Kultura i styl

Kultura i styl

Choć Justine Cullen uważa, że zdjęcie jest piękne i z misją - ma oswajać publiczne karmienie piersią - wysłała taką wersję okładki tylko do prenumeratorów. W kioskach pojawiła się okładka, na której modelka Nicole Trunfio trzyma synka na rękach, ale go nie karmi.

Muzyką, śpiewem i łzami setki żałobników i bliscy pożegnali w Memphis zmarłego 14 maja najsłynniejszego bluesmana wszech czasów - B.B. Kinga. Wielotysięczny orszak przeszedł za karawanem z trumną słynnego muzyka, odprowadzając go w drogę do Indianoli, gdzie zostanie pochowany w sobotę, 30 maja.

Najpierw tworzył emocjonalne portrety Rambo, Rocky'ego i innych twardzieli, teraz poszedł w abstrakcję i "zostawienie przestrzeni dla widza". Wystawę podsumowującą 40 lat malarstwa Sylvestra Stallone'a można obejrzeć w Nicei.

Artur Domosławski ma przeprosić wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim za swą głośną książkę o pisarzu - orzekł w środę Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd uwzględnił także częsciowo żądanie zakazu wznowienia publikacji książki; chodzi o jeden z kwestionowanych przez powódkę rozdziałów.

Gerard Depardieu - niegdyś poważany aktor, a obecnie m.in. właściciel restauracji, biznesmen próbujący produkować biowódkę, rosyjski obywatel - powiedział w wywiadzie dla czerwcowego numeru magazynu "Vanity Fair", że "przeżył w życiu już wszystko" i "jest gotów umrzeć". "Ale nie za Francję, a za Rosję" - dodał.

"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w polskich zbiorach, jest w dobrym stanie - uznali eksperci. XV-wieczny obraz, znajdujący się w Muzeum Narodowym w Gdańsku, zbadany został przez grupę konserwatorów sztuki, fizyków i chemików.

Prawie dwa tygodnie po śmierci B.B. Kinga, amerykańskiego wokalisty, gitarzysty i kompozytora, wszczęto śledztwo ws. jego zabójstwa - poinformowało biuro koronera stanu Nevada. Córki legendy bluesa oskarżyły menadżerkę o jego otrucie. Ciało zostanie poddane autopsji, a uroczystości pogrzebowe odłożono.

Od niedzieli nową polska rzeczywistość komentują politycy i eksperci. Głos zabrali też internauci - w sieci wrze, memów dużo, a pomysłów tak dużo, ze trudno wszystkie zliczyć.

"Konkurs piosenki Eurowizja jest uznawany przez wielu za polityczny, jednak w tym roku zwyciężyła muzyka" – napisał rosyjski portal polit.ru, komentując dobry wynik rosyjskiej uczestniczki Poliny Gagarinej. "Przewidywania wielu krytyków się nie sprawdziły. Tegoroczny konkurs nie stoczył się w otchłań politycznych batalii” – ocenił z kolei rosyjski dziennik "Wzgliad".

W Aszchabadzie odsłonięto pierwszy pomnik prezydenta Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedowa. Pozłacany monument przywódcy na koniu na białej skale odzwierciedla - jak pisze agencja Reutera - pogłębiający się kult jednostki w tym kraju.

Tradycją już staje się fakt, że canneńscy jurorzy zaskakują swoimi wyborami. Nikt nie stawiał w tym roku na "Dheepana" Jacquesa Audiarda, jako faworytów wymieniając węgierskiego "Syna Szawła", "Carol", czy "Mia Madre". "The Guardian" pisze o "wielkiej niespodziance", zaś "Variety" o zdumieniu dziennikarzy w trakcie ogłaszania werdyktu. O ile jednak postrzegany jako kandydat do głównej nagrody "Syn Szawła" odebrał drugą co ważności nagrodę Grand Prix, o tyle aktorskie wyróżnienia były zupełnym zaskoczeniem.

- Ta opowieść chwyta za serce, bo pochyla się nad zwykłym człowiekiem. Dobrze, że takie kino wygrało w Cannes, nawet jeśli jest surowe i niełatwe - mówi portalowi tvn24.pl Jacek Szumlas z firmy Solopan, polskiego dystrybutora filmu Jacquesa Audiarda "Dheepan".