Szumowska srebrna po raz drugi. Czy wyrósł nam Kieślowski w spódnicy?

Zwiastun filmu "Twarz" reż. Małgorzata Szumowska
Zwiastun filmu "Twarz" reż. Małgorzata Szumowska
Kino Świat
Małgorzata Szumowska ze Srebrnym Niedźwiedziem na BerlinaleKino Świat

Mówi, że ukształtowało ją kino Tarkowskiego i Bergmana, ale impulsem, który pchnął ją ku reżyserii był film..."Pulp Fiction" Tarantino. W wieku 27 lat została najmłodszą członkinią Europejskiej Akademii Filmowej, a osiem lat później współproducentką "Antychrysta" von Triera. "33 sceny z życia", "W imię..." i "Body/Ciało", to tytuły filmów, za które zgarnęła najwięcej nagród. W sobotę dołączył do nich drugi Srebrny Niedźwiedź za "Twarz".

Małgorzata Szumowska i Michał Englert będą dziś gośćmi Moniki Olejnik w "Kropce nad i". Początek po godz. 20.

Mimo stosunkowo młodego wieku (rocznik 1973) Szumowska już teraz należy do najbardziej utytułowanych polskich reżyserów. Od początku artystycznej kariery zwraca na siebie uwagę. Po pierwsze za sprawą nagród, jakimi obsypywane są jej filmy - poczynając od zrealizowanej jeszcze na studiach etiudy szkolnej "Cisza", wpisanej na listę 14 najlepszych filmów w historii łódzkiej "Filmówki", aż po odebranego w sobotę drugiego już w karierze Srebrnego Niedźwiedzia za film "Twarz". Po drugie - za sprawą tematów, jakie bierze na warsztat - im jest dojrzalsza, tym chętniej wkłada kij w mrowisko.

Podopieczna jednego z największych wizjonerów w historii naszego kina - Wojciecha Jerzego Hasa - chętnie tłumaczy swoje zamiłowanie do metafor i ucieczkę od płytkiego realizmu szkołą mistrza. I choć od momentu fabularnego debiutu w 2001 roku jej kino mocno ewoluowało, od filmów rówieśników odróżniał ją od początku jego osobisty ton.

Wyraźny, prywatny stempel z czasem przywiedzie ją do kina na poły autobiograficznego - poruszających "33 scen z życia", dla wielu najwybitniejszego dzieła reżyserki. Ale to dopiero w 2008 roku. Wcześniej krytycy będą spierać się już o jej debiut fabularny - zrealizowanego jeszcze pod okiem Hasa w roli artystycznego opiekuna "Szczęśliwego człowieka".

Z domu Szuma

Mówi, że wiele zawdzięcza domowi rodzinnemu i atmosferze, w jakiej dorastała. Rodzice nie zabraniali jej wielu "atrakcji" niedostępnych dla większości surowiej chowanych rówieśników. Córka dziennikarki i pisarki Doroty Terakowskiej oraz dziennikarza i reżysera dokumentów Wojciecha Szumowskiego nasiąkała artystycznym klimatem panującym w domu, była świadkiem pasjonujących rozmów o sztuce, a zamiast do przedszkola bywało, że trafiała na próby do...Teatru Kantora, podrzucana przez mamę. Dzięki temu "Wielopole, Wielopole" obejrzała w wieku przedszkolnym.

- Mogłam również oglądać z rodzicami 'dorosłe filmy' jako smarkula. Pamiętam, że w wieku lat 7 bodaj zobaczyłam po raz pierwszy w telewizji "Śmierć w Wenecji" Viscontiego, i choć niewiele pewnie zrozumiałam, byłam wstrząśnięta. Bardzo przeżyłam ten film, płakałam nawet...To z pewnością wielcy klasycy pchnęli mnie w stronę kina - wspomina po latach w wywiadach. Bezpośrednim impulsem, który sprawi, że będzie zdawała na wydział reżyserii stanie się "Pulp Fiction" Tarantino. Do dziś przyznaje, że chciałaby robić takie filmy jak on. Co zupełnie nie przeszkadza jej jako twórców, którzy ją ukształtowali, wymieniać "poety ekranu" Tarkowskiego i mistrza psychologicznego dramatu Bergmana.

Kiedy pracuje nad "Szczęśliwym człowiekiem" ma zaledwie 26 lat, mimo to, już się o niej mówi. "Szuma" - bo taki przydomek przylgnie do niej w branży - ma już wtedy na koncie 18 nagród zdobytych na międzynarodowych festiwalach za wspomnianą etiudę "Ciszę" i udział w sekcji Młode Kino Europejskie na festiwalu w Cannes.

"Szczęśliwy człowiek" ma premierę na festiwalu w greckich Salonikach i od razu wygrywa tam Nagrodę Specjalną. Wybitna krytyk Deborah Young pisze jego świetną recenzję w "Variety", zapraszają ją m.in. na festiwale do Rotterdamu, San Francisco, Jerozolimy, Toronto, Londynu oraz Karlovych Varów.

Za to w Polsce film nieszczególnie się podoba. Z Gdyni Szumowska wyjeżdża bez nagrody, by już wkrótce otrzymać nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii: odkrycie roku. Opowieść o skomplikowanych relacjach uczuciowych matki i syna z ubogiej dzielnicy dużego miasta i jego dziewczyny, lawirującej między tym dwojgiem, ze świetną rolą Jadwigi Jankowskiej - Cieślak, zapada w pamięć zagranicznym krytykom. Szumowska zostaje wymieniona przez magazyn "Time" jako "person to watch", (osoba, której karierę należy obserwować). Dzięki nominacji do nagrody zostaje najmłodszym w historii członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Pisze kolejny scenariusz do projektu, który nosi tytuł "Ono". Za jego sprawą trafia do finału konkursu International Filmmakers Award, organizowanego we współpracy z festiwalem Sundance.

Małgorzata Bela w filmie "Ono" Szumowskiejmat.prasowe

Między życiem a śmiercią

"Ono" to opowieść o młodej dziewczynie Ewie, (w tej roli debiutująca w kinie modelka Małgosia Bela), która zachodzi w niechcianą ciążę. Początkowo chce się jej pozbyć, ale u lekarza dowiaduje się, że płód ma zdolność słyszenia. Zmienia zdanie i zaczyna rozmawiać z nienarodzonym dzieckiem. Chce pokazać ONEMU piękno świata. Jej stosunek do rzeczywistości ulega przewartościowaniu. Śledzimy jej trudne relacje z matką i niezwykle bliskie, wzruszające z ojcem (za tę rolę Marek Walczewski odbiera nagrodę w Gdyni.) W pewnym momencie ta opowieść o nowym życiu zlewa się z opowieścią o śmierci - o odchodzeniu ojca.

Szumowska nie daje się zaprząc w żadną walkę ideologiczną, wbrew próbom mediów. Podkreśla, że nie zrobiła kina społecznego, opowiadającego się za czy przeciw aborcji, lecz obraz o cudzie narodzin. Zbiera umiarkowane recenzje w kraju, i znowu za granicą film podoba się znacznie bardziej. Jest pokazywany na Sundance oraz w Karlovych Varach. Po raz kolejny EFA nominuje ją do nagrody w kategorii: odkrycie roku.

Ale nim "Ono" wejdzie na ekrany, życie reżyserki wyprzedzi film: w ciągu miesiąca po kolei, odchodzą jej oboje rodzice: najpierw umiera po walce z rakiem Dorota Terakowska, zaś miesiąc po niej niespodziewanie odchodzi ojciec - Wojciech Szumowski. Kraków traci dwoje uznanych artystów - Szumowska ukochanych rodziców. Kolejny film fabularny nakręci dopiero 4 lata później. W 2008 roku pokaże na festiwalu w Gdyni porażające "33 sceny z życia", film w dużej mierze autobiograficzny, opowiadający o młodej artystce, która musi skonfrontować się z nagłą śmiercią obojga rodziców. I jest kompletnie bezradna. Próby odreagowania, stłamszenia bólu, kończą się rozpadem jej własnego, dotąd szczęśliwego życia.

Ten film - z pozoru chłodny, opowiedziany bez sentymentalizmu, bez łzawego tonu, jest żałobą reżyserki. Chyba nikt wcześniej w tak dojmujący sposób nie pokazał na ekranie naszej bezradności w obliczu śmierci. Obraz odbierze w Gdyni aż sześć Złotych Lwów w tym za reżyserię, ale i tak zostaje skrzywdzony, bo żaden mu nie dorównuje, a nagroda dla najlepszego filmu wędruje do znacznie słabszego. Niebawem zrekompensują to Szumowskiej cztery Polskie Orły - w tym ten najważniejszy: dla filmu.

"33 sceny z życia" zdobywają także Specjalną Nagrodę Złotego Lamparta międzynarodowego festiwalu w Locarno. Tym razem tylko nieliczni krytycy opierają się obrazowi Szumowskiej, dla większości "33 sceny z życia" to dzieło absolutnie spełnione. Przejmujące.

Wiosną 2009 roku reżyserka znajdzie się wśród 15 młodych europejskich autorek filmowych, których projekty filmowe obejmie patronatem festiwal w Cannes. Tak powstanie zrealizowany we Francji "Sponsoring" z Juliette Binoche, opowiadający o nierzadkim zjawisku prostytucji wśród studentek. Binoche zagrała w nim dziennikarkę, która postanawia napisać o tym artykuł, a najciekawszą kreację stworzyła nagrodzona Polskim Orłem Joanna Kulig. Szumowska po raz kolejny udowodniła, że nie ma dla niej tematów tabu, ale sam film przyjęto dość chłodno. "33 scenami..." bowiem niezwykle wysoko postawiła sobie sama poprzeczkę.

Kadr z filmu "33 sceny z życia"materiały prasowe

W imię profesjonalizmu

W 2009 roku nazwisko Szumowskiej jako współproducentki filmu pojawia się w czołówce "Antychrysta" Larsa von Triera. Reżyserka odpowiada od tej pory za funkcjonowanie polskiej filii duńskiej Zentropy. Co wcale nie znaczy, że obowiązki producentki nie pozwalają jej stanąć za kamerą.

Cztery lata później powstaje "W imię...", kolejny obraz dotykający tabu, jakim polskie kino nie interesowało się dotąd. Dramat zmagającego się ze swoim homoseksualizmem księdza Adama (znakomity Andrzej Chyra) powstał po lekturze artykułu w prasie, ale mimo polskiego kolorytu, jego akcja mogłaby rozgrywać się wszędzie.

Księdza poznajemy w momencie gdy obejmuje nową parafię i organizuje ośrodek dla trudnej młodzieży. Szybko przekonuje do siebie ludzi charyzmą i otwartością. Przyjaźń z miejscowym outsiderem (w tej roli, niemal pozbawionej słów Mateusz Kościukiewicz) zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi uciekł w stan duchowny. Choć poza wątkiem seksualności księdza Szumowska przekonująco rysuje też inny: wykluczenie - patrzymy, jak milczącego dziwaka atakują agresywni, miejscowi chłopcy - ten film należy w całości do Andrzeja Chyry, który dopisał do długiej listy, kolejną, wielką kreację. W sporej mierze dzięki niemu to nie tylko film o księdzu - homoseksualiście, ale i opowieść o bolesnym niespełnieniu.

Obraz znalazł się w konkursie głównym Berlinale i został wyróżniony nagrodą Teddy Bear - dla najlepszego filmu o tematyce LGBT. Wcześniej w Gdyni reżyserce przyniósł kolejną nagrodę za reżyserię, a Andrzejowi Chyrze - za najlepszą rolę męską. I gdyby nie ostatnia, niepotrzebna zupełnie scena, w sekundę burząca misternie budowaną całość, mielibyśmy do czynienia z naprawdę wielkim kinem.

Andrzej Chyra stworzył wielką kreację w filmie Szumowskiejmaterialy prasowe

W przedostatnim filmie Szumowskiej, "Body/Ciało", który całkiem niedawno (w 2015 roku) trafił na ekrany, reżyserka nie popełnia już błędu, który osłabił wymowę poprzedniego obrazu. Precyzyjna konstrukcja tym razem ani drgnie, przewrotność wypiera dosłowność, humor nadaje całości finezji. Dwie główne role - kobieca i męska, duet Ostaszewska i Gajos - to także majstersztyki aktorskie.

Ten film mamy jeszcze świeżo w pamięci, wystarczy więc dodać, że sprawdził się doskonale jako czarna komedia o współczesnej Polsce, przypowieść o ciele jako więzieniu dla duszy i wreszcie jako świecki moralitet o poszukiwaniu nadziei i wiary. Nawet gdyby to miała być wiara w cuda.

Na wszystkie nagrody, jakie długo trzeba byłoby wymieniać - począwszy od najważniejszych w Gdyni (nareszcie dla najlepszego filmu!), po aktorskie na gali Polskich Orłów dla wspomnianego duetu, aż po Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na Berlinale i Europejską Nagrodę Filmową Publiczności - film sobie w pełni zasłużył. Warto jednak przypomnieć, że zaczęło się właśnie od Berlinale, gdzie podobnie jak przed kilkoma dniami "Twarz", obraz miał światową premierę.

Maja Ostaszewska w filmie "Body/Ciało"Kino Świat

Mug znaczy ryj

Najnowszy film Szumowskiej, uhonorowany w sobotę Srebrnym Niedźwiedziem, opowiada opartą na faktach historię młodego robotnika, który przechodzi przeszczep twarzy po ciężkim wypadku, pracując nad olbrzymią figurą Jezusa (jej pierwowzorem jest ta ze Świebodzina). Kiedy wraca do rodzinnego miasta z zupełnie nową twarzą, mieszkańcy traktują jego "dziwność" z pogardą. Zostawia go narzeczona, przyszła teściowa boi się, że dziecko urodzi się ze zniekształconą twarzą, nie przyjmując do wiadomości, że to niemożliwe, a ksiądz straszy, by przestał słuchać heavy metalu, bo "nikt nie wie, czy to nie był powód tej tragedii".

Głupota i wiara w zabobony (niedoszła rodzina wpada na pomysł odprawiania egzorcyzmów, które mają przywrócić chłopakowi wygląd sprzed wypadku) górują nad polskim krajobrazem. Ale przecież my to wszystko znamy, Szumowska nie nakręciła paszkwilu na polskość, tylko pokazała ją w krzywym zwierciadle. Niemal wszystko - łącznie z padającymi z ambony przestrogami dotyczącymi "diabelskiej muzyki", a wreszcie "dzieci naznaczonych bruzdą" - już słyszeliśmy.

- Uważam, że to jest interesująca metafora: jak traktują faceta po przeszczepie twarzy - mówi "Variety". - Chciałem opowiedzieć historię o człowieku, który utracił swoją tożsamość, a społeczeństwo odrzuca go, ponieważ nie mogą już go rozpoznać, jest "obcy" i nie potrafią być dla niego otwarci - dodaje.

Dla Szumowskiej to także film o kryzysie tożsamości we współczesnym społeczeństwie. Jej zdaniem Polacy mają z nią problem. - Nie do końca wiedzą czy są bardziej proeuropejscy, czy też bardziej przywiązani do tradycji - mówi.

Polski tytuł "Twarz" został przetłumaczony na "Mug" - co znaczy morda, albo nawet ryj. Szumowska mówi, że tym filmem wali właśnie w tego ryja.

Kadr z nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem filmu "Twarz" SzumowskiejKino Świat

- Ten film jest pikantny, tajemniczy, zaskakująco emocjonalny, świetny - pisał po pokazie na Berlinale Peter Bradshaw, uznany krytyk "The Guardian", dając mu 4 gwiazdki na 5 możliwych. Przed trzema laty zauważył natomiast, że "Body/Ciało" przywodzi na myśl skojarzenie z twórczością Kieślowskiego. Wydaje się, że reżyserka ucieszyłaby się bardzo z tego porównania, (a kto by się nie ucieszył?), zważywszy na fakt, że - jak twierdzą świadkowie - odbierając jedną z ważnych nagród miała w szale radości zawołać:"Jestem Kieślowskim w spódnicy!"

Autor: Justyna Kobus//kg / Źródło: "Variety", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że 24 lutego 2025 roku wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych - dyrektorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chodzi o apartamenty, z których korzystał między innymi Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta wspierany przez PiS, wcześniej szef Muzeum IIWŚ.

Jest śledztwo w sprawie pokoi i apartamentów należących do Muzeum II Wojny Światowej

Jest śledztwo w sprawie pokoi i apartamentów należących do Muzeum II Wojny Światowej

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

27 lutego w prokuraturze ma się odbyć przesłuchanie byłego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wyborów kopertowych - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24.

TVN24 nieoficjalnie: w czwartek przesłuchanie Morawieckiego

TVN24 nieoficjalnie: w czwartek przesłuchanie Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Interwencje Waszyngtonu w wybory do Bundestagu były "nie mniej dramatyczne, drastyczne i wreszcie oburzające niż interwencje, które widzieliśmy z Moskwy" - powiedział po ogłoszeniu wyników exit poll Friedrich Merz, który prawdopodobnie zostanie kanclerzem Niemiec. Lider CDU mówił o "ogromnej presji z dwóch stron".

"Dramatyczne, drastyczne, oburzające". Merz o "interwencjach" w wybory w Niemczech

"Dramatyczne, drastyczne, oburzające". Merz o "interwencjach" w wybory w Niemczech

Źródło:
CNN, TVN24
Dzieci siwe ze stresu

Dzieci siwe ze stresu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie skończyło się na 10 minutach i nie miało być to godzinne spotkanie - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w USA. Dodał, że "było to bardzo dobre spotkanie, na którym prezydent omówił wszystkie najważniejsze sprawy".

"Nie skończyło się na 10 minutach". Mastalerek o kulisach spotkania Duda-Trump

"Nie skończyło się na 10 minutach". Mastalerek o kulisach spotkania Duda-Trump

Źródło:
Radio Zet, PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych (bez uwzględnienia inflacji) w styczniu 2025 była wyższa niż przed rokiem o 4,8 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy oczekiwali wzrostu o 1,5 procent.

"Ale urwał". Najnowsze dane ze sklepów

"Ale urwał". Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Przez tydzień trwały poszukiwania 26-latki z gminy Kłodzko. W niedzielę policjanci znaleźli ciało zaginionej Katarzyny B. Jej były partner usłyszał zarzut zabójstwa. On też wskazał miejsce, gdzie znajdowały się zwłoki. Do zabójstwa się jednak nie przyznaje. - Przedstawione przez niego wyjaśnienia są absurdalne - powiedział Mariusz Pindera, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Znaleziono ciało zaginionej 26-latki. Jej były partner usłyszał zarzut zabójstwa

Znaleziono ciało zaginionej 26-latki. Jej były partner usłyszał zarzut zabójstwa

Źródło:
TVN24

Według najnowszych informacji, przekazanych w poniedziałek, papież "miał dobrą noc, przespał ją i odpoczywa". Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc, jego stan jest określany jako krytyczny.

Najnowsze informacje o stanie zdrowia papieża. Komunikat

Najnowsze informacje o stanie zdrowia papieża. Komunikat

Źródło:
Reuters

Pomimo interwencji rządowej masło nadal drożeje. W styczniu jego cena była niemal o 30 procent wyższa niż rok wcześniej. A to jeszcze nie koniec - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Tyle może kosztować masło na Wielkanoc

Tyle może kosztować masło na Wielkanoc

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Były spore utrudnienia.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Zarzuty znieważenia, stosowania gróźb karalnych i uszkodzenia ciała usłyszała kobieta, która miała pobić i poniżać osobę z niepełnosprawnością. O sprawie zrobiło się głośno, gdy do sieci trafiły nagrania z całego zdarzenia.

Biła, poniżała i oddała mocz na osobę z niepełnosprawnością. Usłyszała zarzuty

Biła, poniżała i oddała mocz na osobę z niepełnosprawnością. Usłyszała zarzuty

Źródło:
tvn24.pl

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek.

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Jestem dumny z Ukrainy" - oznajmił w trzecią rocznicę inwazji zbrojnej Rosji prezydent Wołodymyr Zełenski. Oddał hołd tym, którzy zginęli i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pracują na rzecz jego kraju.

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Starsza kobieta pomyliła na parkingu pedał hamulca z pedałem gazu. Wjechała w budynek sądu okręgowego w Białymstoku. Na szczęście kierującej nic się nie stało. Interweniowała straż pożarna i policja. 

78-latka wjechała w budynek sądu. "Pomyliła pedał hamulca z pedałem gazu"

78-latka wjechała w budynek sądu. "Pomyliła pedał hamulca z pedałem gazu"

Źródło:
tvn24.pl

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregulowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

Bohaterowi tego materiału od 12 lat zanikają płuca. Oddycha dzięki butlom z tlenem, ale ich wynajęcie kosztuje, tak jak i prąd, bez którego nie będą działać. Renta już od dawna na to nie wystarcza, więc pożycz, i ma długi. Ogromne. Ratunkiem byłby przeszczep, ale wciąż nie ma na to szans.

Od 12 lat znikają mu płuca. Urządzenia, które podają mu tlen, pracują całą dobę, a ceny prądu są wyższe niż jego renta

Od 12 lat znikają mu płuca. Urządzenia, które podają mu tlen, pracują całą dobę, a ceny prądu są wyższe niż jego renta

Źródło:
Fakty TVN

Jedna osoba zginęła a jedna została ranna w pożarze domu jednorodzinnego w Pilźnie. Mężczyzna opuścił budynek przed przyjazdem straży pożarnej. Przyczyny wybuchu ognia nie są znane.

W pożarze zginęła kobieta i dwa psy

W pożarze zginęła kobieta i dwa psy

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Północno-zachodnia część Stanów Zjednoczonych zmaga się z podtopieniami wywołanymi obfitymi opadami deszczu. W wyżej położonych regionach spadł śnieg. W hrabstwie Spokane w stanie Waszyngton zamknięto część dróg, ponieważ zostały zalane.

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Źródło:
CNN, komonews.com, fox28spokane.com

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl