Kultura i styl

Kultura i styl

"Przed nami trzy dni miłości, przyjaźni i muzyki"

Pol'and'Rock 2019 startuje dopiero jutro, ale już czuć i słychać ten niesamowity tembr, gwar życia festiwalowego miasta. To już jest festiwal w pełni - powiedział w TVN24 rzecznik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Krzysztof Dobies. Jak dodał, do Kostrzyna nad Odrą przyjechały już "dziesiątki tysięcy osób".

Nie żyje profesor Jerzy Wojciech Borejsza

W wieku 83 lat zmarł historyk, profesor Jerzy Wojciech Borejsza, badacz totalitaryzmów, historii XIX wieku i powstania styczniowego. O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Łukasz Adamski.

"Mamy swoje kłopoty, niepowodzenia, dlatego płaczemy. Bohaterka jest bliżej ludzi"

Bohaterka kobieca zmieniła się. To nie jest już goniąca wyłącznie za miłością, pracująca we wspaniałej agencji reklamowej kobieta. Tylko wyglądamy normalnie, czasem jesteśmy zmęczone. Mamy swoje kłopoty, dlatego płaczemy - mówiła aktorka Magdalena Cielecka o zwiększającej się roli kobiet w serialach. Konferencja na ten temat odbyła się podczas Festiwalu Dwa Brzegi. 13. edycja imprezy rozpoczęła się w sobotę 27 lipca.

Film Romana Polańskiego w weneckim Konkursie Głównym

Najnowszy film Romana Polańskiego "Oficer i szpieg" znalazł się wśród 20 tytułów, które powalczą w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. To pierwszy film polskiego reżysera od 2015 roku. Wtedy naszą rodzimą kinematografię reprezentował Jerzy Skolimowski i jego "11 minut".

Uszatek i Colargol wracają do Łodzi

Eksponaty z dawnego studia filmowego Se-Ma-For, zajęte przez komornika jesienią 2018 roku, decyzją prokuratury zostały w środę przekazane Narodowemu Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Własność kolekcji o wartości około 300 tysięcy złotych nie jest określona, ale władze Łodzi liczą, że sąd przekaże ją miastu.

Jennifer Lopez kończy 50 lat

Jennifer Lopez, jedna z największych muzycznych gwiazd świata, obchodzi 50 urodziny. Jej płyty sprzedały się w milionach egzemplarzy, a bilety na jej koncerty są wyprzedawane do ostatniego miejsca.

Anglojęzyczny debiut Szumowskiej na festiwalu w Toronto. "Przejście do zupełnie innego etapu"

Jest zarazem radość, ale też niepewność, bo to festiwal, na który akredytuje się największa na świecie liczba dziennikarzy. Na pewno oczy wszystkich będą skierowane na to, co się tam dzieje - podkreśla w rozmowie z tvn24.pl reżyserka Małgorzata Szumowska. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, jej anglojęzyczny debiut "The Other Lamb" zakwalifikował się do prestiżowej sekcji Pokazy Specjalne Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Krytycy wróżą Renee Zellweger w roli Judy Garland co najmniej oscarową nominację

Renée Zellweger jako Judy Garland w filmie "Judy" Ruperta Goolda to wedle pierwszych prognoz pewna faworytka do przyszłorocznych Oscarów za główną rolę kobiecą. Na kilka tygodni przed festiwalami w Wenecji i Toronto tradycyjnie powstają pierwsze listy faworytów do najsłynniejszych nagród filmowych. Czy cały film okaże się równie dobry, jak odtwórczyni głównej roli, dowiemy się po październikowej premierze. Już teraz jednak wiadomo, że rola Zellweger to lokomotywa tej produkcji.

"Wielkie przeżycie, wielkie emocje". Rafał Zawierucha po premierze filmu Tarantino

- Jestem niezwykle zadowolony, że wziąłem udział w tym filmie i że zagrałem tak wybitnego człowieka, tak wybitnego Polaka, reżysera, u boku tak genialnych, znakomitych aktorów - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 aktor Rafał Zawierucha, który w filmie "Pewnego razu w Hollywood" wcielił się w postać Romana Polańskiego. Produkcja miała swoją amerykańską premierę w poniedziałek w Los Angeles. Zdaniem aktora "film jest magiczny".

Samochody, imprezy, pieniądze i dziewczyny. Shaggy o swojej przeszłości

To robisz, kiedy jesteś młody - imprezujesz i uprawiasz seks. Dzisiaj jestem starszy, przeżyłem niesamowitą podróż i chcę się nią dzielić z innymi - mówi wokalista Shaggy w rozmowie z portalem tvn24.pl. - Nie sądzę, aby piosenka sama w sobie mogła zacząć zmianę, ale ma moc, aby rozpocząć dyskusję, która może doprowadzić tego, że zaczniemy myśleć o zmianach - dodaje.

Publiczność Festiwalu Transatlantyk pokochała "Błąd systemu"

"Błąd systemu" niemieckiej debiutantki Nory Fingscheidt doceniony został podczas 9. edycji Festiwalu Transatlantyk w Łodzi. Do polskiego dystrybutora filmu trafiła nagroda Transatlantyk Distribution Award w wysokości 40 tysięcy złotych, którą przyznaje festiwalowa publiczność.

Owsiak z ważnym apelem do uczestników festiwalu. Chodzi o śmieci

Weźcie bidony, żeby były wielokrotnego użycia. Nie będzie żadnych plastikowych torebek, wszędzie będzie papier. Będziemy prosić, żeby segregować, żeby ten teren zostawić tak jak go zastaliśmy - zaapelował Jerzy Owsiak do wszystkich, którzy wybierają się na Pol'and'Rock Festival do lubuskiego Kostrzyna nad Odrą.

Burza wokół festiwalu w Gdyni. Członkowie zespołu selekcyjnego zrezygnowali

"Ze zdziwieniem odbieramy powody decyzji o odejściu członków zespołu selekcyjnego z Rady Programowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni" – przekazał w komunikacie dyrektor festiwalu Leszek Kopeć. Wszyscy członkowie zespołu selekcyjnego zrezygnowali po tym, gdy na ostatecznej liście tytułów zabrakło czterech rekomendowanych przez nich filmów, w tym "Mowy ptaków" Xawerego Żuławskiego.

Spacey oczyszczony z zarzutu o molestowanie nastolatka

Prokurator stanu Massachusetts w środę wycofał kryminalne oskarżenie skierowane pod adresem byłej gwiazdy serialu "House of Cards" Kevina Spacey'ego o molestowanie seksualne 18-letniego mężczyzny w barze na wyspie Nantucket w 2016 roku. Decyzję taką podjął w związku z wycofaniem pozwu przez domniemanego pokrzywdzonego.

Muniek Staszczyk trafił do szpitala. Koncerty odwołane

"Muniek Staszczyk, lider zespołu T.Love, podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu" - poinformowano w komunikacie opublikowanym na profilu T.LOVE/Muniek na Facebooku. Jak dodano, odwołane zostały najbliższe koncerty muzyka.

Do dziś szukają miejsc, które wymyślił. Zmarł twórca legendarnych kryminałów

Językoznawcy piszą rozprawy naukowe o jego powieściach, czytelnicy od dekad wyjeżdżają na Sycylię, by odnaleźć miejsca odpowiadające wymyślonemu przez niego miasteczku Vigata, a serial na podstawie jego kryminałów przyciągnął przed telewizory ponoć ponad miliard widzów na całym świecie. Z Włoch nadeszła smutna wiadomość o śmierci Andrei Camilleriego. Pisarz miał 93 lata. Na świecie sprzedano ponad 30 milionów egzemplarzy jego książek.

Zakaz lotów nad Muzeum Auschwitz

Miejsce Pamięci Auschwitz jest najprawdopodobniej pierwszym muzeum na świecie, dla którego stworzono oficjalną strefę zakazu lotów – poinformowała placówka, która tłumaczy wprowadzenie takiego rozwiązania przede wszystkim względami bezpieczeństwa.