Centrum pływackie w Londynie powalczy o tytuł najlepszego budynku roku. Projekt Zahy Hadid znalazł się bowiem wśród finalistów Stirling Prize, najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej w Europie. Wśród pięciu jego konkurentów jest londyński biurowiec The Shard i największa w Europie biblioteka - w Birmingham. O tym, kto wygra, dowiemy się w październiku.
Budynek projektu studia Zaha Hadid Architects powstał z okazji ostatnich letnich igrzysk olimpijskich i pomyślany został jako symboliczna brama do parku olimpijskiego. Służy do tego most pieszy, przerzucony ponad budynkiem, przypominający wijącą się i mocno pofałdowaną wstęgę.
Zresztą cały obiekt nawiązuje do meandrującego biegu rzeki Lee płynącej w stolicy Anglii. Widać to głównie po dachu, który jest ukształtowany na wzór nieregularnych fal, wraz ze szklaną kurtyną podążających za nim ścian. Dach, którego ciężar sięga 2,8 tys. ton, jest najbardziej oryginalną częścią obiektu. Jego konstrukcja - wykonana ze stali i aluminium - była tak skomplikowana, że powstawał aż trzy lata.
Basen czy biblioteka?
Falisty dach London Aquatics Centre to pozbawiona podpór stalowa struktura, którą oparto przegubowo na trzech potężnych żelbetowych pylonach, umiejscowionych na obrzeżu hali. Dzięki temu uwolniono rozległą przestrzeń w środku - o powierzchni 15 tysięcy metrów kwadratowych. A tam ulokowano pięćdziesięciometrowy olimpijski basen pływacki, pięćdziesięciometrowy basen do rozgrzewki oraz basen do skoków do wody.
Po obu stronach basenu olimpijskiego znajdują się symetrycznie umieszczone trybuny, mieszczące obecnie 2,5 tys. miejsc (po igrzyskach zredukowano je o 15 tys. miejsc).
Budynek zachwycił jurorów Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich, który co roku przyznaje nagrodę im. Jamesa Stirlinga. Umieścili go na krótkiej liście finalistów. Powalczy z pozostałą piątką o tytuł najlepszego budynku roku: obok biurowca, teatru, biblioteki i dwóch uczelni. Zagrozić mu mogą zwłaszcza wieżowiec The Shard autorstwa Renzo Piano i największa w Europie biblioteka publiczna - Library of Birmingham, którą zaprojektowała holenderska pracownia Mecanoo.
- Tegoroczni finaliści są dowodem na to, że architektura może być poetycka zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Bo te projekty mają nie tylko urodę, przede wszystkim są praktyczne, bo służą lokalnej społeczności - uzasadnił wybór Stephen Hodder, prezes Royal Institute of British Architects.
Zwycięzca zostanie ogłoszony 16 października podczas ceremonii w Londynie.
Prestiż i 20 tys. funtów w nagrodę
Stirling Prize ustanowiono w 1996 roku, nosi nazwę na cześć brytyjskiego architekta Jamesa Stirlinga. To najbardziej prestiżowa nagroda architektoniczna w Europie.
Przyznawaną przez Royal Institute of British Architects nagrodę mogą otrzymać autorzy budynków zbudowanych lub zaprojektowanych w Wielkiej Brytanii, które wnoszą znaczący wkład w architekturę i kulturę Europy. Wśród dotychczasowych laureatów są tak wybitni architekci, jak: Norman Foster, Herzog & de Meuron, David Chipperfield i Zaha Hadid. Laureat zgarnia nagrodę w wysokości 20 tys. funtów.
Zeszłoroczny zwycięzca to dom wbudowany w ruiny zamku z XII wieku na angielskiej prowincji - Astley Castle.
Finaliści Nagrody Stirlinga 2014: - Everyman Theatre, Liverpool - Library of Birmingham - London Aquatics Centre - The Shard, Londyn - London School of Economics - Manchester School of Art
Autor: am//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zaha Hadid Architects