Smog wrócił do Krakowa. - Przekroczony został dopuszczalny poziom normy stężenia pyłu PM10 - informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego UMK. Krakowski urząd miasta apeluje, by osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza pozostały w domach.
Wartość stężenia pyłów PM10 o godzinie 6:00 w Krakowie wynosiła 242,1 (odczyt ze stacji pomiarowej przy ul. Bujaka w Krakowie). Wartość dopuszczalna dla PM10 to 50 µg/m3.
Jeszcze bardziej przekroczone są normy drobniejszego i groźniejszego pyłu PM2,5. Tego w piątek rano było 201,9µg/m3, dopuszczalna norma została przekroczona ośmiokrotnie.
Równie źle jest w Katowicach. Tam stężenie pyłu PM10 wynosi ponad 200 µg/m3.
SPRAWDŹ - Aktualna jakość powietrza w Polsce.
Najbardziej liberalne normy
Dla porównania, we Włoszech i Finlandii 50 µg/m3 pyłu PM10 oznacza "poziom informowania" - władze są zobowiązane do ostrzegania mieszkańców przed zanieczyszczeniem powietrza. Natomiast w Macedonii 50 µg/m3 pyłu zawieszonego to już poziom alarmowy.
Jak informuje Polski Alarm Smogowy, Polska ma najbardziej liberalne zasady określania poziomów informowania społeczeństwa o zanieczyszczeniu powietrza spośród krajów Unii Europejskiej. "Gdy w Paryżu zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM10 osiąga poziom 80 μg/m3 ogłaszany jest alarm smogowy. W Krakowie, w Katowicach czy w Warszawie taki poziom zanieczyszczenia nie budzi niepokoju jednostek odpowiedzialnych za jakość powietrza. Nic dziwnego – obowiązujący obecnie w Polsce poziom alarmowy jest prawie czterokrotnie wyższy i wynosi 300 μg/m3" - czytamy na stronie PAS.
Urzędnicy ostrzegają
Urząd miasta opublikował komunikat, w którym apeluje do mieszkańców miasta, by ci "unikali długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni", a także "ograniczyli duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni". Wszystko po to, by nie narażać się na zbędny kontakt z zanieczyszczeniami, znajdującymi się w powietrzu. Oprócz tego urzędnicy przypominają osobom chorym, by te powinny zaopatrzyły się we właściwe medykamenty i stosowały się do zaleceń lekarzy.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza to dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy.
Na bieżąco można monitorować sytuację na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Autor: wini/gp / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: krakow.pl | Paweł Krawczyk