Punkowy zespół złożony z muzyków z zespołem Downa będzie reprezentować Finlandię w konkursie Eurowizji. - Nie chcemy, by ludzie głosowali, bo jest im nas żal. Nie różnimy się od innych: jesteśmy normalnymi chłopakami, tylko że z upośledzeniem umysłowym - powiedział basista Pertti Kurikan Nimipäivät.
W skład zespołu Pertti Kurikan Nimipäivät (PKN) wchodzi czterech mężczyzn po czterdziestce: jeden ma autyzm, pozostali zespół Downa. W sobotę zagłosowała na nich większość Finów w konkursie kwalifikacyjnym do Eurowizji. Blisko 40 procent głosów wystarczyło, by muzycy zostali reprezentantem Finlandii.
"Ich muzyka jest bardzo agresywna, teksty są wykrzykiwane w języku fińskim. A jednak to się spodobało podekscytowanej publiczności" - czytamy na lokalnej stronie internetowej Konbini o telewizyjnym występie PKN.
Zwycięstwo w kwalifikacjach zapewniła im piosenka "Aina Mun Pitaa" ("I Always Have To"). To - jak twierdzą Pertti Kurikka (gitara), Kari Aalto (śpiew), Sami Helle (bas) i Toni Välitalo (perkusja) - 85-sekundowy protest song. Utwór opowiada o codziennych czynnościach sprawiających kłopot każdego dnia osobom z niepełnosprawnościami, np. o myciu się, zdrowym odżywianiu, porządkach domowych i frustracjach z tym związanych.
Już teraz są wśród faworytów Eurowizji
Grupa jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych uczestników konkursu Eurowizji ostatnich lat, zainteresowanie mediów, jakie jej towarzyszy, przebija popularność brodatego transseksualisty Conchity Wurst, który wygrał festiwal w ub.r. Według bukmacherów już teraz Finowie są wśród faworytów konkursu, którego finał odbędzie się 23 maja w Wiedniu. Według danych firmy Betfred, PKN jest na trzecim miejscu - za Włochami i Estończykami.
- Mam nadzieję, że ludzie są gotowi na punk rocka granego przez czterech niepełnosprawnych mężczyzn - tak basista, Sami Helle, skomentował udział zespołu w Eurowizji.
Muzycy po raz pierwszy spotkali się w 2009 roku w przemysłowej dzielnicy Helsinek, podczas warsztatów organizowanych przez stowarzyszenie, które zapewnia wsparcie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Postanowili założyć Pertti Kurikan Nimipäivät, by zwiększyć świadomość na temat zespołu Downa i autyzmu. Z tego samego powodu w 2012 roku wystąpili w filmie dokumentalnym "The Punk Syndrome", który zdobył kilka nagród.
- Walczymy z uprzedzeniami i zmieniamy nieco nastawienie rodaków. Wielu z nich przychodzi na nasze koncerty i dziś mamy dużo fanów - tak Helle chwalił się w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian".
Muzycy wydali kilka płyt i koncertowali także poza Skandynawią, w tym w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Niemczech, Holandii, a także w Polsce. W 2012 roku wystąpili we Wrocławiu. - Osoby z niepełnosprawnością powinni być śmielsze i odważniejsze - spuentował Aalto.
Teuvo Merkkiniemi, menadżer zespołu, ocenił: "Próbują zmienić świat poprzez teksty piosenek i koncertowanie. Są przykładem dla innych osób z niepełnosprawnościami".
"To, że śpiewają i rozmawiają o codziennym życiu i dyskryminacji, która ich spotyka, czyni z nich zespół polityczny. Czy im się to podoba, czy nie" - zauważył fiński magazyn muzyczny "Musical Quarterly".
"Nie zamierzamy się zmieniać. Będziemy sobą"
W Wiedniu PKN zaśpiewa "Aina Mun Pitaa”. Będzie pierwszym punkowym zespołem w historii Eurowizji, bo heavy metalowy już był - Lordi z Finlandii wygrał konkurs w 2006 roku. Zapowiadają, że nie będzie żadnych strojów w stylu Eurowizji: piór, cekinów i wieczorowych kreacji. Na scenę wejdą w tym, co noszą na co dzień.
- To jest punk rock. Będziemy tam w tym samym stylu, co zawsze. Nie zamierzamy się zmieniać. Będziemy sobą - zapewnił Helle.
Autor: am/ja/kwoj / Źródło: Guardian, BBC, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Sony Music