Kultura i styl

Kultura i styl

Zebrali historie pomorskich kapliczek. "Jest ich ponad 2 tysiące, a każda wyjątkowa"

Są ukryte przy leśnych duktach, ruchliwych drogach, remizach i domostwach. Każda z nich jest wyjątkowa i ma swoją niezwykłą historię. Przydrożne kapliczki zachwyciły gdańskich muzealników. Przez pięć lat wytrwale je fotografowali, liczyli i spisywali ich historie. Na mapie zaznaczyli dotąd lokalizację ponad dwóch tysięcy kapliczek. To jednak jeszcze nie koniec.

"To jest szambo, a nie teatr". Awantura przed premierą, 12 osób stanie przed sądem

12 osób próbujących zablokować wejście do Teatru Polskiego we Wrocławiu, w którym w sobotę odbyła się premiera spektaklu "Śmierć i dziewczyna", zostało zatrzymanych przez policję. Nie chcieli przyjąć mandatów, więc staną przed sądem. W sztuce na podstawie prozy noblistki Elfriede Jelinek grają m.in. aktorzy porno, co oburza m.in. Krucjatę Różańcową. Widzom sztuka się podobała, aktorów nagrodzili owacją na stojąco. Bilety na wszystkie spektakle do końca roku zostały już sprzedane.

Kłótnia o spektakl "Śmierć i dziewczyna". Wymiana zdań pomiędzy ministerstwem a urzędem marszałkowskim

Ministerstwo kultury w liście do marszałka woj. dolnośląskiego pisze, że oczekuje jego reakcji i wstrzymania przygotowań do sobotniej premiery spektaklu "Śmierć i dziewczyna" we wrocławskim Teatrze Polskim. Rzecznik marszałka odpowiada, że urząd nie zamierza w żaden sposób ingerować w wolność wypowiedzi artystycznej, a środowiska katolickie zapowiadają protesty.

Film o katastrofie w Smoleńsku znalazł sponsorów. Kto wyłożył 5 mln zł?

Film o katastrofie w Smoleńsku w reżyserii Antoniego Krauzego trafi jednak do kin. Premiera ma być w marcu przyszłego roku, bo znaleźli się tajemniczy inwestorzy, którzy dofinansowali produkcję. Wyłożyli 5 milionów złotych i tym samym zmniejszyli problemy finansowe filmu, który nie dostał wsparcia z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Ich fani zginęli w Bataclan. Zespół na razie nie chce grać

- Chociaż jesteśmy bezpieczni i zdrowi w domu, to ciągle jesteśmy przerażeni i próbujemy otrząsnąć się po tym, co zdarzyło się we Francji – napisali muzycy zespołu Eagles of Death Metal na swoim oficjalnym fan page’u. W swoim oświadczeniu zespół poinformował, że do odwołania zawiesza wszystkie zaplanowane występy.

Siła sequeli. Hity powrócą na ekrany kin

Kiedy film odnosi sukces, zwłaszcza finansowy, można być pewnym, że prędzej czy później powstanie sequel. A gdy sequel powtarza sukces pierwszej części, producenci planują zazwyczaj całą serię. W ciągu najbliższych pięciu lat zobaczymy kontynuacje filmów, na które czekamy od kilku albo kilkunastu lat.

"Miasteczko Twin Peaks" powróci, ale później

Fani kultowego serialu "Miasteczko Twin Peaks" czekają już niemal 25 lat, żeby odkryć tajemnicę zabójstwa Laury Palmer. I będą musieli poczekać jeszcze dłużej, bo w oficjalnym komunikacie przesunięto premierę wznowienia tytułu na 2017 rok.

Słowo roku 2015 nie jest słowem

To historyczny moment. Po raz pierwszy redaktorzy Oxford Dictionaries w prestiżowym plebiscycie za "Słowo Roku" uznali piktogram. "Słowo Roku" oficjalnie nazywa się "twarz ze łzami radości". To Emoji, które zastąpiło popularne "LOL".

Widzowie pokochali "Listy do M. 2". Rekord pobity po 16 latach

Cztery lata po sukcesie "Listów do M.” bohaterowie najpopularniejszej polskiej komedii ostatniego ćwierćwiecza powrócili w spektakularnej formie. W premierowy weekend film obejrzało 656 367 widzów. To najlepszy bilans otwarcia osiągnięty przez polski obraz. Poprzedni rekordzista został zdetronizowany po 16 latach.

Solowy debiut Kurta Cobaina. Z zaświatów

Od samobójczej śmierci Kurta Cobaina minęło ponad 21 lat. Tyle jego fani musieli czekać na wydanie solowych nagrań muzyka. "Montage of Heck: Home Recordings" to pierwszy pośmiertny album Cobaina, na którym znalazły się niepublikowane, domowe nagrania.

Maja Kleczewska ponownie zdobyła "Laur Konrada"

Maja Kleczewska zdobyła główną nagrodę siedemnastej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach. - Dotknęła czegoś trudnego z poczuciem humoru, co jest niezwykle ważne w życiu - wyjaśniła Małgorzata Sikorska-Miszczuk, jedna z jurorek.

Stracili menedżera, perkusisty szukali jeszcze w sobotę. Eagles of Death Metal odwołali trasę

Wszyscy muzycy zespołu rockowego Eagles of Death Metal, którzy w piątkowy wieczór pojawili się na scenie w chwili, gdy zamachowcy zaczęli strzelać w klubie Bataclan w Paryżu, są cali i zdrowi - udało się ustalić agencji Reutera. W trakcie zamachu i po nim panował tak wielki chaos, że ponad dobę nie było jasne, w jakim stanie są członkowie kalifornijskiego zespołu. W zamachu zginęła m.in. jedna z osób obsługująca ich trasę koncertową w Europie, a gitarzysta Matt McJunkins długo uznawany był za zaginionego.

Camerimage w cieniu paryskiej tragedii

Minutą ciszy rozpoczął się w bydgoskiej Operze Nova 23. festiwal sztuki operatorskiej Camerimage. Na znak solidarności z Francuzami organizatorzy przypięli niebiesko-biało-czerwone kokardki z kirem. Nagrodę za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym otrzymał reżyser Marcel Łoziński, a nagrodę "za szczególną wrażliwość wizualną" w dziedzinie scenografii Brytyjka Eve Stewart. Imprezę otworzył nowy film Stevena Spielberga "Most szpiegów".

Wizjoner, szaleniec, kowboj. Fassbender razy trzy

Listopadowe polskie premiery kinowe zdominowane zostały przez filmy z Michaelem Fassbenderem. Genialny wizjoner i twórca Apple'a, żądny władzy Makbet oraz gburowaty kowboj - trzy zupełnie nowe i róźniące się od siebie role Fassbendera potwierdzają jego kunszt aktorski. I wszystkie trzy przybliżają pochodzącego z Niemiec aktora do Oscara.