Kultura i styl

Kultura i styl

Ogromnym skandalem zakończyło się opublikowanie w internecie nagrania, na którym uczennice szkoły tańca "Credo" z Orenburga w Rosji prezentują swoje umiejętności w tzw. twerkingu. Ten rodzaj tańca polega na... intensywnym potrząsaniu pośladkami. O sprawie zrobiło się głośno, gdy opozycjonista Aleksiej Nawalny napisał, że tańczące dziewczyny to uczennice szkoły. Oburzeni internauci dostrzegli w nagraniu molestowanie seksualne dzieci, a rosyjski Komitet Śledczy wszczął kontrolę działalności szkoły tańca.

Amerykański piosenkarz soulowy Percy Sledge, którego wielkim przebojem była piosenka "When a Man Loves a Woman", zmarł w wieku 74 lat - poinformował we wtorek jego agent. Artysta walczył z rakiem, w 2014 roku przeszedł operację, po której nadal występował. Jak powiedział BBC agent Steve Green, Sledge zmarł w swoim domu w Baton Rouge w Luizjanie.

W Ogólnorosyjskim Centrum Wystawowym w Moskwie od kilku dni można oglądać wystawę "Materiał dowodowy: Donbas. 365 dni ATO". Zebrano na niej i w realistyczny sposób przedstawiono przedmioty, które przywieziono do stolicy Rosji z ogarniętego konfliktem wschodu Ukrainy. Wśród eksponatów zwiedzający mogą zobaczyć m.in. napis "Debalcewe", spiłowany i przywieziony z tego ukraińskiego miasta przy pomocy "dziesiątków zainteresowanych osób". Na wystawie odtworzono też drastyczne sceny z sal operacyjnych i konsekwencje ostrzałów.

Amerykańska piosenkarka Taylor Swift poinformowała niedawno, że u jej mamy zdiagnozowano raka. Wcześniej to znana córka przekonała ją do badań, mimo że nie było żadnych niepokojących objawów. - Myślę, że to, aby dzieci zachęcały rodziców do badań, to jest bardzo dobry pomysł - skomentował w TVN24 onkolog Tadeusz Pieńkowski.

Amerykańskie gwiazdy filmu i teatru Ellen Burstyn i Kathleen Turner wzięły udział w czytaniu scenicznym sztuki Tadeusza Słobodzianka "Nasza klasa" w Nowym Jorku. Reżyserem czytania był Cosmin Chivu. Sztuka obejmuje lata od 1925 aż po współczesność. Rozgrywa się w klasie, której uczniami są Polacy i Żydzi i demaskuje rezultaty wojny - zdradę, okrucieństwo i represje.

Karolina Gruszka zagra główną rolę w nowym filmie o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, którego premiera jest zaplanowana na 2016 rok. W produkcji pojawią się też Daniel Olbrychski i Izabela Kuna. Biografię pod tytułem "Maria Curie" stworzą producenci z Polski, Niemiec, Belgii i Francji. W maju ekipa filmowa będzie nagrywać zdjęcia także w Polsce.

73-letnia Arlette Ricci, dziedziczka firmy kosmetycznej Nina Ricci, została skazana przez sąd w Paryżu na trzy lata pozbawienia wolności - w tym dwa w zawieszeniu - za ukrywanie przed opodatkowaniem milionów euro na kontach w banku HSBC w Szwajcarii.

Poznańscy profesorowie wspominają wizytę Guentera Grassa w stolicy Wielkopolski. Pisarz przyjeżdżał do miasta z odwiedzinami na spotkania autorskie. Socjolog Andrzej Sakson opowiada o jego powiązaniach z Kaszubami i o tym, jak radził sobie nie znając języka polskiego w tak (nie)zwykłych sytuacjach jak zamawianie taksówki.

Gala MTV Movie Awards w Los Angeles odbyła się pod dyktando młodzieżowych widowisk. Trzy statuetki zdobyło "Gwiazd naszych wina", w tym tę najważniejszą - dla najlepszego filmu roku. Zwyciężczynią wieczoru była też aktorka tego hitu - Shailene Woodley, która otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki i za najlepszy pocałunek z Anselem Elgortem. Wśród laureatów znalazło się również miejsce dla Meryl Streep, której przyznano statuetkę Popcornu dla najlepszego czarnego charakteru.

Guenter Grass, autor słynnego "Blaszanego bębenka", był na przemian czczony i namiętnie odrzucany. Nie tylko za sprawą bulwersujących wypowiedzi, ale też wątków z życia, które zdaniem krytyków zbyt długo zatajał, bojąc się, że prawda przeszkodzi mu w staraniach o literackiego Nobla. Pierwszą burzę wywołał w 2006 roku, gdy przyznał się do służby w Waffen SS. - Byłem małym, głupim nazistą. Zrozumiałem to po wojnie i było mi wstyd - tłumaczył potem. Pisarz zmarł dzisiaj w Lubece w wieku 87 lat.

Kosztowały fortunę, bo aż 6,4 mln zł. Miasto, które za nie zapłaciło, obiecywało: pieniądze się zwrócą, jesienią (2014 r.) powstanie spektakularna wystawa i przyciągnie rzesze turystów. Nie powstała. Za to wiosną (2015 r.) zapadła decyzja o uznaniu kolekcji 3 tys. zdjęć Marilyn Monroe za "dobro kultury narodowej" oraz o tym, że fotografie trafią za mury Archiwum Państwowego. Tam mają być "dostępne dla wszystkich chętnych", ale tylko w zdigitalizowanych kopiach. Z kilkutysięcznego zbioru fotografii zaledwie 47 oryginałów trafi na wystawę, która powstanie z ponad półrocznym poślizgiem.