TVN24 | Kraków

Małopolska może stracić unijne środki. Samorządowcy chcą nowelizować uchwałę anty-LGBT

TVN24 | Kraków

Autor:
tam
Źródło:
PAP
Małopolska zmieni kontrowersyjną uchwałę
Małopolska zmieni kontrowersyjną uchwałęTVN24
wideo 2/7
TVN24Małopolska zmieni kontrowersyjną uchwałę

Marszałek województwa małopolskiego zapowiedział nowelizację uchwały anty-LGBT. I poinformował, że w zapowiadanej nowelizacji usunięte zostały, "zgodnie z oczekiwaniami, wszystkie zapisy dotyczące wrażliwych tematów, nieprecyzyjnych terminów, czyli dotyczących sprzeciwu wobec ideologii LGBT". Przyjętej dwa lata temu deklaracji sprzeciwia się Komisja Europejska i grozi samorządom utratą unijnych miliardów.

Nowelizację deklaracji ws. LGBT zapowiedział w środę na konferencji prasowej marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Projekt nowelizacji jest przygotowywany i zostanie przedstawiony na sesji sejmiku 27 września. Zarząd województwa i klub radnych Prawa i Sprawiedliwości liczą, że nowelizacja zadowoli Komisję Europejską, która uznała deklarację z 2019 r. za dyskryminującą mniejszości seksualne i poinformowała samorząd o możliwości wstrzymania unijnych funduszy. - Mam nadzieję, po różnych konsultacjach, że to definitywnie uspokoi proces konsultacji programu REACT-EU, jak również dalszych negocjacji dotyczących regionalnego programu operacyjnego – powiedział dziennikarzom Kozłowski.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Nowelizacja deklaracji z 2019 r. to – jak poinformował marszałek Kozłowski – drugi krok w tzw. małopolskim konsensusie. Pierwszym krokiem było powołanie pełnomocnika i rady ds. równego traktowania i praw rodziny.

Marszałek: utrzymaliśmy zapisy dla każdej małopolskiej rodziny

Jak zaznaczył marszałek, w zapowiadanej nowelizacji deklaracji usunięte zostały, "zgodnie z oczekiwaniami, wszystkie zapisy dotyczące wrażliwych tematów, nieprecyzyjnych terminów, czyli dotyczących sprzeciwu wobec ideologii LGBT".

- Utrzymaliśmy zapisy, może w innym kształcie, dla każdej małopolskiej rodziny i odwołanie się do tysiącletniej tradycji narodu i państwa polskiego, ale i wielowiekowego umiłowania Polaków do wolności - zaznaczył Kozłowski.

Powołali pełnomocnika ds. równego traktowania i praw rodziny

Władze Małopolski do 14 września miały czas, aby odpowiedzieć na list ostrzegający Komisji Europejskiej przed możliwą utratą środków unijnych w przypadku dalszego obowiązywania uchwały z 2019 r. "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych".

Województwo odpowiedź wystosowało 13 września. Było nią powołanie pełnomocnika i rady ds. równego traktowania i praw rodziny. Okazało się to niewystarczające, ponieważ KE nadal oczekuje korekty uchwały sprzed dwóch lat. Samorządowcy otrzymali też pismo z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, w którym sekretarz stanu Waldemar Buda przypomina o konieczności przestrzegania zasad wynikających z unijnych przepisów, w tym zasady zapobiegania dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religię, pochodzenie etniczne, światopogląd i orientację seksualną.

Autor:tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości