16 miejsc walczy o tytuł nowego cudu Polski w czwartej edycji plebiscytu ogłoszonego przez miesięcznik "National Geographic Traveler". W tym roku po raz pierwszy głosy można oddawać przez internet. Głosowanie potrwa do 26 września.
- Jesteśmy przekonani, że Polska jest najfajniejsza, dlatego przez cały rok szukamy dla was miejsc niebanalnych, magicznych, nowo powstałych, albo takich, w które tchnięto drugie życie – piszą organizatorzy konkursu.
Cuda natury
Do udziału w konkursie nominowane zostały Rezerwaty Nietoperek I i II znajdujące się na terenie województwa lubuskiego, na terenie gmin Międzyrzecz i Lubrza. Kolejnym nominowanym cudem natury jest krakowski Zakrzówek, zalew znajdujący się od pięć kilometrów od Wawelu, który powstał po zalaniu kamieniołomu wapienia.
Organizatorzy plebiscytu docenili również Suwalski Park Krajobrazowy. Teren ten został objęty ochroną jako pierwszy w kraju, w 1976 roku. - Można tam znaleźć wiszące doliny, ozy, kemy, głazowiska, a do tego liczne jeziora, w tym rekordową pod względem głębokości Hańczę (108,5 m) – piszą organizatorzy.
Niezwykłe muzea
Na liście znalazło się kilka muzeów. Muzeum Historii Żydów Polskich to instytucja, która dokumentuje i promuje wiedzę na temat tysiącletniej historii narodu żydowskiego w Polsce. Jest też Podziemne muzeum na Śląsku, gdzie większość ekspozycji znalazła się bowiem 14 m poniżej poziomu terenu. Tam też ulokowano bibliotekę, sale edukacyjne i konferencyjne.
Głosować można również na Muzeum Państwa Krzyżackiego Działdowie, interaktywną placówkę prezentującą dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego, od Ziemi Świętej po czasy współczesne. Na liście uwzględniono też Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Organizatorzy plebiscytu docenili także Bramę Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.
Na liście nominowanych są również miejsca przenoszące turystów w przeszłość. Jednym z nich jest Gród Rycerski w Byczynie, gdzie co roku organizowane są turnieje rycerskie. Świętokrzyski Szlak Przygody zaprasza z kolei na wycieczkę aż od czasów neolitycznych.
Miesięcznik do miana nowych siedmiu cudów Polski nominował również obiekty sakralne. Na liście znalazł się Klasztor Cystersów w województwie dolnośląskim, czyli największe opactwo cysterskie na świecie, arcydzieło śląskiego baroku.
Nominowana również została Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze. -Jej wnętrze zaskakuje, bo nie przypomina tego, co normalnie w cerkwi się widzi. Proste formy i bardzo oszczędne zdobnictwo, do tego mocne, kontrastujące kolory – chwalą organizatorzy plebiscytu.
Miejskie krajobrazy
Głosy można oddawać również na obiekty, które na stałe wpisały się w krajobrazy polskich miast. Zagłosować można na OFF Piotrkowską w Łodzi.
Doceniono również Promenadę, czyli ścieżkę z z kładkami i barierkami poprowadzoną na samym końcu Mierzei Helskiej.Organizatorzy stwierdzili, że rządzą tam wiatr i morze, a promenada nie ma nic wspólnego z hałaśliwym deptakiem.
Nominację otrzymały również Tężnie solankowe w Inowrocławiu. To miejsce dla miłośników mocnych wrażeń, w którym z wysokości dziewięciu metrów można podziwiać Park Solankowy.
O miano nowego cudu Polski ubiega się też Baszta na Wzgórzu Zamkowym w Kazimierzu Dolnym. Organizatorzy plebiscytu docenili znajdujący się na niej taras widokowy, z którego możnapodziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę na całą okolicę i przełom Wisły.
Głosowanie przez internet
Jest to już czwarta edycja plebiscytu. Nowością jest to, że głosy oddawać można przez internet. Głosowanie potrwa do 26 września.
W zeszłym roku w plebiscycie zwyciężył Stary Browar w Poznaniu. Pozostałymi sześcioma cudami okrzyknięto Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Fort Gerharda w Świnoujściu, Uzdrowisko Termalne Uniejów, Muzeum Wsi Mazowieckiej- Sierpc, Zamek Czocha, oraz Jezioro Jeziorak.
Autor: mmw/r / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia