49. festiwal filmowy w Gdyni: bez olśnień i bez faworyta

Źródło:
tvn24.pl
Zwiastun filmu "Dziewczyna z igłą"
Zwiastun filmu "Dziewczyna z igłą"
The Match Factory
Zwiastun filmu "Dziewczyna z igłą"The Match Factory

Dziś poznamy zdobywców Złotych Lwów 49. festiwalu filmowego w Gdyni. Wypada jednak już teraz podkreślić, że to pierwszy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych od wielu lat, który do końca nie ma faworyta. Dziełem w pełni spełnionym jest w br. wyłącznie duńsko-polska "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna, pozostałe produkcje typowane na faworytów, niestety rozczarowały lub w najlepszym wypadku mocno podzieliły publiczność.

Po tłustych latach dla polskiego kina dobiega końca jedna z najsłabszych edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nie tylko zabrakło olśnień - jak w ubiegłym roku "Kos" Maślony, a przed dwoma laty "Chleb i sól", ale także na dzień przez galą nagród próżno szukać chętnych do typowania zwycięzcy.

Bez wątpienia obrazem najbardziej spełnionym okazał się obsypany nagrodami pozaregulaminowymi na tzw. Młodej Gali film "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna. Bądźmy szczerzy: polskiemu kandydatowi do Oscara "Pod wulkanem" Kocura daleko do dzieła Szweda, mimo iż komisja selekcyjna zdaje się mocno wierzyć w jego walory. Większość fanów reżyserskiego debiutu Kocura, do których się zaliczam, była filmem zawiedziona, choć ma on też zagorzałych zwolenników. Tyle tylko, że zaliczają się oni do mniejszości, co dosadnie pokazały wczorajsze nagrody Młodej Gali. "Pod wulkanem" nie uhonorowano ani jedną nagrodą, podczas gdy "Dziewczyna z igłą" zgarnęła ich aż pięć - w tym Nagrodę dziennikarzy.

Oczekiwanemu filmowi "Minghun" Jana P. Matuszyńskiego chciałabym poświęcić osobny rozdział, o czym za moment. "Simona" Adriana Panka, która miała potencjał na fascynujące kino, to moim zdaniem największe rozczarowanie tego festiwalu.

Dziewczyna z igłąGutek Film

Między kinem noir a mroczną baśnią

O filmie Magnusa von Horna, który z Gdyni wyjeżdżał już niemal ze wszystkimi ważnymi nagrodami, prócz tej najważniejszej - Złotych Lwów, pisaliśmy począwszy od premiery "Dziewczyny z igłą" na festiwalu w Cannes. Film zasłużenie zyskał świetne recenzje, a że Duńczycy wybrali go swoim kandydatem do Oscara, jury będzie miało twardy orzech do zgryzienia. Czy zdecyduje się przyznać główną nagrodę obrazowi, który właśnie rozpoczyna rywalizację o najważniejszą filmową nagrodę na świecie, również z polskim kandydatem? Pozostaje mieć nadzieję, że jedynie walory artystyczne produkcji będą brane pod uwagę.

A tymi film Magnusa von Horna mógłby obdzielić kilka tegorocznych konkursowych tytułów. Nakręcony niczym thriller noir ma jednocześnie wiele z mrocznej baśni (rodem braci Grimm), mimo że powstał w oparciu o prawdziwe wydarzenia. Wspaniałe, czarno-białe zdjęcia Michała Dymka (tu nagroda wydaje się pewna) sprawiają, że zanurzamy się w tę klimatyczną, stylową, choć epatującą nędzą i smutkiem opowieść z drżeniem serca. Film zachwyca nie tylko stroną wizualną. Po mistrzowsku zmontowany przez Agnieszkę Glińską (nagrodzoną już za pracę z von Hornem) po raz kolejny udowadnia, że szwedzki reżyser pozostaje twórcą tropiącym konsekwentnie zło i niezawinione cierpienie bezbronnych ofiar.

Reżyser przenosi nas do Kopenhagi drugiej dekady XX wieku, czyniąc bohaterką biedną szwaczkę. Karoline (wspaniała Vic Carmen Sonne) jest zdana tylko na siebie, jej mąż zaginął na wojnie, która właśnie dobiega końca. Dla kobiety każdy dzień jest walką o przetrwanie. Jak wiele duńskich kobiet szyje mundury dla armii, a samotność i bieda sprawiają, że wdaje się w romans z właścicielem fabryki i zarazem jej pracodawcą. Gdy zajdzie z nim w ciążę i naiwnie liczy na małżeństwo, matka mężczyzny zrobi wszystko, by do związku tych dwojga nie dopuścić. Mimo wszystko dziewczyna decyduje się urodzić dziecko, przekonana, że oferująca pomoc w adopcji niemowląt kobieta, zapewni mu dostatnią przyszłość. Karoline podejmuje nawet pracę u niej, a gdy odkrywa, co naprawdę dzieje się z dziećmi trafiającymi do kobiety, jest już za późno. Nie da się powstrzymać lawiny zła.

Choć cała opowieść jest wręcz utopiona w mroku, zakończenie filmu przynosi nadzieję, a dla Karoline jest rodzajem katharsis.

Kadr z filmu "Simona Kossak"FPFF

Płytki film o wielkiej postaci

Jej życie to gotowy scenariusz na film fabularny i aż dziwne, że dopiero teraz filmowcy postanowili go nakręcić. Historia outsiderki ze słynnego, artystycznego rodu, która wyjeżdża na odludzie, do puszczy, by realizować swoją pasję - badanie życia zwierząt, a do tego poznaje tam miłość swojego życia, zapowiadała się na niezwykłe dzieło. Niestety, twórca świetnego "Daas" i wstrząsającego "Wilkołaka" nie wykorzystał potencjału, jaki tkwił w jej biografii.

Bardzo czekałam na ten film. Simona Kossak (Sandra Drzymalska), córka malarza Jerzego Kossaka, wnuczka Wojciecha i prawnuczka Juliusza Kossaka, artystów, którzy zapisali się w historii polskiego malarstwa jako twórcy obrazów historycznych, wybrała własną drogę. Z wykształcenia biolog, z zamiłowania leśnik, od dziecka miała status ekscentryczki. Od najmłodszych lat znosiła do Kossakówki chore jeże, ptaki z przetrąconymi skrzydłami. Przyszła profesor nauk leśnych, sama siebie określała mianem zoopsychologa, czyli psychologa zwierząt. W pustej leśniczówce zwanej "Dziedzinką" zgromadziła wraz z fotografem Jerzym Wilczkiem taki inwentarz zwierząt, że czasem miejsce to robiło wrażenie zoo.

To wszystko znajdziemy w świetnym dokumencie Natalii Korynckiej-Gruz "Simona", niewiele z tego niestety, trafiło do filmu Panka. Reżyser nie bardzo wie, w którą stronę zmierza- nie widać obłędnej pasji naukowej Simony, nie mówiąc już o zgromadzonym w Dziedzince inwentarzu zwierząt, z których każde miało własna historię. Dzik śpiący -zgodnie z prawdą na łóżku właścicielki, i przemazujący się po ekranie słynny krok Simony, to trochę za mało.

Zmarnowany został niesamowity materiał na film, nie wiedzieć czemu wątek trudnych relacji matki z córką, (jak zawsze świetna Agata Kulesza) przesłonił najważniejsze- życiową pasję niepowtarzalnej Simony Kossak. Nie dowiemy się z filmu także o jej odkryciach, czy słynnych audycjach radiowych prowadzonych latami. Znajdziemy ledwie tego ślady. W dodatku twórca buduje postać Kossakówny niejako na tle zależności do otaczających ją mężczyzn u władzy. 

Wielka szkoda.

Marcin Dorociński w "Minghun", fot. Łukasz Bąk, Wonder Films

W obronie "Minghuna" Matuszyńskiego

O filmie Damiana Kocura pisaliśmy już w tekście TUTAJ. Wato jedynie powtórzyć, że decyzja komisji selekcyjnej nie dziwi - to wciąż niezłe kino, a naprawdę w br. wybierać nie było z czego. (Chyba że komisja zdecydowałaby się wysłać "Zieloną granicę" Holland, obraz z 2023 roku, wciąż mający prawa do startu w oscarowym wyścigu).

Mnie jednak zależy na zatrzymaniu się przy ciekawym, choć nie do końca udanym obrazie Jana P. Matuszyńskiego "Minghun". Od kilku dnia trwa bowiem lament nad rzekomą krzywdą, jaką wyrządzono Dorocińskiemu, obsadzając go w tak nieudanym filmie "pełnym kontrastów i totalnego chaosu". (Myślę, że obie te rzeczy były pod kontrolą twórców.) Tymczasem sam aktor podkreśla, że to jeden z jego najważniejszych i osobistych filmów.

"Minghun" to historia mężczyzny - wdowca (Marcin Dorociński), który po nagłej śmierci ukochanej córki (cudownie spontaniczna Natalia Bui) decyduje się wraz z teściem - Chińczykiem odprawić tytułowy chiński rytuał zaślubin po śmierci, aby dusza nie zaznała samotności. Zaczyna się szukanie idealnego partnera dla zmarłej, a zbieg okoliczności sprawia, że mężczyźni odkrywają jej tajemnicę. Dzięki temu znajdują partnera. Pogrzeb i ślub zostają odprawione jednocześnie.

I tu znów pojawia się "lament" nad umieszczeniem humorystycznych wtrętów w filmie, za sprawą których "(...) otrzymujemy chaotyczną tragikomedyjkę". Zdaniem recenzenta "twórcom brakuje też subtelności i wyczucia". Otóż jest wręcz odwrotnie . Po pierwsze Matuszyński niezwykle subtelnie prowadzi opowieść- sam zresztą dedykował filmu zmarłemu niedawno ojcu - i niczego nie narzuca. Raczej zaprasza nas do rozmowy o radzeniu sobie ze stratą.

Nie wszystko w filmie działa, stąd pewne poczucie zawodu. Matuszyński sam zawiesił sobie poprzeczkę bardzo wysoko, debiutancką "Ostatnia rodziną". To był najwybitniejszy debiut po 1989 roku. Film - arcydzieło. Teraz oczekujemy od niego, że każdy kolejny będzie mu dorównywał. A to tak nie działa. Być może minghun to jednak dla nas zbyt odległa kulturowo tradycja, byśmy nie mieli poczucia dziwaczności, podczas jej odprawiania.? Ale przy wszystkich potknięciach w sporym stopniu dzięki wybitnej kreacji Dorocińskiego, w pewnym momencie film zaczyna działać jako rodzaj medytacji nad odchodzeniem.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: FPFF mat.prasowe

Pozostałe wiadomości

Co najmniej dziewięć osób zginęło w wyniku wywrócenia się łodzi u wybrzeży wyspy El Hierro w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowała w sobotę agencja EFE, powołując się na służby ratunkowe. Co najmniej 50 osób jest poszukiwanych.

Łódź wywróciła się u wybrzeży wyspy El Hierro. Co najmniej dziewięć osób nie żyje

Łódź wywróciła się u wybrzeży wyspy El Hierro. Co najmniej dziewięć osób nie żyje

Źródło:
PAP, El Pais

Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei został przewieziony w bezpieczne miejsce ze wzmożonymi środkami bezpieczeństwa - przekazał Reuters, powołując się na urzędników zbliżonych do władz w Teheranie. Informacja pojawiła się po doniesieniach o zabiciu szefa Hezbollahu i jednego z przywódców Hamasu. Chamenei wezwał muzułmanów do sprzeciwu wobec Izraela.

Reuters: przywódca Iranu przewieziony w bezpieczne miejsce. Po doniesieniach o zabiciu szefa Hezbollahu

Reuters: przywódca Iranu przewieziony w bezpieczne miejsce. Po doniesieniach o zabiciu szefa Hezbollahu

Źródło:
PAP

Zakopane chce zmiany przepisów dotyczących pobieranej od turystów tak zwanej opłaty klimatycznej. Radni wystąpili w tej sprawie do Sejmu i kancelarii premiera. - To pokłosie sprawy sądowej, która toczyła się między Zakopanem a przedstawicielami jednej z fundacji proekologicznych i turystą - wyjaśnił radny z Zakopanego Tymoteusz Mróz.

Dodatkowa opłata od turystów. Apel do premiera i posłów

Dodatkowa opłata od turystów. Apel do premiera i posłów

Źródło:
PAP

Amerykańska astronautka wróciła na Ziemię ze stacji kosmicznej w rosyjskim statku. Prorosyjskie konta w sieci stworzyły więc przekaz, który zdobył milionowe zasięgi. Według niego astronautka została porzucona przez swój kraj. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę.

"Porzucona przez NASA", uratowana przez Rosję? Wyjaśniamy historię amerykańskiej astronautki

"Porzucona przez NASA", uratowana przez Rosję? Wyjaśniamy historię amerykańskiej astronautki

Źródło:
Konkret24

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie. W miejscowości Tarnawatka-Werechanie samochód osobowy uderzył w drzewo. Siła była tak duża, że pojazd rozerwało na pół. 24-latek zginął na miejscu.

Uderzył w drzewo, samochód rozerwało na pół. 24-latek nie żyje

Uderzył w drzewo, samochód rozerwało na pół. 24-latek nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

W piątek wieczorem w Warszawie doszło do ataku na 17-latka. Został ugodzony nożem. Trafił do szpitala w stanie krytycznym. Policjanci zatrzymali trzy osoby w wieku od 15 do 19 lat, które mogły mieć związek z tym zdarzeniem.

17-latek pchnięty nożem koło stacji metra. Policja zatrzymała trzy osoby

17-latek pchnięty nożem koło stacji metra. Policja zatrzymała trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Czy Gorzów Wielkopolski nadal ma być wielkopolski? Takie pytanie zadali urzędnicy mieszkańcom po tym, gdy część z nich założyła komitet obywatelski, który jesienią ubiegłego roku złożył wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy miasta. - Większość uczestników ankiety opowiedziała się za obecną nazwą - poinformował magistrat. Ostateczną decyzję podejmą w tej sprawie radni, ale nic nie wskazuje na to, by podjęli ją wbrew mieszkańcom.

Na zachodzie bez zmian? Mieszkańcy nie chcą Gorzowa

Na zachodzie bez zmian? Mieszkańcy nie chcą Gorzowa

Źródło:
PAP

Kiełbasa, wędzony boczek, kawa i alkohol – to część łupów rabusia, który w połowie września odwiedził jeden z supermarketów na krakowskim Prokocimiu. Ochroniarz sklepu, który usiłował go zatrzymać, został uderzony i spryskany gazem pieprzowym.

"Spakował towar za 500 zł i wybiegł". Ucierpiał ochroniarz

"Spakował towar za 500 zł i wybiegł". Ucierpiał ochroniarz

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk na posiedzeniu rządu mówił o specjalnych zabezpieczeniach nowych wałów przeciwpowodziowych, które mają chronić przed zniszczeniami przez bobry. - Te konstrukcje będą inne po to, żeby bobry nie mogły robić szkody w wałach. Wtedy nie będzie potrzeby neutralizacji bobrów w czasie powodzi. Mówiąc krótko: będzie dobrze, panie bobrze - powiedział premier.

Premier o nowych zabezpieczeniach na wałach. "Mówiąc krótko: będzie dobrze, panie bobrze"

Premier o nowych zabezpieczeniach na wałach. "Mówiąc krótko: będzie dobrze, panie bobrze"

Źródło:
TVN24, PAP

Eksplozja na stacji benzynowej w Dagestanie - autonomicznym terenie wchodzącym w skład Rosji. Nie żyje 12 osób, w tym dwoje dzieci, a 23 osoby zostały ranne. W regionie ogłoszono dzień żałoby.

Wybuch na stacji benzynowej w Rosji. Nie żyje 12 osób

Wybuch na stacji benzynowej w Rosji. Nie żyje 12 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Powstrzymałem wojnę między dwoma zwaśnionymi krajami, grożąc, że nałożę na nie 200 procentowe cła - powiedział w piątek były prezydent Donald Trump podczas wiecu w Warren w stanie Michigan. Trump skrytykował też Unię Europejską za "wykorzystywanie" USA. Z kolei wiceprezydent Kamala Harris przybyła w piątek do Arizony na południową granicę z Meksykiem.

Trump o "potężnej" broni. "Oddzwonili do mnie po dwóch dniach"

Trump o "potężnej" broni. "Oddzwonili do mnie po dwóch dniach"

Źródło:
PAP

W ataku na Bejrut zabito przywódcę Hezbollahu Hasana Nasrallaha - poinformowała izraelska armia. Libańska organizacja terrorystyczna potwierdziła śmierć swojego lidera. Zapowiedziała kontynuowanie walki z Izraelem.

Hezbollah potwierdził śmierć swojego przywódcy

Hezbollah potwierdził śmierć swojego przywódcy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi wynosi obecnie dziewięć - poinformował w sobotę podczas pierwszej części posiedzenia rządu komendant główny policji nadinspektor Marek Boroń. Dodał że jedna osoba jest nadal poszukiwana.

Szef policji o liczbie ofiar śmiertelnych powodzi

Szef policji o liczbie ofiar śmiertelnych powodzi

Źródło:
TVN24, PAP

Na ryneczku wszystko obstawione samochodami, biedy nie ma. Był nawet kiedyś taki dowcip, że ludzie pod urząd pracy przyjeżdżają limuzynami – opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl jeden z mieszkańców Szydłowca. Dlaczego w powiecie szydłowieckim jest najwyższe bezrobocie w kraju? - Nie można tego ukrywać: jest szara strefa - mówi nam Jarosław Basiak, wicedyrektor tamtejszego urzędu pracy.

Stolica polskiego bezrobocia. "Tylko nie piszcie, że jesteśmy stolicą biedy"

Stolica polskiego bezrobocia. "Tylko nie piszcie, że jesteśmy stolicą biedy"

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek były komendant główny policji generał Jarosław Szymczyk zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego i ma usłyszeć zarzuty - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Skiba. Chodzi o wszczęte w marcu tego roku śledztwo w sprawie wybuchu granatnika w gabinecie podejrzanego.

Wybuch granatnika w komendzie. Generał Szymczyk ma usłyszeć zarzuty

Wybuch granatnika w komendzie. Generał Szymczyk ma usłyszeć zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

"Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW podniósł stopień ostrzeżeń dla dwóch powiatów województwa podkarpackiego do drugiego stopnia. Prognozowane są tam ulewy. Na północy Polski dodatkowo będzie silnie wiać, wiatr w porywach może rozpędzać się do 85 kilometrów na godzinę. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia.

Uwaga, intensywny deszcz na południu. IMGW podniósł stopień ostrzeżeń

Uwaga, intensywny deszcz na południu. IMGW podniósł stopień ostrzeżeń

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Trzy turystki zgubiły się w rejonie Świnicy w Tatrach. Z kolei w sobotę rano ratownicy zwieźli ciało turysty odnalezione w rejonie Morskiego Oka.

Nocna wyprawa po turystki i śmiertelny wypadek. Dwie akcje w Tatrach

Nocna wyprawa po turystki i śmiertelny wypadek. Dwie akcje w Tatrach

Źródło:
PAP

Holandia rezygnuje z myśliwców F-16. Część maszyn trafi na Ukrainę, a część do ośrodka szkoleniowego w Rumunii. "Świętujemy koniec pewnej epoki" - napisał na platformie X minister obrony Ruben Brekelmans.

Odchodzą od F-16. Część maszyn trafi na Ukrainę

Odchodzą od F-16. Część maszyn trafi na Ukrainę

Źródło:
PAP

28 września w TVN24 GO swoją premierę mają dwa dokumenty, przedstawiające różne oblicza tematu aborcji. W pierwszym oddaliśmy głos kobietom, które świadomie dokonały aborcji, a ich główną obawą był brak wsparcia ze strony państwa. W drugim przedstawiliśmy historie kobiet, które mimo możliwości dokonania aborcji, zdecydowały się na urodzenie śmiertelnie chorych dzieci. - Nie należy oceniać kobiet, jaką podjęły decyzję - mówi jedna z bohaterek materiału.

Wybrały aborcję i nie żałują. Odmówiły terminacji ciąży i pochowały dzieci. Premiery w TVN24 GO

Wybrały aborcję i nie żałują. Odmówiły terminacji ciąży i pochowały dzieci. Premiery w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl

Nepal nękają katastrofalne powodzie, spowodowane ulewnymi deszczami. Nie żyje prawie 60 osób, są ranni i zaginieni. Po opadach zeszły osuwiska, które zablokowały drogi. Utrudnienia występowały także na lotnisku w stolicy kraju - Katmandu.

Osuwiska zablokowały drogi, lać ma przez cały weekend

Osuwiska zablokowały drogi, lać ma przez cały weekend

Źródło:
PAP, Reuters

Fala powodziowa dotarła na Pomorze Zachodnie. Stany alarmowe są przekroczone w Gozdowicach i Bielinku. W Gozdowicach nieczynna jest przeprawa promowa. Służby zapewniają jednak, że sytuacja jest pod kontrolą. Podobnie jest w województwie lubuskim skąd fala kulminacyjna już wypłynęła.

Fala na Pomorzu Zachodnim. Przeprawa promowa nieczynna, stany alarmowe przekroczone

Fala na Pomorzu Zachodnim. Przeprawa promowa nieczynna, stany alarmowe przekroczone

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Próbę porwania 11-letniego chłopca w Ciechanowie udaremnił 16-latek, który spłoszył sprawcę - przyznaje policja. Jedna z radnych miejskich wystąpiła o nagrodę dla nastolatka. Wiadomo już, że chłopiec odbierze ją z rąk prezydenta Ciechanowa w poniedziałek.

Zepchnął dziecko z roweru, próbował wciągnąć do auta. Porwaniu zapobiegł 16-latek, dostanie nagrodę

Zepchnął dziecko z roweru, próbował wciągnąć do auta. Porwaniu zapobiegł 16-latek, dostanie nagrodę

Źródło:
PAP

Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer zapowiedziała w piątek w programie "#BezKitu" w TVN24, że w najbliższym tygodniu projekt rozporządzenia w sprawie jednej godziny religii tygodniowo w szkołach powinien trafić do konsultacji. Oceniła, że w poniedziałek, 30 września, będzie już gotowy. Była także pytana o nową odsłonę przyrody dla szkół podstawowych. Wiceministra otrzymała także nietypowe zadanie od jednego z uczestników programu - musiała rozwiązać równanie matematyczne.

Wiceministra edukacji musiała rozwiązać zadanie z matematyki. "To było oczywiście trochę stronnicze"

Wiceministra edukacji musiała rozwiązać zadanie z matematyki. "To było oczywiście trochę stronnicze"

Źródło:
TVN24

Podczas porannej debaty w Sejmie na mównicę chciał wejść były premier Mateusz Morawiecki, na co zareagował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Doszło do wymiany zdań. - Niech się pan nie boi - powiedział poseł PiS. - Ale ja się nie lękam. A już na pewno nie pana, panie premierze - odpowiedział Hołownia.

Hołownia do Morawieckiego: Ja się nie lękam. A już na pewno nie pana

Hołownia do Morawieckiego: Ja się nie lękam. A już na pewno nie pana

Źródło:
TVN24

Uroczystą galą zakończono tegoroczną edycję festiwalu filmowego Cannes Corporate Media & TV Awards. Wśród wyróżnionych przez jury konkursu znaleźli się dziennikarze i twórcy TVN. Martyna Wojciechowska, Ewa Marcinowska i Ewa Ewart otrzymały główną nagrodę Złotego Delfina. Michałowi Przedlackiemu przyznano srebrną statuetkę, a Ewie Galicy certyfikat finalisty.  

Statuetki dla dziennikarzy TVN na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards

Statuetki dla dziennikarzy TVN na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards

Źródło:
tvn24.pl

Już w najbliższy weekend poznamy laureatów kolejnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Filmowego "Złoty Samorodek 2024". Do grona finalistów zakwalifikowały się dwie produkcje TVN Warner Bros. Discovery. O czym opowiadają i gdzie można je obejrzeć?

Kto zdobędzie "Złoty Samorodek"? Reportaże dziennikarzy TVN24 w finale

Kto zdobędzie "Złoty Samorodek"? Reportaże dziennikarzy TVN24 w finale

Źródło:
tvn24.pl, zlotysamorodek.pl

Teaser drugiego sezonu "The Last of Us" właśnie ujrzał światło dzienne. Termin nieprzypadkowy - właśnie 26 lub 27 września, w zależności od strefy czasowej, jest w filmie uważany za dzień, w którym rozpoczęła się globalna pandemia, która zniszczyła cywilizację. Nowy sezon będzie mieć premierę w 2025 roku, a wszystkie jego odcinki będą dostępne na platformie streamingowej Max.

Wielki powrót "The Last of Us". Zobacz teaser drugiego sezonu

Wielki powrót "The Last of Us". Zobacz teaser drugiego sezonu

Źródło:
tvn24.pl

W ten weekend na platformie Max pojawią się kolejne nowe propozycje filmowe. Poza nowościami subskrybenci znajdą głośne tytuły, które niedawno były do obejrzenia w kinach, oraz klasykę.

Kinowy hit dla całej rodziny i inne nowości. Weekend na platformie Max

Kinowy hit dla całej rodziny i inne nowości. Weekend na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

Choć od premiery pierwszego odcinka "Pingwina" z Colinem Farrellem minął tydzień, serial jest w czołówce najchętniej oglądanych tytułów platformy Max. Amerykańskie media donoszą, że porównując pierwsze dni emisji był w USA chętniej oglądany niż "Sukcesja" czy "Biały Lotos". Recenzent NPR przestrzega: "Jeśli pominiecie 'Pingwina', popełnicie duży błąd i stracicie jeden z najlepszych seriali telewizyjnych tego roku".

"Pokręcony, niepokojący, głęboko fascynujący". "Pingwin" hitem na całym świecie

"Pokręcony, niepokojący, głęboko fascynujący". "Pingwin" hitem na całym świecie

Źródło:
Deadline, Variety, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. Program poświęcono między innymi serialowi "Pingwin" z Colinem Farrellem i najnowszemu filmowi Daniela Jaroszka "Drużyna A(A)".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

"Beetlejuice Beetlejuice" Tima Burtona od trzech tygodni pozostaje najchętniej wybieranym tytułem kinowym - zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce. W swoim najnowszym filmie jeden z najbardziej charakterystycznych twórców na świecie po raz kolejny czerpie pełnymi garściami z estetyki gotyku. Znowu przekonuje, że spopularyzowany przez niego nurt "burtoneska" ma się dobrze i pozostaje źródłem inspiracji dla innych.

Od gotyku do burtoneski. Co inspiruje Tima Burtona i komu podoba się "Beetlejuice Beetlejuice"

Od gotyku do burtoneski. Co inspiruje Tima Burtona i komu podoba się "Beetlejuice Beetlejuice"

Źródło:
tvn24.pl