Kultura i styl

Kultura i styl

Jeden dzień z życia lotniska

Styczniowy poranek na warszawskim Okęciu. Pierwsi pasażerowie, pierwsze odloty. Lotnisko Chopina budzi się do życia. Kilka tysięcy osób za chwilę uda się w podróż. Do najbliższych, do pracy, na wakacje lub... do domu.

Kołakowski: Wiara fundamentem istnienia

Wiara należy do fundamentów naszego istnienia, religia nie może zaginąć. To słowa z wywiadu z prof. Leszkiem Kołakowskim, który publikuje dziś "Dziennik". Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich filozofów, mówiąc o kondycji współczesnego świata i człowieka, przyjmuje chrześcijańską perspektywę.

Czarna dama uwiodła warszawiaków

Gdy była młoda mawiała o sobie, że jest dzika. Dziś - mimo że ma już ponad 80 lat - nadal nie daje się oswoić muzycznym konwencjom. Juliette Greco swoim fantastycznym koncertem w Warszawie udowodniła, że wielkich artystów czas się po prostu nie ima.

Rosjanie: Wajda "zrobił swoje"

- Andrzej Wajda zrobił swoje. Reszta należy do nas - potomków tych, którzy rozstrzeliwali i tych, którzy zostali rozstrzelani - to tylko jeden z komentarzy w rosyjskiej prasie po moskiewskim pokazie "Katynia" Andrzeja Wajdy.

Muzeum Powstania wchodzi w trzeci wymiar

Już w połowie kwietnia siedząc sobie np. przy biurku w Australii czy w innym, dowolnym miejscu na świecie będzie można przejść kanałem powstańczym. A to dzięki nowej, internetowej odsłonie Muzeum Powstania Warszawskiego, które wkrótce będzie można zwiedzać wirtualnie.

Muza egzystencjalistów w Warszawie

- Juliette Greco posiada najcenniejszy klejnot - serce, które bije pod jej czarnym swetrem – powiedział o niej francuski poeta Jean Cocteau. Ona sama wolała mówić, że nie jest okrutna, tylko dzika. Muza egzystencjalistów i wielka gwiazda francuskiej muzyki wystąpi w Warszawie.

Rosjanie o "Katyniu": dziękujemy za uczciwy film

Andrzej Wajda i jego film "Katyń" ciepło przyjęci w Moskwie. - Chciałbym jako widz podziękować za uczciwy film - mówił po projekcji bliski Siergiej Jastrzembski, współpracownik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Twórca "Odysei kosmicznej" nie żyje

W Colombo na Cejlonie zmarł pisarz science fiction Arthur C. Clarke. Nakręcony na podstawie jego opowiadania obraz "Odyseja kosmiczna 2001" jest uznawany za kamień milowy w dziejach filmu fantastyczno-naukowego.

Koncert legendy rocka w stolicy

Poeta, piosenkarz i kompozytor. Autor protest songów, które stały się hymnem zbuntowanego pokolenia '68. Najstarszy wykonawca, którego album zadebiutował na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów. 7 czerwca Bob Dylan zagra w warszawskiej Stodole.

Prywatny Bóg dla każdego

- Diabeł zstąpił na Broadway - pisał po amerykańskiej premierze "Wędrowca" New York Times. Tyle że licho nie śpi i lubi pojawiać się w różnych miejscach. Ot, choćby na scenie warszawskiego Teatru Małego... Poker, popijawa, "męskie rozmowy" i gra o najwyższą stawkę. A nad wszystkim niewidzialna ręka Boga. Prywatnego Boga - tvn24.pl poleca "Wędrowca" w reż. Wojciecha Malajkata.

Teraz Chiny (i chiński design)

Choć kwestia politycznych i obywatelskich swobód w Chinach budzi wiele wątpliwości, to jednak w sferze nowoczesnej architektury i designu, twórcy cieszą się wolnością. W Londyńskiej galerii Victoria and Albert można oglądać eksponaty i prezentacje autorstwa współczesnych chińskich designerów.

Lao Che: jesteśmy jak mały Kult

O nowej płycie, o tym, gdzie mieszka Bóg, o brzemieniu "Powstania Warszawskiego", o wychodzeniu z kryzysu i "twórczych mękach", z Hubertem Dobaczewskim "Spiętym" i Mariuszem Denstem "Denatem" z Lao Che - rozmawia portal tvn24.pl. W sobotę i niedzielę warszawiacy będą mogli po raz pierwszy usłyszeć materiał z nowej płyty na żywo. Oba koncerty Lao Che zagra w Punkcie.

Młode Kino na Starej Pradze

Już po raz piąty warszawska publiczność będzie miała okazję zobaczyć to, co w polskim kinie najświeższe, najoryginalniejsze i najbardziej bezkompromisowe. Na warszawskiej Starej Pradze od 14 do 16 marca odbędzie się Festiwal Młodego Kina SKOFFKA 5.0.

Upiór na deskach Romy

Najbardziej oczekiwana premiera muzycznego sezonu w Polsce - legendarny "Upiór w operze" Andrew Lloyda Webbera wreszcie wchodzi do repertuaru warszawskiej Romy. Trudno w to uwierzyć, ale będzie to pierwsze wystawienie tego musicalu w Polsce.

Porywający wySTOMP

Nie potrzeba drogiego sprzętu, by stworzyć porywającą muzykę. Wystarczy miotła, papierowa torba, kawałek folii i papierowa torebka. Niewiarygodne? Ale możliwe, co udowodnił koncert STOMP.

Wirtuozowski Beethoven, ognisty Strawiński

Najpierw zawyrokowano - utwór niewykonalny. Dopiero po śmierci Beethovena doceniono skomplikowaną i wirtuozowską strukturę jego Koncertu skrzypcowego D-dur. Mogli się o tym przekonać uczestnicy poniedziałkowego koncertu z cyklu Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Nieśmiertelny Rambo

W jednym z ostatnio udzielonych wywiadów Sylvester Stallone wyznał, że już rozpoczął prace nad scenariuszem piątej części "Rambo". Zdradził, że już jest na półmetku. Jeśli wierzyć jego słowom, w nowym filmie o zimnowojennym herosie jego fani mogą spodziewać się czegoś zupełnie innego, niż dotychczas

Premiera "Allo, Allo" w Niemczech

Brytyjski sitcom "Allo, Allo" zostanie po raz pierwszy wyemitowany w Niemczech. - Przez dwadzieścia lat Niemcy go nie chcieli. Wiadomo. Chodziło o tematykę - wyjaśnia BBC. Wszystkie osiem sezonów komedii BBC z lat 1982-1992 zostało sprzedanych koncernowi ProSiebenSat1.

Zmarł Jerzy Wójcik

W wieku 74 lat zmarł w poniedziałek w Katowicach dyrektor artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Jerzy Wójcik. - Odszedł od nas wspaniały człowiek, wielki artysta, znakomity dyrektor artystyczny - mówił o Wójciku dyrektor zespołu, Adam Pastuch.

Beethoven na Wielkanoc

Wielu melomanów nie wyobraża już sobie oczekiwania na Wielkanoc bez tradycyjnie odbywającego się w tym czasie Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Niedzielnym wykonaniem utworu Missa Solemnis D-dur op. 123 Beethovena w warszawskiej Filharmonii Narodowej rozpoczęła się 12. edycja festiwalu, zatytułowana "Beethoven i jego Wiedeń".

"Zdradzamy, by wyrwać się z nudy"

Emocje, zagadki, zdrady, ludzkie dramaty – to wszystko przeplata się i wiąże w „Językami mówić będą” Malgorzaty Bogajewskiej w warszawskim Teatrze Powszechnym. Premiera odbyła się w piątek na małej scenie.

Don Juan wraca do gry

Któż nie słyszał o miłosnych podbojach legendarnego uwodziciela i rozpustnika, słynnego Don Juana? Po kilkuletnich przygotowaniach Warszawska Opera Kameralna wystawia operę "Don Juan albo ukarany libertyn" włoskiego kompozytora i kapelmistrza króla Stanisława Augusta – Gioacchina Albertiniego.

"Control". Miłość i śmierć Iana Curtisa

"Control", film o genialnym wokaliście post-punkowego zespołu "Joy Division", już w piątek wchodzi do polskich kin. To obraz nie tylko dla fanów. Mroczna opowieść o egzystencjalnych udrękach Iana Curtisa, jego miłości i tragicznym końcu wciągnie każdego.

Patrick Swayze chory na raka

Aktor jest chory na jedną z najbardziej śmiertelnych odmian nowotworu. Obecnie poddaje się leczeniu. Oświadczenie na temat choroby aktora zostało wydane po informacji brukowca "National Enquirer" w którym napisano, że 55-letni Swayze ma przed sobą tylko pięć tygodni życia. Zdiagnozowany u gwiazdora nowotwór miał mieć przerzuty na inne organy.

"Śmierć Holoubka to koniec epoki"

- Gustaw Holoubek był mędrcem, który wypowiadał się przez postaci, które grał - wspomina zmarłego aktora pisarz Janusz Głowacki. Wtórują mu inni przyjaciele Holoubka: Każde spotkanie z nim było inspirujące - mówią zgodnie Zbigniew Zapasiewicz i Artur Barciś.

Gustaw Holoubek nie żyje

Wybitny aktor filmowy i teatralny, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, poseł i senator – Gustaw Holoubek nie żyje. Miał 85 lat.

Dobranoc z dobrą muzyką

Zagrać koncert niemal w środku nocy i sprawić, by publiczności żywiołowo reagowała na każdy utwór, to nie lada wyczyn. Zwłaszcza, gdy jest się uważanym za mistrza muzyki łagodnej, delikatnej i niezwykle lirycznej. Chris Botti udowodnił, że ta sztuka jest jak najbardziej możliwa.

Masłowska w Soho Theatre

"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", sztuka napisana przez Dorotę Masłowską, jedną z najpopularniejszych polskich pisarek młodego pokolenia, trafiła na deski londyńskiego Soho Theatre. Reżyserka Lisa Goldman, poszukiwała nowej sztuki. Widząc, ilu młodych Polaków jest w Anglii, postanowiła wybrać coś z naszego kraju.

Niskie loty "Orłów"

Trzeciego marca mieliśmy poznać tegorocznych laureatów "Orłów", czyli Polskich Nagród Filmowych. Od kilku dni wiadomo było jednak, że zwycięzców w poniedziałek nie poznamy, bo gala została przełożona. Na razie nie wiadomo, kiedy się odbędzie - wiadomo jednak, do kogo poszybował pierwszy "Orzeł"... Nagrodę za Osiągnięcia Życia otrzymał reżyser i producent Janusz Morgenstern.