Wilfried Gliem, niemiecki aktor i krewny Bruce'a Willisa, opowiedział o trudnościach, z jakimi zmagają się członkowie rodziny aktora w związku ze zdiagnozowanym u niego otępieniem czołowo-skroniowym. - Jego zachowanie jest bardzo spowolnione, zawsze lekko agresywne. Nie da się już z nim przeprowadzić normalnej rozmowy - mówi w rozmowie z portalem dziennika "Bild".
16 lutego pięć córek Willisa, jego była żona Demi Moore oraz obecna małżonka Emma Heming-Willis podpisały się pod wspólnie wydanym oświadczeniem, wyjawiającym szczegóły choroby aktora. Jak przekazała jego rodzina, Bruce Willis "cierpi na formę demencji, nazywaną otępieniem czołowo-skroniowym".
"Otępienie czołowo-skroniowe to okrutna choroba, o której wielu z nas nigdy nie słyszało, a może dotknąć każdego. (...) Niestety problemy z komunikacją to tylko jeden z objawów choroby, z którą zmaga się Bruce. Chociaż jest to bolesne, ulgą jest wreszcie postawienie jasnej diagnozy" - wyjaśniono w oświadczeniu. Teraz o tym, jak choroba wpływa na jego bliskich, między innymi matkę Marlene Willis, opowiedział jego krewny, pochodzący z niemieckiej linii rodziny.
Krewny o chorobie Bruce'a Willisa
- (Marlene) nie jest pewna, czy jej syn wciąż ją rozpoznaje - przekazał portalowi dziennika "Bild" Wilfried Gliem. Dodał, że dla rodziny aktora to ciężki czas. - Jego zachowanie jest bardzo spowolnione, zawsze lekko agresywne. Nie da się już z nim przeprowadzić normalnej rozmowy - wyjawił krewny gwiazdora. Dodał także, że matka aktora szczególnie martwi się z powodu tego, przez co muszą przechodzić jej wnuczki.
Jak jednak zaznaczył Gilem, "takie zachowanie (Willisa - red.) nie jest niczym niespotykanym przy jego stanie zdrowia". Eksperci portalu neuropsychologia.org wyjaśniają, że chorzy na tę formę demencji "działają w nieprzemyślany sposób, przestają przestrzegać norm społecznych". "W miarę postępu choroby pojawia się apatia i spłycenie emocji oraz zaburzenia poznawcze" - wyjaśniają. Trudności w znajdowaniu słów, zaburzenia zachowania i mowy to kolejne dolegliwości. Chorzy mogą zachowywać się "nieadekwatnie do sytuacji, być pobudzeni, bez krytycznej oceny własnego zachowania" - tłumaczy lek. med. Karina Bartoszek na portalu Medycyna Praktyczna.
Jak dodaje ekspertka, "w późniejszym okresie na plan pierwszy wysuwają się problemy z zachowaniem higieny osobistej, objadanie się lub zaprzestanie przyjmowania pokarmów oraz codzienne zachowanie niedostosowane do sytuacji". Chorzy mogą wykazywać też tendencje samobójcze i mieć skłonność do nadużywania alkoholu lub papierosów, mimo że wcześniej nie byli od nich uzależnieni.
Kto może zachorować na otępienie czołowo-skroniowe
Otępienie czołowo-skroniowe zazwyczaj pojawia się po 65. roku życia. Kobiety i mężczyźni chorują tak samo często. Choroba stanowi ok. 8-10 proc. wszystkich przypadków otępienia. Według Alzheimer Association najczęściej diagnozowane jest po ukończeniu czterdziestu lat, a potem po sześćdziesiątce. Schorzenie jest dziedziczone w około jednej trzeciej wszystkich przypadków.
ZOBACZ TEŻ: Bruce Willis na tę miłość czekał pół wieku. Kim jest Emma Heming, która opiekuje się chorym aktorem?
Źródło: Bild, Marca, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Frederick M. Brown/Getty Images