TVN24 | Kultura i styl

Rozdano nagrody 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wśród laureatów reporter TVN24

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
PAPOgłoszono laureatów 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Podczas sobotniej gali finałowej w kinie Kijów ogłoszono laureatów 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Międzynarodowe jury przyznało nagrody najlepszym filmom dokumentalnym, krótkometrażowym i animowanym. Nagrodę publiczności otrzymał film "Polański, Horowitz. Hometown", którego twórcami są Anna Kokoszka-Romer i reporter TVN24 Mateusz Kudła.

W gali wręczenia nagród 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, prowadzonej przez Łukasza Wojtusika, wzięli udział przedstawiciele branży filmowej i miłośnicy kina z całego świata. Złoty Róg dla najlepszego filmu dokumentalnego zdobyła Julia Sergina za "Dalekowschodnią golgotę" (Rosja). Jury jednogłośnie doceniło witalność filmu i dojrzały talent młodej reżyserki. "Film pokazuje nam losy zdesperowanego, ale charyzmatycznego człowieka, który wykorzystuje nieposłuszeństwo do walki o demokrację" – uzasadnili.

Nagrodę publiczności przyznaną przez "Magazyn Filmowy SFP" - jak podkreślili sami organizatorzy jest to "jedna z ważniejszych nagród festiwalu" - otrzymał film Anny Kokoszki-Romer i reportera TVN24 Mateusza Kudły "Polański, Horowitz. Hometown". Obraz ten otwierał imprezę, gdzie miał swoją światową premierę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Docenieni w Krakowie

Srebrne Rogi otrzymali: Oan Kim i Brigitte Bouillot za film "O mężczyźnie, który malował krople wody" (Francja, Korea Południowa) i Rintu Thomas i Sushmit Ghosh za obraz "Ogniem pisane" (Indie).

Nagrodę międzynarodowego konkursu krótkometrażowego Złotego Smoka otrzymali Michelle Kranot i Uri Kranot za film "Kat w domu" (Dania, Francja, Kanada). Jurorzy docenili ich "za piękne splecenie historii pięciu pozornie niezwiązanych ze sobą postaci z wierszem Carla Sandburga +Kat w domu+, aż do niemal apokaliptycznej konkluzji". "Animacja o mocnym, szczegółowym stylu, zdjęciach i dźwięku, który prowokuje widza do zmiany doświadczenia i stawia pytania o nawyki społeczne" – ocenili.

Srebrne Smoki powędrowały do Raluca Lupascu za film "Bóg tutaj był!" (Holandia), Lorisa Giuseppe Nese za film "Zły nastrój" (Włochy) i do Declana Lawna i Adama Pattersona za film "Brutal" (Irlandia).

W konkursie polskim triumfował Tomasz Wysokiński ze "Spacerem z Aniołami", zdobywając Złotego Lajkonika. Jurorzy nagrodzili reżysera "za rzetelne przeprowadzenie przez jądro ciemności, profesjonalizm w opowiadaniu, świadomą narrację po bezwzględnym, odległym świecie oraz film, o którym trudno przestać myśleć".

Srebrne Lajkoniki powędrowały do Tomasza Wolskiego za film "1970", Andrzeja Cichockiego za film "Trochę raju", Michaliny Musialik za film "Psie pole" i do Nastazji Gonery za film "Pierwsze lato końca świata".

Najstarszy festiwal w Polsce

Krakowski Festiwal Filmowy jest najstarszym filmowym festiwalem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Historia imprezy sięga roku 1961, kiedy to jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii.

W programie tegorocznej imprezy znalazło się 170 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich. Festiwal odbywał się jednocześnie w kinach i w internecie.

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl