Choć raport wojewody małopolskiego o stanie przygotowań i bezpieczeństwie w podkrakowskich Brzegach ma być gotowy dopiero w połowie maja, to już wiadomo, że główne uroczystości podczas Światowych Dni Młodzieży odbędą się właśnie tam. – Będzie bezpiecznie wszędzie tam, gdzie będą przebywać pielgrzymi – zapewnił wojewoda Józef Pilch.
W majowy weekend wojewoda małopolski poinformował, że zapadła już ostateczna decyzja w sprawie miejsca głównych uroczystości podczas Światowych Dni Młodzieży.
– To będą Brzegi – stwierdził na antenie Radia Kraków.
W rozmowie z TVN24 tłumaczył, że to organizatorzy wybrali lokalizację, a samorządowcy zrobią wszystko, by teren odpowiednio zabezpieczyć.
- Będzie bezpiecznie na Błoniach, w Sanktuarium, w Oświęcimiu i wszędzie tam, gdzie będą przebywać pielgrzymi – podkreślał.
Zmiana zdania
Jeszcze na początku kwietnia wojewoda mówił, że Brzegi są jedną z trzech możliwych lokalizacji dla uroczystości podczas ŚDM. Jako dwie pozostałe proponował Błonia i lotnisko w Balicach.
Pytany o zmianę zdania stwierdził, że na początku nikt nie był co do Brzegów przekonany. – Jednak skoro Komitet Organizacyjny postąpił tak jak chciał, to my zrobimy wszystko, żeby wszyscy czuli się tam bezpiecznie – tłumaczył Pilch.
Dodał też, że kwestia tzw. "wąskich gardeł", które wymieniane były jako jedne z zagrożeń, została już opanowana. – Po tej stronie ograniczona zostanie liczba pielgrzymów – stwierdził.
Wybór Brzegów na lokalizację głównych uroczystości podczas ŚDM od samego początku był kontrowersyjny. Największe wątpliwości wzbudził raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, do którego dotarła TVN24.
Lokalizacja wzbudziła kontrowersje
Wśród zagrożeń wymieniono znajdującą się niedaleko linię wysokiego napięcia. Wskazano też na "ewentualną panikę spowodowaną uderzeniem pioruna w słup energetyczny". Wskazano również na trudności, które mogą pojawić się przy ewentualnej ewakuacji oraz brak odpowiedniego zabezpieczenia medycznego.
Krytycznie na temat Brzegów wypowiadali się także eksperci z Politechniki Krakowskiej. W swoim opracowaniu zauważali, że ewakuacja pielgrzymów z Brzegów może potrwać nawet 8 godzin.
Trwają prace
Wszystkie te zagrożenia starają się teraz usunąć organizatorzy. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Marta Gordziewicz, trwa przebudowa linii energetycznej, a część słupów wysokiego napięcia została już zdemontowana.
Mają też powstać trzy mosty na rzece Serafie, która okala teren Brzegów. Cztery tymczasowe mosty dodatkowo postawi wojsko.
Pod koniec kwietnia Brzegi odwiedziła delegacja z Watykanu. Stojący na jej czele Szef Watykańskiej Żandarmerii Domenico Giani w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że "Brzegi to najlepsza możliwa lokalizacja dla spotkania papieża Franciszka z młodzieżą".
Raport wojewody o stanie przygotowań do ŚDM w podkrakowskich Brzegach ma być gotowy w połowie maja.
Podczas mszy kończącej ŚDM spodziewanych jest 1,5-1,8 mln pielgrzymów. Stolica Apostolska w czerwcu wyda komunikat, podając ostateczny plan wizyty papieża Franciszka w Polsce. ŚDM w Polsce rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.
W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.
Autor: mmw/gp / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: tvn24