Kultura i styl

Kultura i styl

Aplauz dla polskiego filmu na festiwalu w Cannes

- Nie da się ukryć, że udział filmu w canneńskiej sekcji, otwiera przed twórcą drzwi i dodaje pewności siebie - mówi w rozmowie z tvn24.pl debiutujący reżyser Marcin Bortkiewicz, którego krótkometrażowy film "Portret z pamięci" startuje w prestiżowej sekcji "Directors' Fortnight" w Cannes. Film został znakomicie przyjęty przez międzynarodową publiczność.

Marsjańska plaża w sercu Europy

Sztuczna plaża Maasvlakte 2 w Rotterdamie w Holandii została zabarwiona na czerwono i udostępniona dzisiaj publiczności. Para performerów wysypała tam 75 ton czerwonego piasku, który erodując ma pokazywać ulotny charakter natury.

Horror w Czarnobylu. Co się kryje w ruinach elektrowni?

Po katastrofie w Czarnobylu miasto wcale się nie wyludniło. Przetrwały w nim zmutowane istoty, które gotowe są zaatakować obcych - taką wizję w swoim najnowszym horrorze "Dzienniki z Czarnobyla" kreśli Oren Peli, twórca m.in. "Paranormal Activity". Film wchodzi do światowych kin w piątek.

"Artyści są biedni". Dziś zamknęli muzea i galerie

Niektóre muzea i galerie, np. warszawska Zachęta, zamknęły się w czwartek dla publiczności w ramach protestu środowiska, które domaga się m.in. systemu ubezpieczeń dla artystów. Część placówek solidaryzując się z protestującymi nie przerwała jednak pracy.

Co królowa ma w torebce? Wciąż nie wiadomo

Zawartość torebki królowej Elżbiety II pozostała, pomimo dociekliwości brytyjskiej aktorki Joan Collins, tajemnicą. Bohaterka serialu "Dynastia" nie ujawniła, czy królowa udzieliła odpowiedzi na jej pytanie.

Muzeum Narodowe chce mieć własny mural

Muzeum Narodowe w Poznaniu ogłosiło konkurs na mural. Autor zwycięskiego projektu otrzyma 3 tys. zł nagrody. Nie wiadomo jednak kiedy mural powstanie, bo muzeum nie ma na razie na niego pieniędzy.

Johnny Depp został Indianinem

Znany aktor filmowy Johnny Depp został w Albuquerque, w stanie Nowy Meksyk, honorowym członkiem indiańskiego szczepu Komanczów.

Obraz Zumy z genitaliami zniszczony

Kontrowersyjne dzieło sztuki ukazujące prezydenta RPA Jacoba Zumę z obnażonymi genitaliami, które w ubiegłym tygodniu zostało wystawione w jednej z galerii sztuki w Johannesburgu, zostało zniszczone.

Adele najlepsza. 12 nagród "Billboardu"

Adele była największym zwycięzcą tegorocznych nagród Billboard Music Awards - zdobyła 12 statuetek na 18 nominacji. Uznano ją m.in. artystą roku i doceniono za najlepszy album pop. Brytyjka nie pojechała jednak na galę do Las Vegas, dlatego na scenie królowali m.in. Usher, LMFAO, Katy Perry i Justin Bieber.

Ma malowany dom. Mieszka w nim od lat

Zamieszkała we własnym obrazie. I to dosłownie. Malarka Beata Pflanz z Suchego Lasu pod Poznaniem motywy ze swoich dzieł przeniosła na ponad 400 metrów kwadratowych własnego domu. Efekt jest niesamowity, a artystkę zauważono w Europie.

Nowa dziewczyna Bonda cała w kryształach

Nowy Bond już pisze historię, choć na razie pośrednio - przez dokonania Berenice Marlohe, która jako pierwsza aktorka w historii stała się twarzą twórcy biżuterii - Swarovskiego. Filmowa dziewczyna agenta Jej Królewskiej Mości jest w Cannes, gdzie w trakcie festiwalu filmowego zaprezentowała się fotografom po raz pierwszy w nowej roli.

Tańczące wieżowce jak rękawy. Koreański projekt Libeskinda

Światowej sławy architekt, urodzony w Polsce i mieszkający w Nowym Jorku Daniel Libeskind, zaprojektował dwa wieżowce, które staną w dzielnicy biznesu Yongsan w Seulu. To Dancing Towers - inspirowany rękawami koreańskich tancerzy oraz Harmony Tower - inspirowany tradycyjnymi latarniami z papieru. Są częścią dużego projektu wartego 28 miliardów dolarów, który ma uczynić ze stolicy Korei Południowej ważny punkt na biznesowej mapie świata. Inwestycja zostanie zakończona w 2024 roku, teraz pokazano gotowe projekty.

Sylva topless, Bardot w bikini, a von Trier bez głowy

Nie licząc protestu kobiet - reżyserów, 65. edycja festiwalu w Cannes - jak na razie - obywa się bez skandali. Te ostatnie jednak, towarzyszą imprezie od początku, i są równie wyczekiwane, jak filmy w konkursie. I choć wszystkie przebił Lars von Trier, deklarując w ub.r. "zrozumienie dla Hitlera", wyskoki "nieobyczajnych aktorek" i histeryczne próby zaistnienia za wszelką cenę, stanowią integralną część historii Cannes.

Bono: Nie jestem miliarderem

- Wbrew doniesieniom, nie jestem miliarderem. Oczywiście, że zarobiłem na Facebooku, ale tak naprawdę najbogatszy czułem się, gdy miałem 20 lat, a żona płaciła nasze rachunki - lider zespołu U2 zaprzeczył, jakoby stał się najbogatszym muzykiem na świecie, dzięki akcjom Facebooka, który w piątek wszedł na giełdę. Bono posiada 2,3 proc. akcji najsłynniejszego portalu społecznościowego.

Nowosielski, fortepian Paderewskiego i duchy

Nie warto dziś kłaść się spać wcześnie - przed nami Noc Muzeów. Do akcji dołączył też prezydent, który zaprasza do zwiedzania Belwederu i Pałacu Prezydenckiego. Oprócz stałych ekspozycji można obejrzeć otwartą wczoraj w Pałacu wystawę malarstwa Jerzego Nowosielskiego. Choć prezydenckie drzwi tej nocy będą otwarte, samego gospodarza nie będzie. - Ale będzie mój duch, a w muzeach liczą się także duchy - zachęca Bronisław Komorowski.

Osiecka zasiadła w Rucianem-Nidzie

Przed szkołą Rucianem-Nidzie na ławce przysiadła Agnieszka Osiecka. Pomnik naturalnych rozmiarów artystki powstał dzięki lokalnej inicjatywie. Uroczyste odsłonięcie było połączone między innymi z koncertem.

Matka Boska "made in China"

Mydelniczki, szczoteczki, linijki, wstążki, wałki do włosów, łyżki do lodów i setek innych przedmiotów z plastiku złożyły się na figurę Matki Boskiej, która stanęła w piątek na Starym Rynku.

Piękno odpadów na Grand Press Photo

Fotografia przyrodnicza potrafi być zaskakująca - nie tylko dla widza, ale też fotografa. Świadczą o tym prace nagrodzone w tej kategorii konkursu Grand Press Photo. Pokazując różne tematy - od zjawisk pogodowych, poprzez faunę po ekologię - potrafią zachwycić i zadziwić nieco przewrotnym podejściem.

Przerwane zdjęcia do "Wałęsy"

Prace nad filmem "Wałęsa" Andrzeja Wajdy zawieszone, na razie do wtorku. Przyczyną jest przeziębienie odtwórcy roli Lecha Wałęsy.

Prezydent i Doda w Muzeum Narodowym

- Te 150 lat to czas realizacji trudnych marzeń - mówił w czwartek Bronisław Komorowski, który wziął udział w uroczystej inauguracji jubileuszu Muzeum Narodowego w Warszawie. Prezydent podkreślił "wielkość dzieła" i "wielkość osiągnięć" placówki.

Cannes spoważniało. Poruszyła "Rdza i kość"

Cannes spoważniało. O ile na otwarcie tradycyjnie pokazano film lżejszego kalibru, o tyle już drugi dzień festiwalu upłynął pod znakiem znacznie trudniejszego kina. Francuski twórca Jacques Audiard, poruszył widzów filmem "Rust and bone", zaś Egipcjanin Yousry Nasrallah opowieścią o konsekwencjach rewolucji 2011 roku w krajach arabskich.

Naga Marilyn w Cannes

Marilyn Monroe jest w Cannes nie tylko na plakacie tegorocznego festiwalu filmowego. Jej zmysłowość i piękno można podziwiać na wystawie zdjęć "Marilyn & Me", z których większość nie była dotąd pokazywana. Ich autorem jest Lawrence Schiller, który sportretował gwiazdę w 1962 roku na planie jej ostatniego filmu. Kilka miesięcy później Monroe już nie żyła. W tym roku mija 50. rocznica śmierci MM, a wystawa po Cannes pojedzie w świat.

Walka na czerwonym dywanie. Glamour króluje w Cannes

"Obie są ikonami mody, dało się więc zauważyć ich godny pozazdroszczenia styl na czerwonym dywanie. Rywalizacja była nieunikniona: Diane Kruger kontra Eva Longoria. Która wypadła lepiej?" - napisały gazety po gali otwarcia Festiwalu Filmowego w Cannes. Pozostałe gwiazdy wybrały skromniejsze stylizacje, ale jedno je łączyło: glamour w stylu dawnego Hollywood.

Czerwony dywan rozwinięty. Pierwsi już go wypróbowali

W Cannes w środę tuż przed godziną 20.00 rozpoczął się oficjalnie 65. festiwal filmowy. Otworzył go amerykański reżyser Wes Anderson. Dziewięcioosobowemu jury konkursu przewodzi w tym roku włoski reżyser Nanni Moretti.

Najlepsze polskie zdjęcie zrobiono na cmentarzu

Fotografia autorstwa Maksymiliana Rigamontiego, przedstawiająca prace ekshumacyjne prowadzone na cmentarzu w Bykowni, zdobyła tytuł Zdjęcia Roku w konkursie Grand Press Foto 2011. Zdjęcie jest częścią fotoreportażu na ten temat zrobionego w maju 2011 roku, który otrzymał I nagrodę w kategorii Życie Codzienne.

"Mężczyźni kochają głębię u kobiet, ale tylko w ich dekoltach"

"Wszystkie 22 filmy w oficjalnej selekcji zostały wyreżyserowane, szczęśliwym zbiegiem okoliczności, przez 22 mężczyzn. Ten wybór, to wyraźny znak dla kobiet, że nie ma sensu robić filmów, bo po czerwonym dywanie w Cannes i tak nie mogą chodzić inaczej, jak w roli hostessy" - to fragment z listu protestacyjnego, jaki grupa kobiet filmowców napisała do organizatorów zaczynającego się dziś Festiwalu Filmowego w Cannes. Oskarżyły ich o seksizm, bo o Złotą Palmę nie będzie w tym roku walczyć ani jedna reżyserka.

Zmarł Carlos Fuentes

W wieku 83 lat zmarł Carlos Fuentes - meksykański pisarz, eseista, dramaturg i publicysta. Był w grupie pisarzy, którzy zapoczątkowali modę na literaturę iberoamerykańską. Przez lata uchodził za pewnego kandydata do literackiej Nagrody Nobla, ale jej nie doczekał.

Cannes czas zacząć. O Złotą Palmę znów bez Polaków

Dziś rozpoczyna się 65., jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. W konkursie głównym wystartują 22 tytuły mistrzów kina - m.in. Alaina Resnaise’a, Kena Loache’a, Davida Cronenberga, Michaela Hanekego, Waltera Sallesa. Filmy oceni jury, któremu przewodniczy włoski filmowiec Nanni Moretti. Festiwal potrwa do 27 maja.