Kierowca autobusu nagrodzony, bo... poczekał. "A sprzedawca, jak mi sprzeda towar, też dostanie?". Może

Rzecznik łódzkiego MPK na swoim blogu tłumaczy, dlaczego kierowcy nie zawsze czekają na "sprinterów"
Rzecznik łódzkiego MPK na swoim blogu tłumaczy, dlaczego kierowcy nie zawsze czekają na "sprinterów"
Sebastian Grochala | Między Przystankami
Kierowcy i motorniczy MPK w akcjiSebastian Grochala | Między Przystankami

Poranny sprint do autobusu. Drzwi się zamykają, rozpaczliwe naciśnięcie guzika i... udało się, kierowca wpuszcza nas do pojazdu. To jeszcze wypełnienie obowiązków czy już wyjątkowa uprzejmość ze strony pracownika MPK? Zdaniem prezydenta Rzeszowa kierowca, który zaczekał na biegnąca pasażerkę z dzieckiem, zasługuje na nagrodę pieniężną. Internauci są podzieleni. Co do nagrody. Wszyscy są zgodni, że to przykład godny naśladowania.

- Pan prezydent jechał właśnie do pracy, kiedy zauważył tę sytuację. Pewna pani biegła do autobusu razem z dzieckiem. Kierowca zaczekał na przystanku, żeby mogła wsiąść – Mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy Tadeusza Ferenca.

Jak dodaje, kierowca stał na przystanku około pół minuty, zanim pasażerka do niego wsiadła.

Ferenca ujęła postawa pracownika MPK i zdecydował, że mężczyzna za swoją postawę powinien dostać nagrodę. Jak zdradza Chłodnicki wyniesie ona około 1000 zł.

Jeszcze nie jest przesądzone, czy nagrodę ufunduje prezydent czy Przedsiębiorstwo.

- To nie jedyna taka sytuacja. Jakiś czas temu zdarzyło się coś odwrotnego: pan prezydent zobaczył, że kierowca nie zaczekał na biegnącego pasażera. Ten kierowca został upomniany – zdradza Chłodnicki.

W Poznaniu motornicza odebrała poród pasażerki (wideo archiwalne):

Pani Dorota - motornicza, z zawodu położna
Pani Dorota - motornicza, z zawodu położnaTVN24 Poznań

Internauci debatują

O sprawie napisał jeden z lokalnych portali. Internauci podzielili się w opiniach o pieniężnym wyróżnieniu: czy kierowcy należy się ta nagroda? A może jego "czyn" był zwykłym spełnieniem obowiązków, które powinno być czymś oczywistym?

- To jest uprzejmość !? Ludzie ! Jak sprzedawca sprzeda mi towar to też jest uprzejmość ? – oburza się osoba podpisana jako "Edi".

Inny użytkownik o pseudonimie "Kolo" zauważa: - Gwoli sprawiedliwości to codziennie około 100 kierowców powinno dostawać takie nagrody, ale ich nikt nie widzi.

Niektórzy jednak przekonują, że kierowcę docenić należy. - Dziś (…) również był taki miły kierowca autobusu 19, zaczynał już ruszać ale widząc starszego pana po drugiej stronie ulicy podbiegającego, który machnął ręką zatrzymał się i poczekał . Oby więcej kierowców z tak ludzkim podejściem:) – pisze "Rzeszowianka:)".

Nagroda dla kierowcy, nagroda dla kasjera… "A dlaczego nie?"

O to, czy uprzejmość nieznajomych nas zaskakuje i czy warto ją nagradzać zapytaliśmy Mariusza Makowskiego, psychologa społecznego.

- Trochę zmieniły się standardy, kiedyś ta uprzejmość była częstsza. Teraz są takie standardy: kierowca autobusu ma przyjechać, odjechać, w międzyczasie nie przytrzasnąć pasażerów, kiedy wsiadają. Zaczekanie na "sprintera" to jednak coś ponad – ocenia psycholog.

W Łodzi kierowca MPK uratował jeża (wideo archiwalne):

Tak kierowca uratował jeża
Tak kierowca uratował jeżaMPK ŁÓDŹ

Dlatego właśnie, zdaniem Makowskiego, decyzja Ferenca jest zrozumiała: - Tutaj mamy dość prostą sytuację: jest pracownik i jest jego zwierzchnik, czyli prezydent miasta. Zwierzchnik, niczym "tajemniczy klient", zauważył działanie pracownika i jest ukontentowany tym, jak wszystko działa. To normalne więc, że chce go nagrodzić – tłumaczy psycholog.

A co z osobami, które krytykują podejście prezydenta? – To może być rodzaj zazdrości, jakaś roszczeniowość. Mówienie, że w takim razie nagrodę można dać też kasjerowi w sklepie, kiedy wyda nam zakupy jest nieuzasadnioną generalizacją. Bo właściwie dlaczego nie? – zastanawia się Makowski.

Psycholog przyznaje jednocześnie, że nagroda za uprzejmość kierowcy może być sygnałem, że dzieje się z nami coś złego (bo życzliwość stała się czymś tak rzadkim, że aż zauważalnym). Z drugiej jednak strony to szansa, by te pozytywne zachowania na powrót wprowadzić w życie.

- Stworzymy przekonanie, że można okazywać sobie życzliwość. Nam, Polakom, bardzo by się to przydało – przekonuje Makowski.

MPK: to nie był wyjątek

Robert Sumara, kierownik działu przewozów MPK Rzeszów podkreśla w rozmowie z portalem tvn24.pl, że zachowanie uhonorowanego kierowcy nie jest w stolicy Podkarpacia niczym wyjątkowym. - Nie jest to nietypowe, mamy średnio 20-30 takich przypadków dziennie, że kierowca zaczeka na biegnącego pasażera. Kierowcy wiedzą, że powinni to robić, chociaż oczywiście wiadomo, że czasem nie zauważą biegnącego pasażera i odjadą. Nie ma jednak absolutnie takich sytuacji, że kierowca widząc pasażera, a i tak odjedzie.

Ten motorniczy z Poznania udaremnił kradzież w swoim tramwaju (wideo archiwalne):

Motorniczy MPK udaremnia kradzież
Motorniczy MPK udaremnia kradzieżMPK Poznań

Czy w takim razie inni kierowcy również zostaną docenieni przez prezydenta albo MPK? Sumara przyznaje, że szansa na nagrody dla wszystkich jest niewielka. - 90 proc. przypadków zabierania dobiegającego pasażera przechodzi bez echa. Nie monitorujemy tego. Taki kierowca może dostać premię, jeśli pasażer na przykład napisze do nas, albo zadzwoni i pochwali – wyjaśnia kierownik. Jak dodaje, kierowcy zazwyczaj dostają premie za "rzeczy, które wychodzą poza zakres ich obowiązków, takie jak pomoc starszej osobie lub matce z dzieckiem".

- Z drugiej strony, taka ciekawostka: kierowcy często narzekają, że pasażer, na którego zaczekali wsiądzie i nawet nie kiwnie głową, nie podniesie ręki, żeby podziękować. A przecież to miły gest – dodaje Sumara.

Za co w Krakowie?

Za co dostają premie i nagrody kierowcy poza Rzeszowem? O sytuację w Krakowie zapytaliśmy Marka Gancarczyka, rzecznika prasowego tamtejszego MPK.

- Nasi kierowcy nagrody dostają na przykład za pomoc policji w odszukaniu osoby zaginionej. To działa w ten sposób: rodzina zaginionego kontaktuje się z policją, policja z dyspozytornią, a dyspozytornia każe kierowcom zwracać uwagę, czy osoba o takim rysopisie na przykład wsiada do autobusu lub tramwaju albo siedzi na przystanku. Tylko w lutym były dwie albo trzy takie sytuacje – tłumaczy Gancarczyk.

Zdarzają się też sytuacje wymagające bezpośredniego zaangażowania kierowcy. - Pamiętam, że nagrodę dostał motorniczy, który zatrzymał graficiarza. Wyróżnienie przyznaliśmy natomiast motorniczemu, który zauważył psa błąkającego się po torowisku. Zatrzymał tramwaj, zabrał psa do środka. Potem okazało się, że zwierzak zaginął pewniej pani – mówi rzecznik.

Czy w takim razie zaczekanie na "sprintera" też jest warte uznania? - Gdybyśmy chcieli dawać nagrodę każdemu kierowcy, który zaczekał na pasażera, zbankrutowalibyśmy. Wszyscy nasi kierowcy wiedzą, że trzeba zaczekać na pasażera. Chociaż na liniach takich jak na przykład 50, gdzie akurat tramwaj jeździ co kilka minut, nawet nie zawsze opłaca się do niego biec – zauważa Gancarczyk.

Rzecznik dodaje też, że szczególnie uczuleni na konieczność zaczekania na pasażerów są kierowcy linii aglomeracyjnych, na których autobusy jeżdżą co godzinę. Rzeszowska 12, w której doszło do zdarzenia, w poniedziałek rano jeździła co około 17 minut.

Poznań. Motorniczy razem z pasażerką-pielęgniarką uratowali życie mężczyźnie, który zasłabł (wideo archiwalne):

Motorniczy i pielęgniarka ratują życie pasażerowi
Motorniczy i pielęgniarka ratują życie pasażerowiMPK Poznań (film jest pozbawiony dźwięku)

Warszawa: wyróżnienia są, ale nie w regulaminie

Największy warszawski przewoźnik (Miejskie Zakłady Autobusowe, ponad półtora tysiąca wozów) precyzyjnego katalogu kar i nagród nie opracował.

– Nie ma czegoś takiego jak premiowanie za punktualność, to jest normalny zakres obowiązków. Kierowca nie powinien być za wcześnie na przystanku, natomiast najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo – zapewnia Adam Stawicki, rzecznik MZA.

Spółka nie widzi też potrzeby szczególnego nagradzania za czekanie na spóźnionych pasażerów. – Empatyczne zachowanie kierowców uznajemy za normę, to nie jest nic wyjątkowego, że kierowca zaczeka chwilę dłużej. Mielibyśmy dopłacać 20 zł za każdą taką sytuację? – pyta retorycznie.

Stawicki zapewnia przy tym, że MZA dostrzegają i doceniają prospołeczne postawy swoich pracowników. Przypomina historię kierowcy, który widząc leżącego na chodniku mężczyznę zatrzymał się i rozpoczął reanimację. Miejska spółka nie kryła dumy z szofera, który podjął próbę ratowania rannego dzika czy pracownika, który zatrzymał jadącą slalomem, nietrzeźwą kobietę.

Kierowca warszawskiego autobusu zaopiekował się dzikiem, który wyszedł na jezdnię i został rannyAlek Choromański | facebook

- Takie wyjątkowe zachowania wyróżniamy i nagradzamy, ale nie jest to uchwycone w żadnym regulaminie – tłumaczy Adam Stawicki. O takich nagrodach każdorazowo decyduje dyrekcja spółki.

Kielecki kierowca reanimował 77-latkę. Kobietę udało się uratować (wideo archiwalne):

"Wziąłem i zacząłem reanimować"
"Wziąłem i zacząłem reanimować" TVN24 Kraków

Autor: wini/b/bż / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela upływa pod znakiem gwałtownej aury. W wielu miejscach pojawiły się burze, którym towarzyszą opady deszczu. Sypnęło też gradem. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Sypnęło gradem. Wasze relacje z burzowej niedzieli

Sypnęło gradem. Wasze relacje z burzowej niedzieli

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

42-letnia Dominika Stelmach po raz drugi została globalną, a po raz ósmy lokalną zwyciężczynią biegu Wings for Life wśród kobiet. Specjalizuje się w biegach na długich dystansach. Jest biegaczką, maratonką, ultramaratonką, trenerką personalną, instruktorką PZLA i fitness. Pobiła rekord świata w 12-godzinnym biegu, ma na swoim koncie wiele mistrzostw Polski. Z wykształcenia jest historyczką i europeistką, ukończyła też studia na kierunku marketing sportu. Ma dwóch synów.

42-letnia Dominika Stelmach z Łodzi wygrała Wings for Life. Kim jest?

42-letnia Dominika Stelmach z Łodzi wygrała Wings for Life. Kim jest?

Źródło:
tvn24.pl, dominikastelmach.pl

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Do szpitala trafił 33-letni mężczyzna pobity na poznańskich Jeżycach. W związku z tą sprawą policja zatrzymała 36-latka, który miał zadać cios.

Bójka w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

Bójka w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

Źródło:
PAP

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

30-latek, który w nocy z piątku na sobotę miał dopuścić się zabójstwa partnerki swojego ojca, na wniosek prokuratury trafił na trzy miesiące do aresztu. Kobieta zmarła w skutek licznych ciosów nożem. Podejrzanemu grozi dożywocie.

Przyznał się do zabójstwa partnerki ojca. 30-latek aresztowany

Przyznał się do zabójstwa partnerki ojca. 30-latek aresztowany

Źródło:
PAP

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Terroryści przeprowadzili ponad 380 ataków na nasze miasta i wsie w ciągu tego tygodnia. I tak jest każdego tygodnia tej wojny - przekazał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Trwają ciężkie walki o "logistyczne szlaki" w rejonie miasta Czasiw Jar. Najgorętsza sytuacja na froncie utrzymuje się w rejonie Awdijiwki. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Źródło:
tvn24.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24