Kultura i styl

Kultura i styl

"And the Oscar goes to...". Typujemy zwycięzców

Te słowa połączone ze swoim nazwiskiem chciałby usłyszeć każdy przedstawiciel branży filmowej. 89. ceremonia wręczenia Oscarów już za kilkanaście godzin, a my próbujemy odpowiedzieć na pytania: kto wygra? kto powinien wygrać? kto powinien być nominowany?

"Chciałem napisać powieść taką, jaką sam chciałbym przeczytać"

- To jest książka, którą można czytać na takim poziomie, jak się komu podoba - mówił w "Xięgarni" o "Królu" Szczepan Twardoch. Pisarz opowiadał także o książce "Lepiej byś tam umarł", która nie trafiła jeszcze do księgarń. To wywiad-rzeka z Mamedem Khalidovem, polskim zawodnikiem sztuk walki czeczeńskiego pochodzenia.

NInA świętowała swe urodziny. Ostatnie

Prace wideo, premierowe utwory muzyczne, performance, a także wypowiedzi 20 przedstawicieli kultury polskiej stały się częścią multimedialnego eseju, zaprezentowanego w piątek w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA). W tym roku przypada 12-lecie placówki.

Kandydaci do Oscarów potępili "fanatyzm i nacjonalizm"

Reżyserzy wszystkich pięciu nieanglojęzycznych filmów nominowanych do Oscarów potępili w piątek w opublikowanym oświadczeniu "fanatyzm i nacjonalizm" w USA i w innych krajach. Twórcy dedykowali spodziewane nagrody sprawie jedności i swobody wypowiedzi.

Cezary rozdane. Gala z politycznymi akcentami

W paryskiej Salle Pleyel odbyła się w piątek wieczorem 42. gala wręczenia Cezarów, nagród przyznawanych przez francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Cezary uważane są za francuski odpowiednik amerykańskich Oscarów.

Babcia prasuje im logo na koszulkach, synki wychodzą na miasto w maskach

Po Franciszku Pieczce z laską na miasto wyszli młodzi. Jeszcze groźniejsi. W maskach. Z kamerą. Nagrywają tych, co trują, paląc tanim mułem. Mają logo, babcia im poprasowała na koszulkach, "bo ten smog nas zabije, to tak nie może być". To drugi spot kampanii "Nie truj sąsiada", realizowanej przez Subregion Zachodni i Planergia.pl. Tym razem w walkę z dymiącymi kominami zaangażował się popularny youtuber Rezi, czyli Remigiusz Wierzgoń z Wodzisławia Ślaskiego, jednego z najbardziej zadymionych miast na Śląsku.

Upiększająca kroplówka i żel na brwi, czyli jak zachwycić na Oscarach

Kinomani z całego świata odliczają już nie dni, ale godziny do wielkiej oskarowej gali. W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu w Los Angeles zostaną rozdane najbardziej pożądane filmowe nagrody świata. Przygotowania trwają. Budowana jest scenografia, a gwiazdy wybierają kreacje. W tym roku furorę robią też... upiększające kroplówki. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Byłam już faworytką w wyścigu i przegrałam. To druzgocące"

- Jest to uczucie jak upadek ze 100-piętrowego budynku. W przeciwieństwie, jeśli wiesz, że przegrasz, to jest to uczucie jak upadek z pierwszego piętra - powiedziała Viola Davis. Amerykańska aktorka, o której świat filmowy mówi "czarnoskóra Meryl Streep", jest faworytką do tegorocznego Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Relacja na żywo z tegorocznej gali wręczenia Oscarów w tvn24.pl w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Wkładki pod pachy i maty na cellulit. Przegrani Oscarów dostaną osobliwe prezenty

Niewielu nominowanych do Oscarów wróci do domu z najważniejszym filmowym trofeum w USA. Jednak artyści walczący o nie w kategoriach aktorskich i reżyserskiej oraz prowadzący galę, otrzymają "nagrody pocieszenia". W tegorocznych torbach z upominkami znalazły się jednak nie tylko sześciodniowe wakacje na Hawajach, ale też tak dziwne prezenty jak wkładki pod pachy zapobiegające poceniu się i maty przeciwko cellulitowi.

"Polskie kino i polscy twórcy są w znakomitej formie"

- Tegoroczne Berlinale było wielkim sukcesem dla polskiej kinematografii. To jednak nie pierwszy raz, kiedy świętowaliśmy triumfy w Berlinie - powiedziała na konferencji podsumowującej 67. Berlinale dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Magdalena Sroka.

Para prezydencka zapowiada Narodowe Czytanie. W tym roku "Wesele"

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego zostało lekturą na Narodowe Czytanie 2017 - ogłosił we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. - Naprawdę warto po raz kolejny przeczytać tę piękną pozycję naszej literatury - przekonywał.

"Madonny z dzieciątkiem" szukano 25 lat. Odnalazła się w prywatnym domu

Z dolnośląskiego kościoła obraz "Madonny z dzieciątkiem" zniknął ćwierć wieku temu. Po włamaniu został skradziony. W poniedziałek odzyskali go policjanci. Malowidło znajdowało się w jednym z prywatnych domów we Wrocławiu. Jak tam trafiło? I czy była to kradzież na zlecenie? Tego nie wiadomo. Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności sprawy.

"Spotkałam ją po kilkudziesięciu latach. Była tak samo młoda"

- Uprawiamy bardzo ciężki zawód i starzeć się w tym zawodzie też jest bardzo ciężko. Potrzebne są przecież fizyczne siły i uroda przemija. Ona miała takie piękno wewnętrzne i taką młodość. Jej czas mijał, ale to jej przemijanie miało jakiś sens - powiedziała Anna Dymna, wspominając Danutę Szaflarską. "Pierwsza amantka polskiej kinematografii" zmarła w niedzielę w wieku 102 lat.

Amantka, wiedźma, wielka dama polskiego kina

Danuta Szaflarska - legenda polskiego kina i teatru, bohaterka Powstania Warszawskiego - 6 lutego świętowała 102. urodziny. W filmie debiutowała w 1946 r. rolą w pierwszej powojennej, rodzimej fabule "Zakazane piosenki" Leonarda Buczkowskiego. Na koncie ma setki ról teatralnych i filmowych, a te najbardziej znane to dowody wielkiego, artystycznego kunsztu. I niebywałego poczucia humoru.

"Odfrunął szczególny anioł"

- Zmarła szczęśliwa kobieta, która miała czterysta kapeluszy i do końca życia była uśmiechnięta, wesoła. Odszedł kwiat, odfrunął szczególny anioł - mówił na antenie TVN24 Jan Nowicki. Aktor wspominał w ten sposób zmarłą w niedzielę Danutę Szaflarską, która zmarła w wieku 102 lat.