Kultura i styl

Kultura i styl

"Planetę Singli" obejrzało już 1,35 mln widzów. Komedia z Maciejem Stuhrem i Agnieszką Więdłochą może doczekać się amerykańskiej wersji. Po pokazie specjalnym na targach filmowych w Berlinie pojawiły się oferty z największych hollywoodzkich wytwórni.

„Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej i „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” Roya Anderssona nagrodzone w zostały w poniedziałek Złotymi Taśmami - nagrodami Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI).

Andrzej Żuławski spoczął w poniedziałek na Cmentarzu Rzymskokatolickim w podwarszawskiej Górze Kalwarii. Reżysera żegnali członkowie rodziny - w tym syn Xawery, przyjaciele, ludzie kultury. Obecna była francuska aktorka Sophie Marceau, była partnerka życiowa twórcy.

Pukiel włosów, zachowany w dobrym stanie przez niemieckiego fryzjera, który strzygł Johna Lennona w 1966 roku, został zlicytowany na aukcji w Dallas za rekordową sumę 35 tys. dolarów.

Ukrainę na konkursie piosenki Eurowizja w Sztokholmie będzie reprezentować Dżamala, piosenkarka pochodząca z Krymu. Artystka w czasie finału zaprezentuje piosenkę "1944" z historycznym przesłaniem.

Wybór Chrisa Rocka na tegorocznego prowadzącego galę rozdania Oscarów był ryzykowną decyzją jej producentów. W 2005 roku, gdy Rock zadebiutował w roli gospodarza Oscarów, przez wielu krytyków został określony jako jeden z najgorszych w historii nagrody. Producenci zachwalają komika, określając go "fenomenalnym gospodarzem Oscarów", jednak cięty język i charakterystyczne poczucie humoru aktora mogą być powodem kolejnych kontrowersji, których w tym roku wokół Oscarów i tak nie brakuje.

Brytyjski aktor Jude Law pojawił się w niedzielę w obozowisku dla migrantów w Calais, zwanym dżunglą. Wziął udział w akcji czytania listów uchodźców, co ma uwrażliwić opinię publiczną na ich los.

Statuetka Złotego Niedźwiedzia, którą otrzymał zwycięzca festiwalu w Berlinie Gianfranco Rosi za film "Fuocoammare" o migrantach płynących na Lampedusę, zostanie zawieziona na tę wyspę - zapowiedział w niedzielę jeden z bohaterów filmu, lekarz Pietro Bartolo.

To nie jest Leonardo z Hollywood, ale Roman spod Moskwy. Podobieństwo do słynnego aktora jest jednak uderzające. Nawet pomimo widocznej nadwagi Rosjanina. Przełom w życiu Romana nastąpił, kiedy opublikował swoje zdjęcie w serwisie randkowym – tak zaczęła się droga do sławy i występów w rosyjskich mediach. Materiał „Faktów TVN”.