Postać papieża Polaka jest bardzo ważna w życiu Thaisy i Viniciusa z Brazylii – poznali się w grupie modlitewnej rozważając nauczanie Jana Pawła II o miłości. Chłopak postanowił poprosić Thaisę o rękę właśnie w dawnym domu Jana Pawła II. Pomogli mu w tym pracownicy muzeum.
Para zaręczyła się w czwartek. - Przyjechali specjalnie po to, by w Domu Rodzinnym Jana Pawła II chłopiec mógł oświadczyć się dziewczynie i poprosić ją o rękę – relacjonowała Maria Budzińska z Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Młodzi ludzie wybrali właśnie to miejsce na oświadczyny, chcąc żyć według wskazań polskiego świętego.
Vinicius przygotował wszystko z pomocą swojej grupy i wsparciem pracowników muzeum. Do ostatniej chwili utrzymał wszystko w tajemnicy przed dziewczyną. W wiadomości do muzeum napisał:
Od jakiegoś czasu pomyślałem, że idealnym miejscem na zaręczyny byłby rodzinny dom Karola [Wojtyły]. I kiedy otrzymałem od Państwa potwierdzenie mojej rezerwacji i bilety elektroniczne, nie miałem żadnych wątpliwości: oświadczę się jej w miejscu, które tak mocno jest związane z jego historią.
Świadkiem oświadczyn był przebywający w tym czasie w Muzeum bp Jean-Pierre Delville, biskup diecezjalny Liège w Belgii, który udzielił błogosławieństwa Thaisie i Viniciusowi.
- Tak jak dla Jana Pawła II wszystko zaczęło się w Wadowicach, tak niech dla nich w Jego domu rodzinnym zacznie się piękne wspólne życie – życzą narzeczonym pracownicy muzeum.
Muzeum pełne wzruszeń
Wadowice to rodzinne miasto Karola Wojtyły; urodził się tu w 1920 r. i mieszkał przez 18 lat. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa. Miasto co roku przyciąga setki tysięcy turystów, chcących poznać miejsca bliskie Karolowi Wojtyle, o których sam mówił: "Tu wszystko się zaczęło: życie, szkoła, teatr i kapłaństwo". W dawnym domu rodzinnym Wojtyły mieści się obecnie muzeum.
Uczestnicy ŚDM modlą się tu przy relikwiach świętego i odwiedzają związane z nim miejsca. W okresie Światowych Dni Młodzieży muzeum przeżywa prawdziwe oblężenie – od dziewiątej rano do 21. wieczorem co 10 minut do wnętrza wchodzą 40-osobowe grupy pielgrzymów. Nie brakuje zaskoczeń i wzruszeń; np. kobieta z Libanu odnalazła na muzealnej ekspozycji napisaną przez siebie kartkę z intencjami, którą położyła na grobie Jana Pawła II w Rzymie. Przed dwoma laty kartka, wraz z innymi takimi pamiątkami, trafiła do wadowickiego muzeum.
- To są bardzo wzruszające momenty; młodzi ludzie płaczą, cieszą się, czasem są zaskoczeni, wychodzą stąd pełni nadziei; pamiętają o Janie Pawle II, podkreślają, że to on zainicjował Światowe Dni Młodzieży i deklarują, że nigdy o tym nie zapomną. To jest piękne – powiedziała Budzińska.
Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach