Kultura i styl

Kultura i styl

Żuławski przegrywa z Rosati proces ws. "Nocnika"

Reżyser Andrzej Żuławski i wydawca jego książki pt. "Nocnik" mają przeprosić Weronikę Rosati i zapłacić jej 100 tys. zł zadośćuczynienia za możliwość identyfikowania fikcyjnej bohaterki książki z aktorką oraz przypisanie jej "cech obraźliwych i fałszywych".

Namówił morderców, by opowiedzieli o zabijaniu. Film zakazany, reżyser dostaje pogróżki

Ten nominowany do Oscara film jest zakazany w Indonezji, a jego twórcy otrzymują pogróżki. Mowa o dokumencie "The Act of Killing", którego bohaterami są indonezyjscy mordercy. O ludobójstwie, jakiego dokonali w latach 60., opowiadają z dumą, a ulubione metody zabijania prezentują z uśmiechem na twarzy. Większość z nich do dziś nie została ukarana, a niektórzy stali się wręcz bohaterami.

Rybak odnalazł Apolla sprzed ponad 2 tys. lat. Twierdzi, że go złowił

Naturalnej wielkości rzeźbę Apolla wyłowił z morza pewien rybak ze Strefy Gazy. Archeolodzy są zachwyceni, ale wątpią, by wykonany z metalu posąg faktycznie został odnaleziony tam, gdzie deklaruje mężczyzna. Palestyńska policja prowadzi śledztwo w tej sprawie. Zwłaszcza, że według ekspertów, Apollo jest co najmniej tak samo cenny jak Mona Lisa.

Masz pomysł na scenariusz serialu? Ten konkurs jest dla Ciebie

31 marca rusza trzecia edycja festiwalu dla scenarzystów Script Fiesta. Gośćmi specjalnymi będą znani i cenieni na całym świecie autorzy Joe Eszterhas i Jeff Schechter. Festiwalowi towarzyszyć będzie konkurs na scenariusz serialu, którego partnerem strategicznym jest Departament Fabularny TVN.

"Licytowali ich nago, potem ubierali". Dzięki "Zniewolonemu" ma szóstą szansę na Oscara

Aby odtworzyć wygląd niewolników plantacji musiała polegać na swojej wyobraźni. - Nie ma żadnych zdjęć, które mogły posłużyć jako wzór. Robiłam więc dokładne próbki gleby i bagien Luizjany w lecie - zdradza Patricia Norris, która za kostiumy do "Zniewolonego", historii wolnego człowieka, porwanego i sprzedanego do niewoli, dostała swoją szóstą nominację do Oscara. Choć ma 83 lata, zapewnia, że po oscarowej gali nie wybiera się na emeryturę.

Justin Timberlake wystąpi w Gdańsku

19 sierpnia na gdańskiej PGE Arenie wystąpi Justin Timberlake. Będzie to pierwszy koncert w Polsce artysty znanego z takich przebojów jak "What Goes Around... Comes Around" i "Mirrors". Sprzedaż biletów rozpocznie się w piątek.

Najwięksi ekscentrycy Hollywood. "Jesteśmy wciąż razem, ale romans dawno się skończył"

Pierwszy nakręcił osiem filmów, z których tylko jeden na siebie zarobił i stworzył reklamę z Bradem Pittem, której nikt nie widział. Drugi podbił Hollywood jako aktor komediowy, potem rzucił aktorstwo dla filozofii i wrócił do kina jako aktor dramatyczny. Wes Anderson i Bill Murray - jeden z najciekawszych duetów kina, który nie może bez siebie żyć. Ich nowy wspólny film - "The Grand Budapest Hotel" - nagrodzono właśnie na festiwalu w Berlinie.

BAFTA rozdaje nagrody. Statuetki dla "Zniewolonego" i "Grawitacji"

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA), która wręczyła w niedzielę swoje doroczne nagrody dla aktorów i reżyserów, uznała "Zniewolonego" Steve'a McQueena za najlepszy obraz roku. Statuetkę w kategorii najlepszy film brytyjski zdobyła z kolei "Grawitacja" Alonsa Cuarona.

Tajemnica serii morderstw w Chinach. "Brutalny, szokujący obraz" wygrał festiwal

Chiński kryminał "Bai Ri Yan Huo", opowiadający o byłym policjancie usiłującym wyjaśnić na własną rękę tajemnicę serii morderstw, wygrał 64. festiwal filmowy w Berlinie. "To brutalny, szokujący obraz współczesnych Chin" - ocenili krytycy. W tym roku o nagrody w konkursie głównym ubiegało się 20 filmów, nie było wśród nich tych z Polski.

Chorobliwie chudy, wyłysiały, zniszczony. Co się stało z najseksowniejszym aktorem świata?

To był jego rok w Hollywood. Jeszcze niedawno Matthew McConaughey uchodził wyłącznie za przystojniaka i speca od komedii romantycznych. Rolą zarażonego AIDS rozrabiaki, który opracowuje system zdobywania leków dla chorych, wprawił w osłupienie wszystkich. Odchudzony o 20 kg w "Witaj w klubie" strącił z piedestału nawet Leo DiCaprio, który przecież w "Wilku z Wall Street" sięgnął aktorskich wyżyn. "Nie ma mocnych na McConaugheya w tym roku" - prorokują bukmacherzy. Przytakują im krytycy.

A gdyby mężczyźni i kobiety zamienili się rolami? Ten film robi furorę w sieci

Natarczywe komentarze dotyczące wyglądu, traktowanie z góry i rozbierające wzrokiem spojrzenia - to z pozoru niewinne przejawy seksizmu, z jakimi na co dzień spotyka się wiele kobiet. Co by jednak było, gdyby role się zamieniły i to mężczyźni stali się ofiarami dyskryminacji? Taki świat doskonale pokazuje francuski film krótkometrażowy autorstwa Eleonore Pourriat, który robi furorę w internecie.

To oni zaśpiewają na Oscarach. "Zainspirowały mnie listy miłosne"

U2, Karen O z zespołu Yeah Yeah Yeahs i Pharrell Williams zaśpiewają na żywo podczas oscarowej gali. Artyści wykonają utwory swojego autorstwa, dzięki którym będą walczyć o statuetkę w tej samej kategorii - "najlepsza piosenka oryginalna". Jedynie Idina Menzel zaśpiewa piosenkę z animacji "Kraina lodu", którą napisał ktoś inny.

210 nominowanych do literackiego Nobla

W tym roku do literackiej Nagrody Nobla nominowano 210 osób - poinformował w piątek sekretarz Akademii Szwedzkiej Peter Englund. - To najzupełniej normalny rezultat - skomentował. Na liście znalazło się 36 osób, których nazwiska pojawiły się po raz pierwszy.

Oto zdjęcie roku. Trzech Polaków nagrodzonych na World Press Photo 2014

Laureatem najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej - World Press Photo został Amerykanin John Stanmeyer. Wygrał dzięki zdjęciu, które przedstawia afrykańskich emigrantów na wybrzeżu Dżibuti, unoszących w górę telefony komórkowe w nadziei na uchwycenie taniego sygnału sieci z sąsiedniej Somalii. Wśród nagrodzonych jest też trzech Polaków: Andrzej Grygiel, Kacper Kowalski i Maciek Nabrdalik.

Walentynkowa zemsta? Zakochani nie usiądą razem w kinie

Zakochane pary, które chciały spędzić walentynki na premierze w jednym z kin w Szanghaju, zostaną przymusowo rozdzielone. Wszystko dlatego, że co drugie miejsce na sali zostało wykupione. Akcję rozpoczął mężczyzna, który niedawno rozstał się z ukochaną.

Szpiedzy, kolaboranci i skok przez płot. Film, który dzieli bardziej niż drut kolczasty?

- To palestyńska wersja naszego filmu - tak o nominowanym do Oscara "Omarze" piszą izraelskie media. W tym roku na Bliskim Wschodzie obok dyplomatycznych rozmów toczył się również dialog filmowy - zarówno Izrael, jak i Palestyna zgłosiły swoje filmy do najważniejszej filmowej statuetki. Szansę wywalczył jednak tylko palestyński "Omar", mimo że oba filmy mówią o tym samym - relacji szpiega z informatorem - choć, jak nietrudno się domyślić, z zupełnie innej perspektywy.

"Mao" Andy'ego Warhola sprzedany za 7,6 mln funtów

Seria pt. "Mao" była odpowiedzią Andy'ego Warhola na wizyty prezydenta USA Richarda Nixona w Chinach w 1972 roku. Do namalowania sprzedanego w środę portretu Mao Zedonga, artysta użył kolorów Kulturalnej Rewolucji - czerwonego i żółtego. Obraz sprzedano za 7,6 mln funtów.

"Fotograf rynsztoków" musiał się oczyścić

- Po tych wszystkich latach, kiedy fotografowałem cierpienie, biedę, przemoc, miałem potrzebę oczyszczenia się - mówi fotograf, Sebastião Salgado, zwany czasem "fotografem rynsztoków", w wywiadzie dla włoskiej gazety "La Repubblica". Jego nowa wystawa to jedynie zdjęcia natury. Jak zwykle jednak czarno-białe.

Teraz on jest kapitanem. Okłamał producentów, żeby dostać rolę

Gdy dowiedział się o nominacji do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy, był "zszokowany". Nic dziwnego, bo wcześniej z aktorstwem nie miał nic wspólnego, a rola w filmie "Kapitan Phillips" była jego pierwszą. Urodzony w Somalii Barkhad Abdi trafił na casting właściwie z ulicy. Zanim stał się gwiazdą, pracował jako... kierowca.

Wcale nie jest ze złota. Jak powstaje słynna statuetka Oscara?

Nagi rycerz opierający się na mieczu i stojący na rolce filmu to najbardziej pożądana statuetka w świecie filmu. Oscar, bo o nim mowa, waży prawie 4 kg i ma 35 cm wysokości. Wbrew powszechnej opinii nie jest wykonany ze złota, tylko ze stopu cyny, antymonu i miedzi i dopiero pokryty 24-karatowym złotem. Statuetki są wykonywane przez jedną z fabryk w Chicago. CNN przyjrzał się jak powstaje słynny Oscar.