Początkowo pomysł zakładał postawienie pomnika, który upamiętniłby "ofiary" smogu. Urząd miasta nie wypowiedział się jednak, gdzie taki monument mógłby powstać. Dlatego też aktywiści z grupy "Powietrze dla Krakowa" wzięli sprawę w swoje ręce i w środę odsłonili tablicę.
Tablica upamiętniająca "ofiary" smogu zawisła na skrzyżowaniu ulic Sławkowskiej i Pijarskiej. Taką lokalizację wybrała fundacja im. Zygmunta Starego wokół której skupiają się aktywiści z grupy "Powietrze dla Krakowa”.
Jak informuje Mateusz Budziakowski, koordynator akcji, pod koniec listopada zwrócił się do urzędu miasta z oficjalnym zapytaniem o miejsce, w którym taki pomnik mógłby powstać.
- Do dziś nie uzyskaliśmy żadnej konkretnej odpowiedzi. Dlatego wzięliśmy sprawę w swoje ręce i wmurowaliśmy tę tablicę - mówi Budziakowski.
Aktywiści: "opieszałość miasta"
"Pamięci ponad 6000 krakowian, do których śmierci w latach 2000- 2015 przyczynił się smog. Ich można było uratować”- głosi napis na tablicy. Tuż nad nią wisi plakat mówiący o tym, że z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie umiera 1000 osób, a kilkaset staje się niepełnosprawnymi.
Jak mówią aktywiści, inicjatywa upamiętnienia ofiar smogu jest kolejną reakcją na opieszałe działania miasta w walce z zatruciem powietrza. W ramach akcji "Powietrze dla Krakowa” powstały już spoty informacyjne zawierające m.in. dane na temat liczby zachorowań i zgonów spowodowanych właśnie z zanieczyszczeniami.
- Główną przeszkodą w walce ze smogiem jest opieszałość miasta i skomplikowana procedura składania wniosków o wymianę pieców węglowych, które są głównym źródłem zanieczyszczenia. Zamiast ułatwiać sprawę mieszkańcom, urzędnicy sprawdzają wyliczenia dotyczące danych technicznych. Aby takie wyliczenia podać właściwie, trzeba skorzystać z usług firmy pośredniczącej, a za to trzeba przecież zapłacić – komentuje Budziakowski.
Miasto odpowiada: chcą zaistnieć
Jak inicjatywę aktywistów ocenia miasto? - Stawianie pomników czy montowanie tablic traktujemy, jako happening stowarzyszenia, które chce zaistnieć - ucina Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.
Autor: Jork/sk / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków