Turyści wyszli zakosztować słonecznej zimy w Tatrach. Efekt? Pięć akcji ratunkowych

Autor:
bp/tok
Źródło:
TOPR
Turyści wyszli zakosztować słonecznej zimy w Tatrach. Efekt? Pięć akcji ratunkowych
Turyści wyszli zakosztować słonecznej zimy w Tatrach. Efekt? Pięć akcji ratunkowychA. Górka, TOPR
wideo 2/8
A. Górka, TOPRTuryści wyszli zakosztować słonecznej zimy w Tatrach. Efekt? Pięć akcji ratunkowych

Pięć razy interweniowali w środę ratownicy TOPR. Jak informują ratownicy, był to pierwszy słoneczny dzień w Tatrach po dłuższym okresie niepogody, dlatego na górskie wędrówki zdecydowało się wielu turystów. Do niektórych poszkodowanych wylatywał śmigłowiec.

W środę po raz pierwszy od dłuższego czasu nad Tatrami świeciło słońce. Sprzyjająca pogoda ośmielała do wędrówek, dlatego w góry wybrało się wielu turystów. Niektórzy nie byli odpowiednio przygotowani do wyjścia na szlak, co skutkowało akcjami ratunkowymi Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ewakuacja snowboardzistki z Kotła GoryczkowegoA. Górka, TOPR

Snowboardzistka straciła przytomność, turystka spadła ze szczytu Giewontu

W środę ratownicy wyruszali do akcji ratunkowych pięć razy. Jako pierwsza pomocy potrzebowała snowboardzistka, która, zjeżdżając z Kasprowego Wierchu w rejonie Kotła Goryczkowego, upadła na twardy śnieg. Kobieta uderzyła się w głowę i straciła przytomność. "Ratownikom ze śmigłowca pomagali ratownicy TOPR dyżurujący na PKL Kasprowy Wierch" - czytamy w komunikacie TOPR-owców. Snowboardzistka trafiła do zakopiańskiego szpitala.

Czytaj też: Runął mostek w Dolinie Białego w Tatrach. Zamknięty szlak

Ewakuacja snowboardzistki z Kotła GoryczkowegoA. Górka, TOPR

Następnie ratownicy pomagali turystce, która spadła z wysokości w kopule szczytowej Giewontu. "Turystka doznała urazu głowy, kręgosłupa oraz kończyny dolnej" - poinformowali ratownicy. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Zakopanem.

Ewakuacja turystki po upadku spod GiewontuA. Górka, TOPR

Nieprzygotowani turyści na zimowej wędrówce po Tatrach

Helikopter wylatywał także do pary turystów na Suchych Czubach, którzy nie mogli poradzić sobie z wymagającymi warunkami. Zostali przetransportowani do Zakopanego. "Osoby ratowane nie posiadały kompletnego zimowego wyposażenia" - podkreślili w komunikacie ratownicy TOPR.

Czytaj też: Utknęli na górskim szlaku, wezwali na pomoc ratowników. Turystkę zwieziono na noszach

Ewakuacja turystki po upadku spod GiewontuA. Górka, TOPR

"Ostatni poszkodowany po potknięciu na szlaku w Dolinie Kościeliskiej z urazem nogi został przewieziony samochodem do zakopiańskiego szpitala" - informują TOPR-owcy.

Poprawa warunków w Tatrach

W Tatrach w środę panował drugi stopień zagrożenia lawinowego. W czwartek ten stopień został zmniejszony do pierwszego i taka jest również prognoza na piątek.

Mimo że zagrożenie lawinowe jest niskie, TOPR-owcy ostrzegają przed lodoszreniem, czyli twardą, grubą warstwą śniegu ze zlodowaciałą pokrywą na wierzchu. "W wyższych partiach Tatr konieczne jest używanie raków, czekana oraz kasku" - zaznaczają ratownicy.

Czytaj też: Tatrzański Park Narodowy chce wyciąć dwa tysiące drzew dla narciarzy i sam opiniuje własną inwestycję

Co oznacza pierwszy stopień zagrożenia lawinowego? Jak wynika z komunikatu TOPR, pokrywa śnieżna w Tatrach "jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin".

Mimo ogólnie dobrych warunków ratownicy apelują o szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/tok

Źródło: TOPR

Źródło zdjęcia głównego: A. Górka, TOPR

Pozostałe wiadomości