"Oprócz wizji i odwagi potrzebne są też fundusze". Tunel na zakopiance w połowie sfinansowała UE

Źródło:
tvn24.pl
Tunel na nowej Zakopiance otwarty
Tunel na nowej Zakopiance otwartyTVN24 Łódź
wideo 2/3
Tunel na nowej Zakopiance otwartyTVN24 Łódź

Tunel na zakopiance od soboty jest otwarty, mogą z niego korzystać kierowcy. Skraca i upraszcza podróż do i z Zakopanego. Przebudowa odcinka trasy S7, którego tunel jest zdecydowanie najdroższym elementem, to inwestycja w połowie sfinansowana z funduszy unijnych. Podczas otwarcia przedstawiciel Komisji Europejskiej nie został jednak dopuszczony do głosu.

Długi na nieco ponad dwa kilometry tunel na Zakopiance, wydrążony przez wzniesienie Luboń Mały, doczekał się oficjalnego otwarcia 12 listopada. Przemawiali prezes PiS Jarosław Kaczyński (tunel nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich) oraz arcybiskup Marek Jędraszewski. Głos zabrał też minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (który opowiadał, że na tunel "czekało kilka pokoleń") i posłanka partii rządzącej Anna Paluch.

Ciepło o inwestycji wypowiadał się też prezydent Andrzej Duda, który kilka tygodni wcześniej wizytował plac budowy. Prezydent wtedy pokonał pieszo nowy odcinek i potem opowiadał przed kamerami, że zrobił to "ze wzruszeniem". 

"Ze wzruszeniem przeszedłem te 2 km 58 metrów tunelu między Naprawą a Skomielną Białą"
"Ze wzruszeniem przeszedłem te 2 km 58 metrów tunelu między Naprawą a Skomielną Białą"19.10 | Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na budowie tunelu na "zakopiance" zapowiedział, że zostanie on otwarty za kilkanaście dni. Inwestycja realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad jest w znacznym stopniu dofinansowana ze środków unijnych. TVN24

O nowej inwestycji podczas obu oficjalnych wydarzeń nie mógł jednak wypowiedzieć się za to żaden przedstawiciel Komisji Europejskiej, która w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w połowie ją sfinansowała.

W dniu otwarcia tunelu obecny był Jacek Wasik, dyrektor przedstawicielstwa regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, ale - jak zaznaczył potem na Twitterze - wbrew wcześniejszym ustaleniom między innymi z ministrem Adamczykiem - nie został dopuszczony do głosu. W mediach społecznościowych zwrócił uwagę, że przedstawiciele rządu nie wspomnieli o unijnym wkładzie w inwestycję. Wskazał, że minister Adamczyk mówił o "wizji i odwadze" pozwalającej na realizację "wielkich projektów".

Otwarcie tunelu na zakopiance
Otwarcie tunelu na zakopiance12.11 | Od dziś kierowcy mogą już korzystać z tunelu na zakopiance między Naprawą a Skomielną Białą. Jego budowa trwała pięć lat i siedem miesięcy, kosztowała blisko miliard złotych. Tunel, który nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich, otworzyli prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.TVN24

"Oprócz wizji i odwagi potrzebne są też fundusze UE (…) o tym chciałem przypomnieć na dzisiejszym otwarciu" - zaznaczył Jacek Wasik.

Kluczowy element

Nowy odcinek zakopianki, na budowę którego podpisano umowę w 2016 roku zaczyna się w miejscowości Lubień i kończy w Rabce-Zdroju. Łączny koszt inwestycji wynosi (jak czytamy w danych udostępnionych przez GDDKiA) 2 mld 548 mln zł, a dofinansowanie ze środków UE to 1 mld 300 mln zł. 

- To długa na niemal 16 kilometrów nowa droga, która w dużej mierze przebiega na wiaduktach i estakadach, a na odcinku o długości dwóch kilometrów pod ziemią. Największa estakada ma kilometr długości i wznosi się w najwyższym punkcie 50 metrów nad terenem - podkreśla Iwona Mikrut-Purchla, rzeczniczka małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Podkreśla, że inwestycję podzielono na trzy projekty: 

* budowa drogi ekspresowej S7 Lubień - Naprawa (przejezdna od 30 listopada 2021 roku);

* budowa tunelu pomiędzy miejscowością Naprawa i Skomielna Biała (otwarty 12.11);

* budowa drogi ekspresowej Skomielna Biała - Rabka Zdrój oraz dwujezdniowej drogi krajowej z Rabki Zdroju do Chabówki (oddana do dyspozycji kierowców 28.09.2019 roku).

Chociaż tunel stanowi ledwie 12,3 procent całej trasy, jego powstanie pochłonęło niemal połowę wszystkich środków. Mikrut-Purchla przekazuje, że wartość kontraktu to około 968,8 mln złotych. 

- Czemu to jest ważna inwestycja? Bo kierowcy do Zakopanego będą mogli dostać się szybciej i bezpieczniej. W 2016 roku, gdy rozpoczynała się budowa nowej drogi pomiędzy Lubniem i Rabką-Zdrojem, kierowcy pokonywali starą drogę krajową ze średnią prędkością około 42 kilometrów na godzinę - mówi rzeczniczka. 

Pokonanie trasy - jak przytacza wyliczenia zarządcy drogi Iwona Mikrut-Purchla - zajmowało około 15 minut. Po otwarciu czas przejazdu ma się skrócić o połowę. 

Przez górę

Jak to się jednak stało, że otwarty 12 listopada tunel był aż tak drogi? Inwestycja biegnie pod ziemią 2058 metrów, ma niecałe 15 metrów szerokości i niecałe pięć metrów wysokości. 

- Do wydrążenia dwóch nitek tunelu o długości 2058 metrów każda używano ciężkiego sprzętu, ale także materiałów wybuchowych. Zużyto w sumie około 180 ton materiałów wybuchowych - mówi rzeczniczka zarządcy drogi.

Dodaje, że wykonując docelowy tunel, zużyto 190 000 metrów sześciennych betonu. Z takiej ilości betonu - jak przekazuje Mikrut-Purchla - można wykonać 45 kilometrów nawierzchni drogi dwujezdniowej.  

- Zużyto 48 000 ton stali. Stalowa rama wieży Eiffla ma masę 7300 ton, czyli ze stali zużytej podczas budowy tunelu można by zrobić sześć konstrukcji takich wież i zostałoby trochę materiału na kolejną - dodaje rozmówczyni tvn24.pl.

Termin zakończenia budowy tunelu był kilkakrotnie przesuwany. Najpierw zapowiadano, że tunel będzie gotowy do końca 2021 r., a później termin zakończenia prac przy budowie tunelu wyznaczono na luty tego roku. Kolejna data ukończenia robót została ustalona na koniec czerwca. O przesunięcie terminu wnioskował wykonawca, argumentując opóźnienia pandemią i absencją pracowników oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Odcinek Lubień - Chabówka kosztował 2 mld 548 mln złotych. Połowę dała UEGDDKiA

Odcinek bez dofinansowania

Rzeczniczka małopolskiego oddziału GDDKiA podkreśla, że współfinansowana przez UE droga S7 nie jest ostatnim ułatwieniem dla kierowców, którzy jadą do Zakopanego. Pomiędzy Rdzawką a Nowym Targiem powstaje bowiem długa na ponad 16 kilometrów droga krajowa. Koszt powstania inwestycji to ponad 880 mln złotych. 

- Ta inwestycja jest już budowana w pełni ze środków krajowych - przekazuje Iwona Mikrut-Purchla. 

Znaczy to tyle, że przy okazji otwarcia inwestycji (zaplanowanej na 2024 rok) nie trzeba będzie nawet zapraszać nikogo, kto reprezentowałby Unię Europejską. 

Autorka/Autor:bż/gp

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

Rząd wprowadzi bony na ubrania z drugiej ręki i dopłaty dla przedsiębiorców chcących otworzyć sklep typu second hand, a to wszystko po to, by zapobiegać zmianom klimatycznym - tak przynajmniej sądzą internauci i przypisują ową zapowiedź wiceministrze klimatu Urszuli Zielińskiej. Tylko że ta nigdy takich słów nie wypowiedziała.

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN