TVN24 | Kraków

Litwini utknęli pod Zawratem. Z nocnej wycieczki zawrócili ich ratownicy

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/
tam
Źródło:
PAP
Przełęcz Zawrat
Przełęcz ZawratGoogle Earth
wideo 2/5
Google EarthPrzełęcz Zawrat

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego sprowadzili spod Zawratu grupę obywateli Litwy, którzy - bez ciepłych ubrań i sprzętu - wyszli w góry. Turyści nie mieli też latarek, a szlak po zmroku oświetlali sobie telefonami. TOPR-owców zawiadomili słowaccy ratownicy.

Turyści wyruszyli w góry w niedzielę, spędzili tam noc i zostali sprowadzeni w poniedziałek rano. Zgłoszenie dotyczące siedmiu Litwinów, którzy utknęli pod Zawratem w Tatrach Wysokich, dotarło do centrali TOPR w Zakopanem o północy.

Okazało się, że turyści wyruszyli na wysokogórską wyprawę w niedzielę po południu. Nie posiadali ciepłych ubrań, a na szczytach spadł śnieg. Nie mieli też latarek, a szlak po zmroku oświetlali sobie telefonami.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Akcja ratunkowa ratowników TOPR

Ratownik dyżurny TOPR Witold Cikowski relacjonował, że Litwini dotarli do Doliny Gąsienicowej i dalej wyruszyli w stronę Przełęczy Zawrat. Tam stracili orientację. Turyści wezwali pomoc, dzwoniąc na numer 112, jednak ich telefon odebrały słowackie służby. Słowacy, o potrzebujących pomocy turystach, poinformowali z kolei ratowników TOPR.

Po poszkodowanych wyruszyło dwóch ratowników - z Kasprowego Wierchu i ze schroniska Murowaniec, a z centrali TOPR wyruszyła grupa ratowników. Poszkodowani zostali sprowadzeni do Czarnego Stawu. Tam jedna z kobiet uskarżających się na ból nogi i ogólne osłabienie została zabrana na nosze i zniesiona na dół. Reszta grupy, przy asekuracji ratowników, o własnych siłach zeszła do Zakopanego.

Autor:wini/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | SkyMaja

Pozostałe wiadomości