Kultura i styl

Kultura i styl

Meghan Markle i książę Harry po raz pierwszy publicznie razem

Do tej pory zazdrośnie strzegli prywatności i dbali o to, żeby paparazzi nie sfotografowali ich razem. W poniedziałek kamery nie odstraszyły jednak księcia Harry'ego i jego wybranki Meghan Markle. Spotykająca się od roku para po raz pierwszy pojawiła się publicznie razem na meczu tenisowym.

Kino kobiet i debiutantów. Znakomity festiwal i optymalne werdykty

Nieczęsto zdarza się, by debiutant pokonał film uznanego na świecie twórcy, w dodatku będący kandydatem do Oscara. Mieliśmy w Gdyni do czynienia z takim właśnie przypadkiem - nieznany debiutant Piotr Domalewski pokonał mistrzynię - Agnieszkę Holland. W dodatku zgarnął wszystkie nagrody pozaregulaminowe. Ale na 42. FPFF w Gdyni, miało miejsce jeszcze inne zjawisko - pierwsze skrzypce zagrały na nim kobiety.

Złote Lwy dla debiutanta. 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zakończony

"Cicha noc", intymna opowieść o rodzinie podczas zjazdu świątecznego w reżyserii debiutanta Piotra Domalewskiego, została uznana najlepszym filmem 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. - Jestem bardzo wdzięczny widowni, dziennikarzom i jury za to, że tak ciepło przyjęli ten film - powiedział zwycięzca w rozmowie z TVN24. - Wspaniale jest wygrać Gdynię - dodał Piotr Domalewski. Tegorocznych laureatów ogłoszono w sobotę wieczorem w gdyńskim Teatrze Muzycznym.

Colin Firth stał się Włochem. Dla żony

Brytyjski aktor Colin Firth otrzymał obywatelstwo włoskie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Rzymie. Laureat Oscara za rolę króla Jerzego VI w filmie "Jak zostać królem" ma żonę Włoszkę i dom w Umbrii.

Zwycięzca Eurowizji walczy o życie

Salvador Sobral, który w maju tego roku zwyciężył w konkursie Eurowizji, został przewieziony do szpitala. Stan jego zdrowia się pogorszył. Piosenkarz czeka na transplantację serca.

Grzegorz Królikiewicz nie żyje

W wieku 78 lat zmarł w czwartek reżyser filmowy i pedagog, Grzegorz Królikiewicz. - To wielka szkoda dla polskiej kultury - powiedział Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury.

Kokosowy horror i łzy w "Azja Express"

W trzecim odcinku "Azja Express" uczestnicy walczyli o immunitet i pierwszy bilet do Indii. Mieli do wykonania wyjątkowo nieprzyjemne i wyczerpujące zadania. Pojawiły się też pierwsze kryzysy, stres i łzy.

Kampania reklamowa, która rozgniewała Melanię Trump

"Wyobraź sobie, jak daleko można zajść przy odrobinie znajomości angielskiego" - reklamowała swoje usługi jedna ze szkół językowych w stolicy Chorwacji. Billboardy z tym hasłem opatrzono zdjęciem Melanii Trump. Kampania nie spodobała się pierwszej damie USA, a po interwencji prawników reklamy zniknęły z ulic Zagrzebia.

"Wieża. Jasny dzień" i "Atak paniki", czyli debiutanci rządzą w Gdyni

Porywający debiut studentki reżyserii Jagody Szelc "Wieża. Jasny dzień" oraz czarna komedia Pawła Maślony "Atak paniki" zdominowały dwa pierwsze dni konkursowych pokazów w Gdyni. Przypomnijmy, że w głównym konkursie mamy aż osiem debiutów i dwa drugie filmy młodych twórców. To więcej niż połowa wszystkich produkcji, których w br. startuje 17. Dziś przed publicznością niezwykle oczekiwany ostatni wspólny obraz Joanny i Krzysztofa Krauzów "Ptaki śpiewają w Kigali".

ABBA wyruszy w trasę. Za dwa lata zobaczymy hologramy

ABBA po ponad trzech dekadach powraca na scenę. Na tę wiadomość czekało zapewne tysiące fanów szwedzkiego zespołu. Zaskoczyć może jednak fakt, że zobaczymy ich w formie wirtualnej. Członkowie zespołu pojawią się na scenie jako cyfrowe awatary.

Żarty z Trumpa zdominowały galę. Wręczenie nagród Emmy

W niedzielę w Los Angeles odbyła się ceremonia przyznania nagród Emmy, nazywanych też "telewizyjnymi Oscarami". Najważniejsze nagrody zdobyły seriale "Opowieść podręcznej" oraz komedia "Veep". Noc zdominowały żarty na temat Donalda Trumpa.

Publikował autora negującego Holokaust, został wicedyrektorem wydawnictwa IPN

Arkadiusz Wingert, od maja wicedyrektor Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej, prowadził oficynę, która opublikowała cztery książki Davida Irvinga, brytyjskiego historyka negującego Holokaust. IPN tłumaczy, że Wingert został zatrudniony ze względu na swoje dotychczasowe doświadczenie w branży. Dodaje, że wydane przez jego oficynę tytuły "nie zawierają treści zabronionych prawem RP".