Kultura i styl

Kultura i styl

- Chociaż jesteśmy bezpieczni i zdrowi w domu, to ciągle jesteśmy przerażeni i próbujemy otrząsnąć się po tym, co zdarzyło się we Francji – napisali muzycy zespołu Eagles of Death Metal na swoim oficjalnym fan page’u. W swoim oświadczeniu zespół poinformował, że do odwołania zawiesza wszystkie zaplanowane występy.

Kiedy film odnosi sukces, zwłaszcza finansowy, można być pewnym, że prędzej czy później powstanie sequel. A gdy sequel powtarza sukces pierwszej części, producenci planują zazwyczaj całą serię. W ciągu najbliższych pięciu lat zobaczymy kontynuacje filmów, na które czekamy od kilku albo kilkunastu lat.

Fani kultowego serialu "Miasteczko Twin Peaks" czekają już niemal 25 lat, żeby odkryć tajemnicę zabójstwa Laury Palmer. I będą musieli poczekać jeszcze dłużej, bo w oficjalnym komunikacie przesunięto premierę wznowienia tytułu na 2017 rok.

To historyczny moment. Po raz pierwszy redaktorzy Oxford Dictionaries w prestiżowym plebiscycie za "Słowo Roku" uznali piktogram. "Słowo Roku" oficjalnie nazywa się "twarz ze łzami radości". To Emoji, które zastąpiło popularne "LOL".

Cztery lata po sukcesie "Listów do M.” bohaterowie najpopularniejszej polskiej komedii ostatniego ćwierćwiecza powrócili w spektakularnej formie. W premierowy weekend film obejrzało 656 367 widzów. To najlepszy bilans otwarcia osiągnięty przez polski obraz. Poprzedni rekordzista został zdetronizowany po 16 latach.

Od samobójczej śmierci Kurta Cobaina minęło ponad 21 lat. Tyle jego fani musieli czekać na wydanie solowych nagrań muzyka. "Montage of Heck: Home Recordings" to pierwszy pośmiertny album Cobaina, na którym znalazły się niepublikowane, domowe nagrania.

Maja Kleczewska zdobyła główną nagrodę siedemnastej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach. - Dotknęła czegoś trudnego z poczuciem humoru, co jest niezwykle ważne w życiu - wyjaśniła Małgorzata Sikorska-Miszczuk, jedna z jurorek.

Wszyscy muzycy zespołu rockowego Eagles of Death Metal, którzy w piątkowy wieczór pojawili się na scenie w chwili, gdy zamachowcy zaczęli strzelać w klubie Bataclan w Paryżu, są cali i zdrowi - udało się ustalić agencji Reutera. W trakcie zamachu i po nim panował tak wielki chaos, że ponad dobę nie było jasne, w jakim stanie są członkowie kalifornijskiego zespołu. W zamachu zginęła m.in. jedna z osób obsługująca ich trasę koncertową w Europie, a gitarzysta Matt McJunkins długo uznawany był za zaginionego.

Minutą ciszy rozpoczął się w bydgoskiej Operze Nova 23. festiwal sztuki operatorskiej Camerimage. Na znak solidarności z Francuzami organizatorzy przypięli niebiesko-biało-czerwone kokardki z kirem. Nagrodę za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym otrzymał reżyser Marcel Łoziński, a nagrodę "za szczególną wrażliwość wizualną" w dziedzinie scenografii Brytyjka Eve Stewart. Imprezę otworzył nowy film Stevena Spielberga "Most szpiegów".

Listopadowe polskie premiery kinowe zdominowane zostały przez filmy z Michaelem Fassbenderem. Genialny wizjoner i twórca Apple'a, żądny władzy Makbet oraz gburowaty kowboj - trzy zupełnie nowe i róźniące się od siebie role Fassbendera potwierdzają jego kunszt aktorski. I wszystkie trzy przybliżają pochodzącego z Niemiec aktora do Oscara.