Są młodzi, są i legendy. Artur Rojek, dyrektor katowickiego OFF Festivalu, ogłosił kolejnych wykonawców, których będzie można posłuchać w sierpniu w Dolinie Trzech Stawów.
Listę nowo ogłoszonych muzyków otwiera Aurora Aksnes. Norweżka zadebiutowała w 2016 roku albumem "All My Demons Greeting Me as a Friend". Zaczęła tworzyć już jako sześciolatka, a dzieckiem była niezwykle wrażliwym. Jak przyznała w wywiadzie dla serwisu Augustman.com, jeśli zdarzyło jej się przeczytać smutnego newsa, potrafiła być poruszona przez miesiąc. W twórczości Aksnes miłość pojawia się dopiero od niedawna, bo też od niedawna jest zakochana. Ile na najnowszej płycie młodej, ale już cenionej artystki będzie piosenek o pierwszym poważnym uczuciu, dowiemy się prawdopodobnie jeszcze przez OFF Festivalem. Aksnes zapowiada też, że jej drugi album długogrający będzie mniej elektroniczny niż debiut.
Saksofon tenorowy i perła synth-popu
Ryuchi Sakimoto, Helen Merrill, Björk, Bill Laswell, Peter Greenaway - to tylko niektórzy z artystów, którzy współpracowali z Yasuakim Shimizu. Japończyk tworzący mieszankę jazzu, muzyki poważnej, popu i dźwięków pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni, zasłynął przede wszystkim ze swoich aranży Bacha na saksofonie tenorowym. W 2015 roku ukazała się reedycja płyty, którą w latach 80. Shimizu nagrał z zespołem Mariah. Po przesłuchaniu tego japońskiego synth-popowego wydawnictwa krytycy muzyczni żałowali, że nie znali go wcześniej.
Jak Ray Charles i Mac DeMarco
Niespełna 19-letni George van den Broek śpiewa inspirując się crooningiem Raya Charlesa i Howlin’ Wolfa a dźwięki, które mu w tym towarzyszą to przede wszystkim psychodeliczny jazz. Na "Harmless Melodies", debiutanckiej EP-ce występującego pod pseudonimem Yellow Days Brytyjczyka, słychać także wpływy Maca DeMarco, King Krule czy Tame Impala. Jednym z głównym motywów twórczości van der Broeka są kwestie związane ze zdrowiem psychicznym i bólem odczuwanym po utracie pierwszej miłości.
"Odrażający" raper
Michał Hoffmann, czyli Legendarny Afrojax to wokalista, kompozytor, producent i tekściarz, m.in. Afro Kolektywu i Poradni G. W tej chwili ma jednoosobowy zespół synth-popowy Surowa Kara za Grzechy, ale najwięcej uznania zdobywa jako raper. Jego twórczość budzi kontrowersje, bywa nazywana odrażającą, ale na pewno jest warta uwagi. Jego ostatnie wydawnictwo nosi tytuł "Nagrałem to, bo nie miałem kasy".
Teksty, których nie wyrzucicie z głowy
Ewa Sadowska, Szymon Lechowicz i Małgorzata Penkalla to nazwiska, które warto zapamiętać. Jako Sorja Morja tworzą muzykę tchnąca duchem lat 80., a teksty, jakie piszą, należą do najciekawszych na polskiej scenie niezależnej. Posłuchajcie tylko "Sezonu" (Sezon/Nowe kształty chmur/Sezon/Nie potrzeba prób/Samo się uda/Poczekaj dzień lub rok/Lub milion lat/To nic/Zbliża się) z ich debiutanckiej płyty "Sorja".
Imponujący line-up
Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią również wcześniej ogłoszeni: Grizzly Bear, Clap Your Hands Say Yeah z płytą "Some Loud Thunder", Marlon Williams, John Maus, Big Freedia, Turbonegro, Egyptian Lover, Oxbow, Bishop Nehru, King Ayisoba, Jacques Greene, The Brian Jonestown Massacre, Jon Hopkins Live, Hańba!, Furia, The Como Mamas, Coals oraz Moses Sumney.
Trzynasta edycja OFF Festivalu będzie odbywać się od 3 do 5 sierpnia 2018 roku na terenie katowickiej Doliny Trzech Stawów.
Autor: map/AG
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe