Warner Bros. świętuje setne urodziny. To w tej wytwórni powstały tak legendarne dzieła, jak "Casablanca" czy "Lśnienie", i takie kultowe seriale, jak "Przyjaciele". Na liście 10 najpopularniejszych, a zarazem najlepiej ocenianych - według portalu IMDb - filmów Warner Bros. znalazły się produkcje, które reprezentują prawdziwie mistrzowskie kino.
4 kwietnia mija dokładnie 100 lat, odkąd bracia Warner założyli swoją wytwórnię filmową. To stworzone przez urodzonych na Mazowszu imigrantów studio jako pierwsze przełamało barierę dźwięku w kinie i nakręciło "Śpiewaka jazzbandu", pierwszy film z dialogami wypowiadanymi przez aktorów. W swoim filmowym portfolio wytwórnia braci Warner ma zarówno epickie superprodukcje, jak i ekranizacje komiksów czy wciągające kryminały, a także przerażające horrory i wzruszające opowieści o miłości.
Poniżej prezentujemy dziesięć najpopularniejszych i najlepiej ocenianych - według serwisu IMDb - filmów, które powstały w wytwórni Warner Bros. Amerykańska wytwórnia stworzyła tyle hitów, że klasyki takie jak "Lśnienie" czy "Casablanca" nie weszły nawet do czołowej dziesiątki.
1. "Skazani na Shawshank", 1994 (2 722 640 ocen, średnia 9,3/10)
Choć filmowa adaptacja powieści Stephena Kinga nie zdobyła żadnego Oscara, powszechnie uznawana jest za jedną z najgłośniejszych produkcji w historii kina. Świadczy o tym między innymi liczba ocen użytkowników IMDb - najwyższa wśród wszystkich filmów wytwórni Warner Bros. "Skazani na Shawshank" to historia niesłusznie skazanego na dożywocie bankiera, który próbuje przetrwać w brutalnym więziennym świecie. W głównych rolach w filmie Franka Darabonta wystąpili Tim Robbins i Morgan Freeman.
2. "Mroczny Rycerz", 2008 (2 695 505 ocen, średnia 9/10)
Najpopularniejszy - według liczby ocen w IMDb - z serii filmów o Batmanie. W produkcji, która premierę miała w 2008 roku, słynny superbohater mierzy się z Jokerem, groźnym przestępcą chcącym pogrążyć Gotham City w chaosie. W rolę Batmana wcielił się Christian Bale, jego przeciwnika zagrał Heath Ledger, który za występ w "Mrocznym Rycerzu" otrzymał Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. W obsadzie filmu Christophera Nolana pojawili się również Morgan Freeman, Aaron Eckhart czy Michael Caine.
3. "Władca pierścieni: Powrót Króla", 2003 (1 873 254 ocen, średnia 9/10)
Dane dostępne w serwisie IMDb wskazują, że to ostatnia część trylogii opartej na powieści Tolkiena cieszy się największą popularnością z całej serii. Wysokobudżetowe widowisko, pokazujące ostatnią część drogi hobbitów ku Górze Przeznaczenia, zdominowało galę Oscarów w 2004 roku, zdobywając aż 11 statuetek. Sam "Powrót Króla" uznany został za najlepszy film roku, z kolei Peter Jackson otrzymał Oscara dla najlepszego reżysera.
4. "Pulp Fiction", 1994 (2 091 262 ocen, średnia 8,9/10)
Płatni mordercy, żona gangstera, mający związki z półświatkiem bokser i para złodziei - losy tych postaci przeplatają się w pełnym przemocy, ale i humoru filmie Quentina Tarantino. John Travolta i Samuel L. Jackson - występujący w "Pulp Fiction" jako Vincent Vega oraz Jules Winnfield - stworzyli jeden z najsłynniejszych przestępczych duetów w dziejach światowej kinematografii. Tarantino otrzymał z kolei, wraz z Rogerem Avarym, Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny.
5. "Incepcja", 2010 (2 392 276 ocen, średnia 8,8/10)
Podium uzupełnia kolejny film Nolana - wypuszczona do kin dwa lata po "Mrocznym Rycerzu" "Incepcja". W surrealistycznej wizji amerykańskiego reżysera technologia umożliwia ludziom wchodzenie do świata snów. Złodziej Cobb, którego zagrał Leonardo DiCaprio, otrzymuje zadanie przemycenia myśli do śpiącego umysłu. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page i Tom Hardy. "Incepcja" zdobyła Oscara w aż czterech kategoriach.
6. "Matrix", 1999 (1 942 162 ocen, średnia 8,7/10)
Wśród najpopularniejszych produkcji wytwórni braci Warner nie mogło zabraknąć opowieści o hakerze komputerowym Neo (w tej roli Keanu Reeves), który dowiaduje się, że jego świat jest symulacją i dołącza do walczących z systemem rebeliantów. Inspirowany cyberpunkowym klimatem gier komputerowych film braci Wachowskich - dziś znanych jako "siostry Wachowskie" - był absolutną kinową sensacją przełomu wieków. Został wyróżniony czterema Oscarami, m.in. za najlepsze efekty specjalne.
ZOBACZ TEŻ: Keanu Reeves szczerze o związku i życiu prywatnym. Mówi o ukochanej i nocnych koszmarach
7. "Interstellar", 2014 (1 884 017 ocen, średnia 8,6/10)
Trzeci, również biorąc pod uwagę kolejność powstania, film Nolana w zestawieniu. "Interstellar" to obraz z gatunku science fiction. Gdy zmiany klimatyczne doprowadzają do zniszczenia ziemskiej cywilizacji, grupa naukowców odkrywa tunel czasoprzestrzenny będący ostatnią deską ratunku dla ludzkości. Podobnie jak zbliżony gatunkowo "Matrix", "Interstellar" zdobył Oscara w kategorii najlepsze efekty specjalne. W rolach głównych Matthew McConaughey i Anne Hathaway.
8. "Siedem", 1995 (1 681 993 ocen, średnia 8,6/10)
Brad Pitt i Morgan Freeman jako policjanci ścigający seryjnego mordercę wybierającego swoje ofiary według specjalnego klucza - siedmiu grzechów głównych. "Siedem" Davida Finchera to jedyny w zestawieniu klasyczny kryminał. Obsadę miał prawdziwie gwiazdorską - obok wspomnianych Pitta i Morgana na ekranie pojawili się m.in. Gwyneth Paltrow czy Kevin Spacey. Przełożyło się to na uznanie ze strony widzów i krytyków, nie przyniosło jednak żadnego Oscara.
9. "Prestiż", 2006 (1 353 910 ocen, średnia 8,5/10)
Zestawienie dziesięciu najpopularniejszych filmów produkcji Warner Bros. zamyka kolejny, czwarty już na liście, film Nolana. Akcja "Prestiżu" kręci się wokół konfliktu dwóch młodych iluzjonistów, który wybucha po tym, jak w tragicznym wypadku ginie żona jednego z nich. Nolan na planie zgromadził wiele gwiazd: Hugh Jackmana, Christiana Bale’a, Michaela Caine’a czy Scarlett Johansson. Film był nominowany do Oscara w dwóch kategoriach, ale nie wygrał w żadnej z nich.
10. "Django", 2012 (1 584 577 ocen, średnia 8,4/10)
Niemal dwadzieścia lat po premierze "Pulp Fiction" Tarantino nakręcił "Django". W jedną z głównych ról znów wcielił się Samuel L. Jackson, u jego boku wystąpili m.in. DiCaprio, Jamie Foxx, Christoph Waltz i Kerry Washington. Tym razem amerykański mistrz krwawej komedii nakreślił opowieść o łowcy nagród oraz czarnoskórym niewolniku, którzy wspólnie wyruszają w podróż, by odbić żonę tego drugiego z rąk brutalnego plantatora. Tarantino po raz kolejny otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny, z kolei statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego odebrał Waltz.
Źródło: IMDb, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: | mat.prasowe