. I znów w Cannes pokaz porażającej "Grypy Pietrowa" musiał obyć się bez twórcy. W marcu niespodziewanie skrócono mu wyrok i pozwolono na wyjazd z kraju do Niemiec, gdzie pracuje nad sztuką. Nie zamierza wrócić do Rosji.

Obecność w konkursie w Cannes jego najnowszego filmu "Żona Czajkowskiego" od początku jednak budzi kontrowersje. Jednym ze współfinansujących go (podobnie jak wcześniej "Grypę Pietrowa") jest bowiem zaprzyjaźniony z Putinem, objęty sankcjami po inwazji Rosji na Ukrainę oligarcha Roman Abramowicz. W wywiadzie dla magazynu "Variety" reżyser gorąco go bronił. - Roman Abramowicz pomógł wielu niezależnym filmom rosyjskim – tłumaczył. - Dużo zrobił dla niezależnej sztuki rosyjskiej, dla sztuki współczesnej w ogóle. Wiele dla mnie zrobił, osobiście wspierając mnie w mrocznych dla mnie czasach - przyznał.

W tej samej rozmowie skrytykował także bojkotowanie rosyjskich artystów. - Kultura rosyjska dotyczy kruchości życia. Chodzi o ludzi, którzy są uciskani. Którzy walczą o prawdę lub sprawiedliwość. To jest prawdziwa kultura. Nie ta ideologiczna. Nie propaganda. Myślę, że nie należy bojkotować tego rodzaju kultury - ocenił.

Sieriebriennikow podkreślił też, że jest artystą rosyjskim, związanym kulturą, językiem i historią z krajem, który go ukształtował. - Zamierzam nadal kochać swoją kulturę. Czajkowskiego, Dostojewskiego, Czechowa, Bułhakowa, Tarkowskiego i innych genialnych artystów, którzy uczynili mnie takim, jakim jestem. Nie chcę ich zdradzić - powiedział.

Kadr z filmu "Żona Czajkowskiego"Cannes Film Festival

Żona homoseksualisty, czyli rosyjskie tabu

W "Żonie Czajkowskiego" reżyser zgłębia burzliwe relacje między słynnym rosyjskim kompozytorem Piotrem Czajkowskim, a jego żoną Antoniną Miliukową, którą obwiniał o swoje nieszczęścia i ostatecznie doprowadził do szaleństwa.

Sieriebriennikow pokazuje całą historię jej oczami - poznaje Czajkowskiego, zakochuje się w nim do szaleństwa, usłyszawszy jego muzykę, a z czasem proponuje mu małżeństwo. Mimo że on odrzuca propozycję, wyznając, iż nigdy nie pokocha kobiety (nie wspominając o swoim homoseksualizmie), opętana uczuciem Antonina godzi się na to, kusząc go pokaźnym posagiem. Ostatecznie pobierają się, co dla obojga okazuje się tragedią. Ona nie godzi się na rozwód, postanawia wytrwać. Poniżona, zhańbiona i odrzucona powoli popada w obłęd.

- Prawdziwe życie Czajkowskiego jest mało znane w Rosji - mówi reżyser. - Po jego śmierci władze przerobiły mu życiorys w taki sposób, by uczynić z niego ikonę sowieckiej ideologii. Wszystkie kontrowersyjne momenty jego życia zostały wymazane, nie wolno o nich mówić – dodaje.

Obraz zyskał mieszane recenzje. Krytycy "Variety" i "Guardiana" chwalą kunszt wizualny i rewelacyjną kreację Aliony Michajłowej w roli Antoniny, ale zarzucają mu dłużyzny i "przytłaczającą histeryczność", a "Screen Daily" pisze nawet o "pompatycznej narracji".

Tom Cruise w filmie "Top Gun: Maverick"Cannes Film Festiwal

Tom Cruise wciąż jak Supermen

Hollywoodzki gwiazdor Tom Cruise do Cannes przyjechał po raz drugi, po 30 latach, jakie minęły od filmu "Za horyzontem", w którym zagrał z byłą żoną Nicole Kidman.

Po odebraniu Złotej Palmy opowiedział o perypetiach, jakie pandemia zafundowała filmowi i ekipie. Podkreślił, że w przeciwieństwie do innych twórców wolał poczekać długie dwa lata niż "wpuścić" film na którąś z platform streamingowych, bo swoje filmy kręci "wyłącznie z myślą o dużym ekranie".

Przez lata sprzeciwiał się powstaniu sequela "Top Gun", ale gdy w końcu trafił na scenariusz, który go porwał, uległ. Czekał też "na rozwój technologii, który sprawi, że "będzie można realniej przedstawić to, czego doświadcza pilot myśliwca".

Szczegóły produkcji są od dawna znane. Po ponad 30 latach służby w amerykańskiej armii Pete "Maverick" Mitchell (Cruise) jest na szczycie. Jest mistrzowskim pilotem testującym najnowocześniejsze maszyny. Kiedy staje na czele grupy ekspertów szkolących pilotów do udziału w misji, jakiej dotąd nie było, przychodzi mu spotkać się z porucznikiem Bradleyem Bradshawem (Miles Teller). To syn jego przyjaciela "Goose'a", który przed laty zginął podczas jednej z misji. Maverick musi stawić czoła nie tylko misji, ale i duchom przeszłości.

Typowy obraz akcji, nakręcony dla poprawy nastroju fanów gatunku, ale i z szacunkiem dla widza, jak zapewniają recenzenci. Bo ich oceny są wyjątkowo wysokie. I zgodnie twierdzą, że sequel jest lepszy od jedynki, co nader rzadko przydarza się kontynuacjom. Tom Cruise nic nie stracił z formy Supermana (bo tylko on potrafił tak fruwać) i nadal samodzielnie wykonuje szaleńcze akrobacje jako licencjonowany pilot.

"To nie jest tylko skok na kasę, wierzcie mi" - zapewnia jeden z recenzentów, a to w przypadku klasycznego blockbustera znaczy wiele.

Na koniec polski akcent, bo po pełnej skrajności środzie w Cannes dziś w konkursie głównym obraz Jerzego Skolimowskiego "Io", luźno nawiązujący do filmu Roberta Bressona "Na los szczęścia, Baltazarze!".

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: "The Guardian", "Variety", "Screen Daily", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl