527 zapadlisk, "również poza granicami płytkiej eksploatacji". Raport o sytuacji w Trzebini

Trzebinia cmentarz
SRK wybrało firmę, która zajmie się i uzdatnianiem i zabezpieczaniem cmentarza w Trzebini
Źródło: TVN24

Państwowy Instytut Geologiczny opublikował końcowy raport w sprawie zapadlisk w Trzebini. Wynika z niego, że występują one również poza granicami udokumentowanej płytkiej eksploatacji złóż węgla kamiennego, prowadzonej przez Kopalnię Węgla Kamiennego "Siersza", która zakończyła działalność w latach 1999-2001.

Jak ustalili autorzy raportu, zagrożenie mogą stanowić także stare, zlikwidowane leje zapadliskowe. W sumie na obszarze oddziaływania dawnej kopalni stwierdzono 527 zapadlisk, 61 z nich określono jako istotne.

"Są to zapadliska (również te zlikwidowane), które według bazy danych obiektów topograficznych pozyskanej z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, znajdują się w buforze 20 m od głównych dróg, obszarów zabudowanych, cmentarza, ogródków działkowych oraz nasypu kolejowego" - wskazano w raporcie opublikowanym przez PIG.

Czytaj też: Zapadlisko pochłonęło 40 grobów. Reporter TVN24: cmentarz jest samowolą budowlaną byłego proboszcza

52 zapadliska mogą się reaktywować

Trzeci opublikowany w tej sprawie dokument jest raportem końcowym i stanowi uzupełnienie poprzednich o najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez PIG-PIB. Opracowanie to obejmuje cały obszar oddziaływania byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Siersza".

"Dzięki kompleksowej inwentaryzacji deformacji górniczych w obszarze oddziaływania dawnej KWK 'Siersza' z wykorzystaniem nowoczesnych metod zdalnych i prac terenowych dziś już wiemy m.in., że zapadliska występują również poza granicami udokumentowanej płytkiej eksploatacji złóż węgla kamiennego oraz że zagrożenie mogą stanowić również stare, zlikwidowane leje zapadliskowe" – podano w raporcie.

Według badaczy w Trzebini znajdują się 52 obszary możliwej reaktywacji starych, zasypanych zapadlisk. Zgodnie z raportem PIG od 2011 roku z reaktywacją starych lejów związane było prawie co piąte zapadlisko, zjawisko to występowało najczęściej w rejonie cmentarza i ogródków działkowych.

ZOBACZ REPORTAŻ "TRZEBINIA. NIEBEZPIECZNY GRUNT" W TVN24 GO >>>

"Na obszarze oddziaływania dawnej KWK 'Siersza', oprócz deformacji ciągłych i zapadlisk rozpoznano również szereg deformacji nieciągłych typu liniowego (uskoki, progi, szczeliny - PAP). Analiza zinwentaryzowanych deformacji z danymi geologiczno-górniczymi pozwoliła dać znacznie szerszy obraz zagrożeń" - przekazał PIG.

Najbardziej zagrożone obszary

Z raportu wynika, że w ramach badań zinwentaryzowano łącznie 254 deformacje nieciągłe typu liniowego. Stwierdzono je m.in. w okolicy Kowalikowej Góry oraz w pobliżu nasypu linii kolejowej P205 Trzebinia Siersza–Elektrownia Siersza.

W podsumowaniu raportu badacze zwrócili uwagę, że najbardziej zagrożone wystąpieniem zapadlisk są rejony: rodzinnych ogródków działkowych "Gaj", cmentarza parafialnego w Sierszy i sąsiadującego z nim lasu, na południowy zachód od os. Gaj, Trentowca, na wschód od ul. Kopalnianej, na południe i wschód od ul. Młyńskiej, ul. Górniczej, dawnej sztolni "Wanda", ul. Dembowskiego i ul. Odkrywkowej oraz oczyszczalni ścieków. To obszary płytkiej eksploatacji złóż węgla kamiennego prowadzonej metodą "na zawał stropu".

Zdjęcie z września 2022 roku
Trzebinia cmentarz
Źródło: TVN24

Jak wskazali autorzy raportu, przedstawione wyniki są efektem zestawienia dotychczas wykonanych prac inwentaryzacyjnych oraz szeregu analiz danych satelitarnych, danych z lotniczego oraz naziemnego skaningu laserowego, fotogrametrycznych, geologiczno-górniczych oraz pozostałych danych archiwalnych. Autorzy raportu zarekomendowali także m.in. modyfikację Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, tak aby w planach zagospodarowania uwzględnić dawne i obecne zapadliska, a także tereny nimi zagrożone.

"Raport trzeci z prac analitycznych o deformacjach terenu w Trzebini" został opracowany przez Centrum Geozagrożeń oraz Oddział Górnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB). Centrum Geozagrożeń PIG-PIB realizuje badania zapadlisk na obszarze oddziaływania dawnej KWK "Siersza" w Trzebini. Zadanie to wykonywane jest na prośbę Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Głównego Geologa Kraju dr Piotra Dziadzio. Jak przekazał PIG, "pomimo opracowania raportu końcowego, wsparcie PIG-PIB w zakresie deformacji występujących w rejonie Trzebini będzie kontynuowane".

Zapadliska w Trzebini

W poprzednich badaniach badacze potwierdzili 481 miejsc zagrożonych wystąpieniem zapadlisk, 38 punktów w bliskim sąsiedztwie zabudowań (do 20 metrów).

Kopalnia "Siersza" zakończyła działalność w latach 1999-2001, a jej likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi. Zjawisko powstawania zapadlisk w Trzebini nasiliło się w 2021 r. Wcześniej, przez 20 lat od likwidacji kopalni, występowało sporadycznie. Od początku br. potwierdzono 23 zapadliska.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: