Alan Rickman – wybitny brytyjski aktor filmowy i teatralny, ostatnio także reżyser, odbierze nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego na festiwalu Camerimage. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia aktorskie, a jej laureatami byli m.in. Gary Oldman, John Malkovich i Gustaw Holoubek. Rickman przywiezie też na festiwal wyreżyserowany przez siebie film „A Little Chaos". Jego światową premierę zaplanowano na galę zamknięcia imprezy.
Alana Rickmana cenią jednakowo zarówno kinomani na całym świecie (i w każdym wieku), jak i krytycy. Przez lata specjalista od czarnych charakterów – za sprawą roli przywódcy terrorystów w „Szklanej pułapce”, od etykietki uwolnił się dopiero po kreacjach w „Rozważnej i romantycznej” według Jane Austin i we współczesnej komedii ”To właśnie miłość”. Te dwa tytuły pokazały światu jego inne oblicze. Romantyczne, ale również zdradzające wielkie poczucie humoru i talent komiczny.
Mimo to dla większości widzów na świecie pozostaje przede wszystkim podstępnym szeryfem z Nottingham w „Robin Hoodzie: Księciu złodziei”, gdzie kompletnie przyćmił Kevina Costnera, grającego Robin Hooda. Za kreację szeryfa uhonorowano go m.in. nagrodą BAFTA - brytyjskim Oscarem. Młoda publiczność natomiast kojarzy go z kreacji w przygodach „Harry’ego Pottera”, gdzie znów jako czarny charakter- Severus Snape nauczyciel w Hogwarcie, prześladował młodego Harry’ego.
Z West Endu do Hollywood
Alan Rickman pochodzi z rodziny o walijsko-irlandzkich korzeniach. Debiutował na scenie teatralnej, na której też odniósł swoje pierwsze sukcesy. Pod koniec lat 70. przyłączył się do Royal Shakespeare Company, z którą pozostał związany przez prawie 10 lat. Zasłynął wieloma doskonałymi kreacjami w takich spektaklach jak "Mephisto" czy "Niebezpieczne związki". Sztuki zrobiły furorę najpierw na londyńskim West Endzie, a następnie na Broadwayu. Stamtąd trafił już na ekran.
Popularność jako aktor filmowy zyskał dopiero 10 lat po filmowym debiucie. W 1988 r. wystąpił w roli Hansa Grubera we wspomnianym kasowym przeboju "Szklana pułapka". Wtedy zwrócił na siebie uwagę. W 1991 r. przyszła rola szeryfa Nottingham w ekranizacji przygód banity z Sherwood, potem była pierwsza postać tytułowa – zagrał Antona Mesmera, słynnego twórcę teorii magnetyzmu zwierzęcego, przez jednych uznawanego za geniusza, przez innych za oszusta. Rickman lubi grać postaci skomplikowane – jedną z nich był Éamon de Valera w „Michaelu Collinsie” Neila Jordana. Aktor wcielił się w irlandzkiego polityka, który w imię niepodległości swego kraju podejmował decyzje skutkujące śmiercią przyjaciół.
Role w komediach romantycznych „To właśnie miłość, „Prawdziwie, głęboko, do szaleństwa”, a wcześniej w adaptacji powieści Jane Austin „Rozważna i romantyczna”, pokazały światu nieznane Rickmana. Najbardziej jednak aktor zaskoczył rolą w muzycznym horrorze "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street" Tima Burtona. Z kolei za wielką kreację Rasputina w filmie Uliego Edela uhonorowano go m.in. między innymi Złotym Globem, nagrodą Emmy oraz nagrodą Gildii Aktorów. Ostatnio oglądaliśmy go jako Ronalda Reagana w "Kamerdynerze" Lee Danielsa.
W 1996 Rickman postanowił spróbować swoich sił po drugiej stronie kamery - napisał scenariusz do filmu, który wyreżyserował, pt. „Zimowy gość”. Film zdobył serię nagród na festiwalach filmowych w Wenecji i Chicago.
Pretendenci do Złotej Żaby i laureat za kamerą
W trakcie ponad 20 lat istnienia, Camerimage uhonorował nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego wielu wybitnych aktorów – Gary’ego Oldmana, Johna Malkovicha, Liama Neesona, Gustawa Holoubka czy Charlize Theron. Zasadą jest nagradzanie aktorów kojarzonych z udziałem w niekonwencjonalnych projektach i poszukiwaniami nowych środków artystycznego wyrazu. Rickman idealnie wpisuje się w te założenia.
Na Camerimage aktor pokaże także swój najnowszy projekt aktorsko-reżyserski i przedstawi go widzom. "A Little Chaos" (ze zdjęciami autorstwa Ellen Kuras), którego międzynarodowa premiera uświetni galę zamknięcia imprezy, to kostiumowa opowieść osadzona na dworze Ludwika XIV. Główną bohaterką jest piękna architekt krajobrazu (Kate Winslet). Sam Rickman zapowiada, że mimo kostiumowego sztafażu to obraz uniwersalny, odnoszący się do sytuacji społecznej kobiet. Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie publiczności z artystą.
Tegoroczna, 22 już edycja festiwalu sztuki operatorskiej Camerimage, odbędzie się nieco wcześniej niż zwykle, bo w dniach 14-22 listopada w Bydgoszczy.
O Grand Prix imprezy - Złotą Żabę powalczy 15 tytułów z całego świata – m.in. tak głośne już filmy jak „Birdman” Alejandro Iñárritu, „Mommy” Xaviera Dolana, „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa, czy „Furia” Davida Ayera. Polskę reprezentować będą aż trzy tytuły - przede wszystkim „Bogowie” Łukasza Palkowskiego ze zdjęciami Piotra Sobocińskiego jr oraz "ONIRICA - Psie pole" Lecha Majewskiego i „Obce ciało” Krzysztofa Zanussiego, dotąd znane wyłącznie z WFF.
Autor: Justyna Kobus / Źródło: Camerimage, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe