Kultura i styl

Kultura i styl

Massive Attack oraz australijska wokalistka Sia to gwiazdy tegorocznej edycji Kraków Live Festival 2016, który odbędzie się 19 i 20 sierpnia na terenie dawnego lotniska w Krakowie-Czyżynach.

Paul McCartney rozpoczyna żmudną batalię o odzyskanie kontroli nad prawami wydawniczymi części utworów grupy z Liverpoolu. Chodzi o prawa autorskie w USA do kilkudziesięciu piosenek The Beatles, w tym kilku największych hitów z początku lat 60.

Florence Foster Jenkins znana była jako "najgorsza śpiewaczka świata". Kochała muzykę ponad życie i dzięki majątkowi ojca, mimo kompletnego braku głosu, udało się jej nawet zdobyć sławę i wystąpić w Carnegie Hall. Jej historię postanowił opowiedzieć Stephen Frears, obsadzając w roli Jenkins wielką Meryl Streep - właścicielkę trzech Oscarów, 19 nominacji do tej nagrody i 28 do Złotych Globów.

Szukałam możliwości napisania płyty o tym, co widzę tu i teraz. Nie byłam w stanie tego zrobić, dopóki nie zaczęłam pisać po polsku - powiedziała we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 kompozytorka i wokalistka Julia Marcell. Jej nowa płyta "Proxy" została nagrana w całości po polsku.

Czuję się znakomicie z powrotu jako juror - powiedział we "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 Maciej Florek, ps. Gleba, zwycięzca perwszej edycju "You Can Dance", a obecnie juror w programie. Dodał, że poszukuje indywidualności, młodych ludzi, którzy są niezwykle techniczni.

- Nie cierpię pisarstwa, sztuki zaangażowanej społecznie, politycznie. Uważam, że poezja jest od tego, żeby mądrze rozkładać ręce, a nie - mówić, jak powinno być albo upominać się o czyjeś prawa - mówił w specjalnym wydaniu programu „Xięgarnia” dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności, Tadeusz Dąbrowski.

Wytwórnia Disney'a rozpoczyna pracę nad prequelem "Gwiezdnych wojen". W związku z tym ruszyły castingi na odtwórców młodych postaci kultowej sagi. Największe emocje wzbudziła lista kandydatów do roli młodego Hana Solo, który oryginalnie grany był przez Harrisona Forda.

- Decyzje dotyczące teatru są podejmowane bez konsultacji, wystawianych jest mniej spektakli, przestrzeń teatru jest komercjalizowana, a władze miasta unikają dialogu - alarmowali w piątek aktorzy Teatru Studio. Chcą spotkania z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Aktor teatralny i filmowy Jerzy Trela został laureatem trzeciej edycji nagrody im. Zygmunta Hübnera - otrzymał tytuł Człowieka Teatru 2016. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w poniedziałek w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Oratorium "Siedem ostatnich słów naszego Zbawiciela na krzyżu" Josepha Haydna zainauguruje w poniedziałek w Krakowie 13. edycję festiwalu Misteria Paschalia. Będzie to jednocześnie wkład Krakowa w obchody przypadającego tego dnia Europejskiego Dnia Muzyki Dawnej.

Marian Kociniak, jeden z najwybitniejszych powojennych polskich aktorów, zmarł w wieku 80 lat. Informację potwierdzili przedstawiciele Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Teatru Ateneum, z którymi aktor był związany niemal przez całe życie.

Jedna z największych agencji modeli świata - IMG Models - jako pierwsza na świecie utworzyła dział modeli plus size pod nową marką Brawn (pol. tężyzna, krzepa). Jak podkreślają komentatorzy jest to jedna z największych zmian we współczesnej modzie męskiej.

Trzy lata po nieudolnej restauracji fresku z podobizną Jezusa dzieło jest główną atrakcją północno-hiszpańskiego miasteczka Borja - w środę otwarto centrum poświęcone jego historii; dotychczas malowidło, które w 2012 r. obiegło internet, ujrzało na żywo 160 tys. ludzi.