Mieszkańcy nie zostali powiadomieni o zakresie prac, a samo miejsce nie zostało w żaden sposób zabezpieczone. Chodzi o akcję usuwania azbestu z osiedla przy ul. Orkana w Kielcach. Tymczasem wdychanie azbestowego pyłu jest śmiertelnie niebezpieczne – powoduje nowotwory płuc i oskrzeli, a także pylicę.
Strażnicy miejscy przeprowadzili kontrolę w piątek.
– Inspekcja ujawniła szereg nieprawidłowości. Przede wszystkim miejsce wykonywania nie zostało w żaden sposób zabezpieczone przed dostępem osób postronnych, a lokatorzy mieszkań nie zostali powiadomieni o sposobie i zakresie wykonywanych prac – tłumaczą strażnicy.
Bez ubrań ochronnych i masek
Według relacji inspektorów warunki, w których pracowali robotnicy były groźne dla zdrowia: pył, pochodzący z odkuwanych azbestowych rur swobodnie unosił się w powietrzu, a suchy gruz azbestowy obsypywał drzwi i wycieraczki mieszkań, zalegał na wszystkich piętrach i roznoszony był na butach po całej klatce schodowej. W ten sposób zagrożeni byli nie tylko pracownicy firmy budowlanej, ale również mieszkańcy budynku. Nikt nie miał ubrania ochronnego ani maski przeciwpyłowej.
- Kierownik prac remontowych przyznał, iż odpady azbestowe, które nie zostały w żaden sposób zabezpieczone miały zostać wywiezione na wysypisko śmieci poza teren Kielc – uzupełniają strażnicy. Tymczasem azbest można przechowywać wyłącznie na przeznaczonych do tego składowiskach lub kwaterach.
Na miejsce przyjechał powiadomiony przez strażników inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, który wydał nakaz wstrzymania prac. Sprawą zainteresowano również Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny.
Obowiązki wykonawcy
Minerały azbestowe jeszcze w latach 80. były stosowane w Polsce jako materiał budowlany. Od 1997 roku w Polsce obowiązuje zakaz produkcji, wwożenia i obrotu azbestu i materiałów zawierających go.
Co istotne, sam minerał nie jest szczególnie szkodliwy – dopiero pył z pokruszonego azbestu, ze względu na drobne, wnikające do dróg oddechowych włókna, staje się groźny dla zdrowia. Może powodować raka płuc i oskrzeli, międzybłoniaka i pylicę azbestową.
Jak czytamy na stronie polskabezazbestu.pl wykonawca prac usuwania azbestu jest zobowiązany m.in. do przygotowania szczegółowej dokumentacji, a także dokładnego przeszkolenia pracowników, skompletowania odpowiedniego sprzętu i odzieży ochronnej dla robotników. Konieczne jest też zawarcie umowy z laboratorium, które będzie przeprowadzać monitoring powietrza.
Azbest w Polsce ma być całkowicie usunięty do 2032 roku.
Autor: wini/gp / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Straż Miejska Kielce