Groty Kryształowe, podziemny rezerwat w kopalni soli "Wieliczka", zostaną zabezpieczone. Kopalnia dostała na ten cel 6 milionów złotych dotacji. Rezerwat jest unikatem na skalę światową, a zwiedzanie go wymaga specjalnej zgody konserwatora zabytków.
Groty to system szczelin wypełnionych przejrzystymi kryształami halitu, z których największe mają długość 20 centymetrów. Jak zaznaczają przedstawiciele kopalni, Grotom nie grozi zawalenie, jednak prace konserwacyjne należy przeprowadzić, aby zapobiec procesom destrukcyjnym. -W kopalni znajduje się ponad 2 tys. wyrobisk. Znaczna część z nich to wyrobiska zabytkowe, które muszą być zabezpieczone, aby mogły przetrwać kolejne stulecia. Do takich należy też rejon grot kryształowych. Prace prowadzimy po to, żeby w dłuższej perspektywie uniknąć pojawienia się ryzyka zawalenia – mówi Kajetan d’Obyrn, Prezes Zarządu Kopalni.
Jak dodaje, Groty zostałyby zabezpieczone niezależnie od dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Przekazane pieniądze jednak znacznie ten termin przyspieszą.
Kopalnia otrzyma 6 mln zł, czyli 78,23 procent kosztów przedsięwzięcia. Pozostała część kosztów to udział własny "Wieliczki". Prace konserwatorskie w kopalni są prowadzone od 2011 roku i mają się zakończyć do 30.06 2018.
Usuną groźne zmiany
Żeby zabezpieczyć Groty ekipa zakonserwuje też wyrobiska sąsiadujące z rezerwatem – tzw. otulinę.
Chociaż Grotom Kryształowym nie grozi zawalenie, to już teraz pojawiły się zmiany, które – jak tłumaczą przedstawiciele kopalni - mogłyby w przyszłości przerodzić się w poważne niebezpieczeństwo dla rejonu rezerwatu, a nawet przyczynić się do jego zawalenia. Te właśnie zmiany zostaną usunięte podczas konserwacji.
Czym są Kryształowe Groty?
Groty to system szczelin i kawern wypełnionych kryształami minerału soli kamiennej halitu. Sześcienne kostki są przejrzyste, długość ich krawędzi dochodzi do 20 cm. Znajdują się na głębokości ok. 80 m, między poziomami II wyższym (Braci Markowskich) a II niższym (Adama Mickiewicza).Tego typu obiekty występują w innych złożach soli kamiennych i potasowo-magnezowych, ale tylko w Wieliczce natrafiono na nie w złożu z okresu trzeciorzędu. Rezerwat został utworzony w 1928.
- Groty Kryształowe są jedynym znanym tego typu obiektem w mioceńskich złożach soli. Wymagają szczególnej ochrony, bo tworzą ścisły rezerwat przyrody nieożywionej – tłumaczy d’Obryn.
Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Kopalnia Soli "Wieliczka" | Rafał Stachurski