12 tysięcy litrów leczniczej solanki z Rabki-Zdroju trafiło w kwietniu do Chin. Woda z uzdrowiska ma być tam wykorzystywana do kąpieli pielęgnacyjnych i zdrowotnych oraz do inhalacji górnych i dolnych dróg oddechowych.
To pierwszy transport leczniczej wody chlorkowo–sodowo-jodkowej z polskiego uzdrowiska do Chin, ale - jak zapewnił PAP prezes zarządu Uzdrowiska Rabka S.A. Andrzej Kowalczyk - wkrótce mają tam być wysłane kolejne partie. Pierwszy transport butelkowanej solanki wyjechał do Chin na początku kwietnia.
- Zakładamy, że po nawiązaniu pierwszych kontaktów będziemy mogli regularnie wysyłać tam naszą solankę. Z naszych analiz wynika, że jest dobrze oceniana w Chinach i ten kierunek sprzedaży zapowiada się obiecująco – dodał Kowalczyk.
Bogate złoża
Kowalczyk zapewnia, że złoża wód są w Rabce na tyle duże, że dalsza ich eksploatacja i eksport nie zaszkodzi tamtejszym zasobom. – Mamy możliwość poszerzenia obszaru górniczego, umożliwiającego dalszą eksploatację rabczańskich złóż - powiedział.
– Chińczycy zaczynają doceniać ekskluzywne produkty, a nasi kontrahenci mają świadomość, że rabczańska solanka ma wysoką jakość, jakiej oczekują tamtejsi odbiorcy – dodał prezes.
Właściwości rabczańskiej solanki
Rabczańska solanka chlorkowo–sodowo-jodkowa zwiera biopierwiastki i mikroelementy mające działanie antybakteryjne. Działa wspomagająco przy przewlekłych i nawracających chorobach dróg oddechowych i jamy ustnej. Ma również działanie oczyszczające, działa wspomagająco w leczeniu zwyrodnień stawów. Płyn polecany jest chorym w okresach rekonwalescencji, pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci.
Pierwsze wzmianki o zdrowotnych cechach rabczańskiej solanki pochodzą z początku XVIII roku. Źródła wody z Rabki zostały dokładnie zbadane i uznane jako mające właściwości zdrowotne w 1858 r. przez profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Józefa Dietla. Rabczańskie źródła wówczas okazały się jednymi z najsilniejszych solanek tego rodzaju w Europie. Pierwsze ujęcie leczniczej wody w Rabce powstało w 1858 r. Obecnie uzdrowisko dysponuje dziewięcioma ujęciami wód głębinowych o głębokości do 1300 m, głównie solanek z grupy jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych.
Autor: jś/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipeda (CC BY-SA 3.0) | Mach240390