Kultura i styl

Kultura i styl

Zmarł bohater "Mistrza kierownicy"

Nie żyje Dom DeLuise, znany amerykański aktor komediowy, znany głównie z ról w filmach Mela Brooksa i występów u boku Burta Reynoldsa (m.in. w komedii "Mistrz kierownicy ucieka 2"). Miał 75 lat.

Gwiazdorska fala zalewa stolicę

Agnieszka Holland, Krystian Lupa, Mariusz Treliński, Grzegorz Jarzyna – to tylko część reżyserów, których wielkie przedstawienia zobaczymy na 29. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Należący do najważniejszych wydarzeń w kraju festiwal rusza we wtorek. Ekipa e-teatru.tv zaprasza za kulisy.

Nie umorzą sprawy Polańskiego?

Roman Polański nie stawi się w tym tygodniu na przesłuchaniu przed sądem w Los Angeles. Pojawienie się reżysera w Stanach Zjednoczonych było warunkiem rozpatrzenia wniosku o umorzenie sprawy sprzed 30 lat, dotyczącej seksu z 13-latką.

Olbrychski przywiózł grypę i wspomnienie o pięknej Jolie

- Bardzo piękna, zawodowa, wspaniała - Daniel Olbrychski nie może nachwalić się Angeliny Jolie. Aktor wrócił już z USA, gdzie z dzielną Larą Croft pracował na planie filmowym. Ale nie tylko pracował. - Nie było czasu na spacery, ale był czas na życzliwość. Poznałem nawet Brada (Pitta). Niestety: jest trochę wyższy ode mnie - żalił się aktor w programie "24 godziny".

Skradziono obrazy za miliony dolarów

Gwasz Salvadora Dalego i obraz olejny Tamary Łempickiej skradli z holenderskiego muzeum uzbrojeni rabusie - podała w piątek policja. Wartość dzieł idzie w miliony dolarów.

Naga Madonna na wystawie

To prawdziwy rarytas nie tylko dla fanów Madonny, ale też dla amatorów pięknego kobiecego ciała. Na wystawie w Wielkiej Brytanii można podziwiać fotografie, na których królowa muzyki pop, jako młoda kobieta, pozuje zupełnie nago.

Tajemnicza animacja oczarowała

Subtelnie animowane ruchy pędzlem, którymi opowiedziane zostało francuskie "Malban" urzekło jurorów ReAnimacji. Film autorstwa Elodie Bouedec zdobył Złotego Ślimaka dzięki "całkowicie nowatorskiemu wykorzystaniu nowych technik i stworzeniu tajemniczego, poetyckiego świata, który zdaje się żyć wewnątrz wspaniałego malarstwa" i wygrał VI edycję łódzkiego festiwalu.

Chińczycy zakazali "Katynia"

"Katyń" Andrzeja Wajdy nie może być wyświetlany w Chinach - zdecydowały władze ChRL. Film ma być "niezgodny z ideologią państwa" - powiedział reżyser portalowi gazeta.pl.

"Coś niezwykłego dzieje się w Belgii"

Osobiste, emocjonalne, seksualne, ale także improwizowane, otwarte i pełne energii – takie były przedstawienia teatrów flamandzkich zaprezentowanych na krakowskich Reminiscencjach. - Graliśmy to przedstawienie już ponad 200 razy na całym świecie. Reakcje są bardzo silne, bo to bardzo ważna historia, opowiedziana w bardzo ludzki sposób – mówi e-teatrowi.tv Jan Lauwers, reżyser i lider grupy Needcompany.

Polski pianista zostawił Amerykę w szoku

Zachodnie media ciągle są pod wrażeniem koncertu słynnego polskiego pianisty Krystiana Zimermana. W niedzielę muzyk w Los Angeles wprawił w osłupienie publiczność swoim "antywojennym" wystąpieniem.

Spowiedź gwiazd w "Słowniku języka boskiego"

Nadzwyczajne chwile i zwykła codzienność widziane oczami gwiazd. Wyznania niezwyczajne, bez plotek, ale i środowiskowej poprawności. Nieautoryzowane, więc prawdziwe. Takie są rozmowy księdza Kazimierza Sowy w „Słowniku języka Boskiego”. Najnowsza książka redaktora naczelnego kanału Religia.TV jest już dostępna w księgarniach.

Off Plus Camera: poznaj zwycięzców

W Krakowie zakończył się II Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF Plus Camera. Krakowską Nagrodę Filmową oraz 100 tys. dolarów i milion złotych zdobył chilijski film "La Nana". Nagrodę Platformy Kontakt TVN24 zdobył film o trąbie powietrznej.

Postrzelaj z wiatrówki do polityków

W jednej z czeskich galerii na ścianach wisi 200 zdjęć polityków, a goście zamiast ich podziwiać, mogą do nich strzelać z wiatrówki. Najbardziej podziurawieni politycy to jak na razie lider socjaldemokratycznej opozycji Jirzy Paroubek i odchodzący premier Mirek Topolanek.

Król funku zagra w stolicy

Zagramy funky jak James Brown, Prince i George Clinton - zapowiada legendarny saksofonista Maceo Parker przed swoim poniedziałkowym koncertem w warszawskiej Sali Kongresowej. Biorąc po uwagę, że z każdym z nich występował przez lata na scenie, można mu wierzyć na słowo.

Wajda i Janda (zbyt) pięknie o śmierci

Wzruszający, ale nie przesadnie. Szczery, ale do pewnych granic. Za to estetyczny do bólu - Andrzej Wajda spełnił marzenie i przeniósł na ekran opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza, uzupełniając o refleksje Krystyny Jandy o śmierci jej męża. Najlepsze dzieło Mistrza od kilku lat, ale pozostawia niedosyt - pisze Katarzyna Wężyk.

Oni zawładną Łodzią!

Już od piątku Łódź znowu stanie się polską stolicą animacji. Znajdziesz tam najciekawsze z nowych produkcji, spotkasz się z ich twórcami i poznasz klasykę filmu animowanego. Wszystko to na VI edycji festiwalu ReAnimacja - portal tvn24.pl pomoże Wam wybrać to, czego przegapić tam nie wolno.

Geniusz soulu na jazzowo

Jego głos zainspirował Prince'a, brzmienie gitary natchnęło Erica Claptona, a styl zdefiniował muzykę Jamiroquai. O kim mowa? O Curtisie Mayfieldzie, legendzie soulu i funku lat 60. i 70. Piosenki z jego repertuaru w wykonaniu oktetu Williama Parkera będzie można usłyszeć już w poniedziałek w warszawskim teatrze Roma.

Tarantino i jego "Bękarty" ruszają do Cannes

Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem najsłynniejszego filmowego festiwalu świata, Cannes przygotowuje się na przyjazd plejady gwiazd światowego kina. Jednym z wydarzeń imprezy będzie prezentacja już budzącego kontrowersje obrazu Quentina Tarantino - "Bękarty wojny".

Artyści dłużej będą zarabiać

70 lat, a nie 95, jak proponowała Komisja Europejska, i nie 50, jak jest obecnie, powinna trwać ochrona praw autorskich wykonawców utworów muzycznych.

Ezoteryczny Poznań zjednoczył muzy

Muzyka, teatr, film, komiks, literatura i sztuki wizualne – Poznań w ostatni weekend udowodnił, że w Polsce nie ma lepszego miejsca na rozwój sztuk alternatywnych. Najważniejszym wydarzeniem projektu "madeinpoznan.noc" było jednak przedstawienie "Gramy 4U" Movements Factory intrygującego duetu Iwony Pasińskiej i Czesława Śpiewa – przekonuje ostatni Szot e-teatr.tv.

Mia Farrow będzie głodować

Aktorka Mia Farrow ma zamiar podjąć strajk głodowy na znak solidarności z mieszkańcami Darfuru. Chce w ten sposób wymusić na przywódcach państw zachodnich pomoc dla tego "piekła na ziemi".

Film o Irenie Sendlerowej jest hitem!

"Odważne serce Ireny Sendlerowej" - okazał się przebojem w Stanach Zjednoczonych. Film o Polce "sprawiedliwej wśród narodów świata" był drugim najchętniej oglądanym programem w amerykańskiej telewizji w niedzielę wieczorem.

Polska to dla nich kraj wyklęty

"Na takich filmach powinniśmy uczyć się tolerancji" - komentują widzowie, którzy na antenie TVN24 obejrzeli "Grę w chowanego". Ten poruszający dokument o ludziach, nadziei, zrozumieniu i pojednaniu opowiada o historii Żyda, który postanawia odwiedzić polskich wybawicieli swojego teścia.

Coma, Czesław Śpiewa i Nosowska z Fryderykami

Zespół Coma i jego lider Piotr Rogucki, formacja Czesław Śpiewa, Maria Peszek i Katarzyna Nosowska to najbardziej utytułowani laureaci 15. edycji nagród muzycznych Fryderyk 2009. Honorowym Złote Fryderyki trafiły do Jerzego Połomskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

"Katyń" nie podoba się lewicy?

"Katyń" Andrzeja Wajdy jest zbyt "niewygodny" we Włoszech, zwłaszcza dla dominującej w kulturze lewicy, i dlatego jest pokazywany zaledwie w kilku salach kinowych - to ostra opinia dystrybutora polskiego filmu.

"Holokaust oczami dziecka"

O upokorzeniu, osamotnieniu, głodzie, śmierci, ale także o chwilach radości - o doświadczeniach getta opowiadają dzieci. Ich relacje dotyczą też życia w ukryciu, w podziemnych bunkrach, z których mali świadkowie nie wychodzili nawet przez wiele miesięcy. "Holocaust oczami dziecka" to wyjątkowa prezentacja multimedialna.

Dzieci-żołnierze na otwarciu festiwalu

Ruszył Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Uroczystą inaugurację w piątkowy wieczór uświetnił koncert Nigela Kennedy'ego i polska premiera głośnego filmu "Johnny Mad Dog" w reżyserii Jean-Stephane Sauvaire'a.

Pierwszy autoportret Hitlera

Dom aukcyjny Mullocks Auctioneers zaprezentował w piątek obrazy autorstwa Adolfa Hitlera, które będzie można kupić 23 kwietnia podczas licytacji w mieście Ludlow w Wielkiej Brytanii. Dzieła największego zbrodniarza XX wieku to akwarele "Rural houses and trees" ("Wiejskie domy i drzewa") oraz "A. Hitler".