W sobotę późnym wieczorem ogłoszono nazwiska uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowanych do czwartego, ostatniego etapu. Jurorzy nagięli regulamin, wskazując 12 osób, bo zgodnie z nim, finalistów nie powinno być więcej niż dziesięcioro. Wśród tuzina najlepszych znalazło się dwóch Polaków.
Ogłoszenie wyników trzeciego etapu zaplanowano na godzinę 22. Ale ostatecznie na nazwiska trzeba było poczekać do 23. Wobec wysokiego poziomu konkursu, jurorzy znów mieli twardy orzech do zagryzienia. Ostatecznie zdecydowali, że do finału zakwalifikują 12 uczestników reprezentujących 10 krajów. Są to:
1. Leonora Armellini, Włochy 2. J J Jun Li Bui, Kanada 3. Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia 4. Martin Garcia Garcia, Hiszpania 5. Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia 6. Aimi Kobayashi, Japonia 7. Jakub Kuszlik, Polska 8. Hyuk Lee, Korea Południowa 9. Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada 10.Kamil Pacholec, Polska 11. Hao Rao, Chiny 12. Kyohei Sorita, Japonia
Zdecydowała bliskość punktowa
Dyrektor Narodowego instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener, tłumaczył w rozmowie z PAP, dlaczego finalistów jest aż 12. - Argumentem merytorycznym była bardzo duża bliskość punktowa uczestników, którzy w rankingu uplasowali się na dziesiątym, jedenastym i dwunastym miejscu - stwierdził. - Zatem po sprawdzeniu możliwości organizacyjnych z orkiestrą Filharmonii Narodowej, po sprawdzeniu wszystkich aspektów, które udało się przeanalizować w tak krótkim czasie, jury doszło do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie dopuszczenie zwiększonej liczby dwunastu osób - dodał.
Zdaniem Szklenera, "jest to bardzo konsekwentne działanie wynikającego od samego początku z bardzo wysokiego poziomu artystycznego konkursu".
Będzie więcej laureatów?
W ocenie dyrektora NIFC, "dla nas wszystkich jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ będziemy mieli możliwość posłuchania większej palety interpretacyjnej wykonań koncertów chopinowskich". - To poważnie wyzwanie, bo wielu pianistów nie często wykonuje utwory z orkiestrą na scenie, zdarzało się w historii konkursu, że niektórzy uczestnicy wykonywali po raz pierwszy utwory z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej - przypomniał.
Szklener powiedział, że "koncerty Chopina są jego szczególnymi kompozycjami, to ostatnie utwory napisane przed jego wyjazdem z Warszawy". - Pokazują z jednej strony głębię i liryzm jego twórczości, a z drugiej strony aspekt wirtuozowski. Są to koncerty w stylu brillante, dające możliwość przekazania pełnej jasności, radości wykonania pianisty - opowiadał.
Pytany czy możliwe jest zwiększenie liczby laureatów konkursu, odparł, "że w tej chwili za wcześnie jest, żeby wyrokować". - Wszystko będzie zależało od poziomu artystycznego samego finału i od decyzji jurorów po finale - dodał.
Przesłuchania finałowe potrwają od poniedziałku do środy. Uczestnicy zagrają jeden z koncertów Fryderyka Chopina: e-moll op. 11 lub f-moll op. 21.
W pierwszym etapie rywalizowało 87 pianistek i pianistów, w tym 16 osób reprezentujących Polskę. Do drugiego etapu przeszło 45 osób , w trzecim rywalizowały 23 osoby.
XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 1927 roku.
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl