Muzeum Karola Szymanowskiego, mieszczące się w zabytkowej willi "Atma" w Zakopanem, zostało w piątek otwarte po gruntowanej modernizacji.
- Jestem szczęśliwa, że udało się zmodernizować „Atmę”. Myślę, że dzięki temu remontowi oraz programowi wydarzeń przygotowanemu przez Małgorzatę Janicką–Słysz miejsce to ożyje. Koncerty są zaplanowane do końca tego roku. Chcemy ten budynek napełnić duchem obecności Szymanowskiego poprzez jego muzykę - mówi Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, którego oddziałem jest „Atma”.
Remont za 1,6 mln zł
Modernizacja „Atmy” trwała od kwietnia 2012 r. Sam remont kosztował 1,6 mln zł, 85 proc. tej kwoty pochodziło z funduszy UE, a 15 proc. z dotacji ministerstwa kultury.
Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Muzyka pod Tatrami”. Jest to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Karola Szymanowskiego i Muzeum Zamku Orawskiego, w ramach „Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013”. Całkowity budżet projektu „Muzyka pod Tatrami” wynosił ponad 1,2 mln euro (ponad 1 mln euro z UE).
Po modernizacji w XIX wiecznym budynku wybudowanym w stylu zakopiańskim bez naruszenia zabytkowej substancji powstało nowoczesne muzeum i ekspozycja z wykorzystaniem multimediów.
Zdjęcia, rękopisy, nuty...
W jednym z pomieszczeń znajduje się fortepian. W innym odtworzono wygląd salonu z lat 30 XX wieku, kiedy w „Atmie” mieszkał i tworzył Szymanowski. Wnętrza zaaranżowano na podstawie archiwalnych zdjęć. Do dziś z wyposażenia willi zachowały się oryginalne fotele, wyprodukowane w Spółdzielni Artystów Plastyków Ład.
Zwiedzający zobaczą m.in. zdjęcia, rękopisy, listy, nuty i pamiątki po kompozytorze oraz filmy o Karolu Szymanowskim. Będą mogli posłuchać także jego utworów.
W maju wstęp za 1 zł
Publiczność może odwiedzać „Atmę” od soboty. Do końca maja wstęp będzie kosztował tylko 1 zł.
W przyszłości „Atma” ma się stać Centrum Muzyki i Informacji o Karolu Szymanowskim.
Karol Szymanowski (1882-1937) od wczesnej młodości chętnie przyjeżdżał do Zakopanego, a pod koniec życia, w latach 1930-1935, zamieszkał na stałe właśnie w „Atmie”. W 1967 roku Jerzy Waldorff, pisarz i krytyk muzyczny, powołał komitet społeczny, który prowadził zbiórkę funduszy na odkupienie willi od prywatnej właścicielki, wykupił ją i przekazał Muzeum Narodowemu w Krakowie z przeznaczeniem na siedzibę Muzeum Karola Szymanowskiego.
W latach 1975-1976 zabytkową willę odnowiono i przystosowano do celów muzealnych. W 1976 roku na parterze „Atmy” otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi i jego związkom z Tatrami.
Autor: nf/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Watra.pl | Anna Karpiel-Semberecka