Turyści, którzy udają się teraz w Tatry, nie mają dużego wyboru tras. Cały czas zamkniętych jest dziesięć szlaków. - Do tego obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, a otwarte szlaki są oblodzone i niebezpieczne – przestrzega TPN.
Wciąż trwa usuwanie skutków halnego, który przeszedł przez Podhale w święta Bożego Narodzenia.
- Na wielu szlakach turystycznych nadal leżą powalone drzewa, które w zupełnie uniemożliwiają przejście – informuje Tatrzański Park Narodowy.
Strażnicy oszacowali, że wiatr uszkodził 125 tysięcy metrów sześciennych drzew. Także z terenów objętych ochroną.
Na same szlaki turystyczne spadło ponad 1000 z nich. - Właściwie cały park jest zawalony - mówił zaraz po przejściu halnego Szymon Ziobrowski z TPN.
ZAMKNIĘTE SZLAKI W POLSKICH TATRACH:Hala Gąsienicowa - Rówień WaksmundzkaHala Gąsienicowa - Krzyżne - Dol. Pięciu StawówPolana Olczyska - Kopieniec - CyrhlaCyrhla - Psia TrawkaŚcieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowskaz Doliny Kościeliskiej: na Polanę Stoły, do Jaskini Mylnej, na Przysłop Miętusi, przez Wąwóz Kraków - Smoczą JamęStaników Żleb - Przysłop MiętusiDolina Chochołowska-Przełęcz IwaniackaDolina StarorobociańskaDolina Lejowa
TPN przypomina również, że od 1 listopada do 15 czerwca w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk, a po stronie polskiej do 15 maja zamknięte pozostają szlaki:
Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełecz Kondracka - szlak czerwonyDolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielonyDolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski
Halny zaatakował Podhale
W minione święta w Tatrach i na Podhalu porywy wiatru dochodziły do 180 km na godzinę. Halny wyrządził wiele szkód przede wszystkim w Zakopanem i sąsiednim Kościelisku.
639 razy wyjeżdżali strażacy z Małopolski, aby usunąć skutki halnego. Rannych zostało około 70 osób. Żywioł najbardziej dotknął powiat tatrzański i suski ale nie ominął też nowosądecczyzny i powiatu krakowskiego. CZYTAJ WIĘCEJ.
Nie spodziewaliśmy się tego, że dożyjemy czasów, kiedy nagle zniknie las, który trwał całe lata - mówią świadkowie działań żywiołu.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Halny najmocniej wiał na Podhalu:
Autor: koko/roody / Źródło: TVN24 Kraków / TPN