Wszystkie służby odpowiedzialne za zabezpieczenie medyczne i bezpieczeństwo są przygotowane do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży – poinformował wojewoda małopolski Józef Pilch. W sobotę zaprezentowano działanie Wojskowej Jednostki Ewakuacji Medycznej.
- My na to wydarzenie jesteśmy przygotowani. Wszystkie miejsca uroczystości, takie jak Błonia, Brzegi czy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będą zabezpieczone pod względem medycznym i bezpieczeństwa - powiedział wojewoda dziennikarzom w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice.
Jak zaznaczył, sprzęt i wyposażenie medyczne, które zostały zakupione przez polski rząd, będą wykorzystane nie tylko na potrzeby ŚDM, ale także będą służyć odpowiednim instytucjom w przyszłości. - Te środki są już rozlokowane w szpitalach - zaznaczył wojewoda. dodając, że w poniedziałek rano odbędzie się ostatnie spotkanie wszystkich instytucji i służb, które złożą wojewodzie raporty o gotowości do ŚDM.
Sztab będzie pracował do 2 sierpnia
Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, które odpowiada za zabezpieczenie medyczne wydarzenia, poinformowała, że po kilku miesiącach przygotowań planów zabezpieczenie medycznego i logistyki, służby praktycznie przechodzą do działania. Od niedzieli zacznie działać sztab zabezpieczenia medycznego, który będzie pracował do 2 sierpnia wieczorem.
- Przygotowania prowadzone są we współpracy ze wszystkimi służbami, część szpitalną stanowią szpitale, przychodnie, poradnie. W zabezpieczeniu części przedszpitalnej będzie uczestniczyć ok. 3,5 tysiąca osób, zarówno lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, jak i olbrzymia grupa wolontariuszy z ZHP, ZHR, Służby Maltańskiej, PCK i wielu innych organizacji - zaznaczyła Popławska. Według niej na terenie Krakowa będą rozlokowane 134 zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski.
Dyrektor Lotniczego Pogotwia Ratunkowego Robert Gałązkowski ocenił, że stworzone plany zabezpieczenia medycznego ŚDM, zakładające współpracę służb medycznych cywilnych i wojskowych, nie mają precedensu. Według Gałązkowskiego po raz pierwszy w historii wprowadzono tak unikatowe rozwiązania, jak stworzenie mostu powietrznego czy wykorzystanie Wojskowej Jednostki Ewakuacji Medycznej. - To wymagało zmiany przepisów i to jest coś, co powinno pozostać i zostać wprowadzone w rozwiązania prawne na przyszłość - ocenił szef LPR.
- Wszelkie działania zabezpieczające na czas ŚDM są na takim poziomie, że młodzież która przyjedzie z całego świata do Małopolski, może czuć się bezpieczna - zapewnił Gałązkowski.
Wojskowa baza gotowa
Dowódca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice ppłk Marek Majocha zaznaczył, że jednostka będzie nie tylko miejscem powitania i pożegnania papieża Franciszka w Polsce, ale także miejscem, gdzie rozlokowane są siły i środki Wojska Polskiego wydzielone do zabezpieczenia medycznego ŚDM.
8. Baza na wniosek wojewody małopolskiego po decyzji ministra obrony narodowej przygotowała i wydzieliła dwa samoloty transportowe C-295M do ewakuacji rannych i chorych. Ponadto na jej terenie została rozlokowana Wojskowa Jednostka Ewakuacji Medycznej, utworzona przez 1. Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy, 2. Wojskowy Szpital Polowy we Wrocławiu oraz pięć innych jednostek.
Stworzony szpital polowy dysponuje 50 łóżkami dla pacjentów przygotowywanych do ewakuacji powietrznej wojskowymi samolotami w inne miejsca w kraju. Chorzy i ranni mogą być dowożeni za pomocą 20 specjalistycznych samochodów z wyspecjalizowanym personelem, jednorazowo można w ten sposób zabrać do 80 pacjentów.
W kontenerze utworzono cztery stanowiska intensywnej terapii z wyposażeniem nie odbiegającym od szpitali stacjonarnych. Sala operacyjna dysponuje dwoma stołami operacyjnymi oraz systemem telemedycyny, dzięki której obraz może być przesyłany w czasie rzeczywistym do konsultacji w innych ośrodkach.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się 26-31 lipca w Krakowie. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim.
Autor: Jork/gp / Źródło: PAP