Kultura i styl

Kultura i styl

Laszlo Nemes, debiutant z Węgier, już w trzecim dniu projekcji uwiódł widzów i krytyków opowieścią o gehennie żydowskiego więźnia, który w nieludzkich okolicznościach próbuje do końca zachować godność. Gorących zwolenników zdobył też baśniowy, inny niż jego wcześniejsze obrazy, nowy film Matteo Garrone z piękną Salmą Hayek i Toby Jonesem. Krytycy chwalą też reżyserski debiut aktorki Natalie Portman.

Już po raz trzeci Fundacja im. Wisławy Szymborskiej przyzna prestiżową nagrodę imienia noblistki, dla najlepszego tomu poetyckiego wydanego w minionym roku. O statuetkę i 200 tys. złotych powalczą autorzy pięciu tomów, wybranych spośród 214 zgłoszonych. Laureata poznamy 24 października, podczas uroczystej gali w Krakowie.

Legenda bluesa B.B. King zmarł w czwartek w swoim domu w Las Vegas - podają amerykańskie media, powołując się na jego pełnomocnika. Muzyk miał 89 lat.

Jak z naszkicowanego, prostego rysunku zrobić nietypową i kreatywną pracę? Pomysł ma 17-letni Czech, który swoje szkice łączy z przedmiotami dnia codziennego. Efekt końcowy prezentuje na Instagramie, gdzie zdobywa coraz większe rzesze fanów.

Letni Festiwal w Dubrowniku nie pokaże sztuki Michela Houellebecqa, napisanej na podstawie jego "Cząstek elementarnych". Zdaniem policji obecność francuskiego pisarza, który otwarcie nazwał islam "najgłupszą religią świata", może zagrozić bezpieczeństwu imprezy.

Ogromne tablice reklamowe w Teheranie wypełniły się reprodukcjami dzieł sztuki europejskiej i perskiej, na 10 dni zmieniając stolicę Iranu w wielką wystawę pod gołym niebem. Ekspozycja kończy się w piątek.

Prace jednego z najciekawszych współczesnych malarzy Jana Vanrieta po raz pierwszy trafią do Polski. Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na ekspozycję pt. "Jan Vanriet. Pieśń Losu". Podczas piątkowego wernisażu zaprezentuje płótna belgijskiego artysty z lat 1986–2014. To pierwsza wystawa tego cenionego Belga w Polsce.