TVN24 | Kraków

"Mewa" po raz ostatni wzniosła się w powietrze 13 lat temu, teraz stoi przed budynkiem politechniki

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków
Przed Politechniką Rzeszowską stanął samolot
Przed Politechniką Rzeszowską stanął samolotPolitechnika Rzeszowska
wideo 2/5
slideshow dla Ani

Przed budynkiem głównym Politechniki Rzeszowskiej stanął samolot PZL M-20 "Mewa". Swój ostatni lot wykonał on w 2008 roku.

Politechnika Rzeszowska posiadała cztery samoloty typu "Mewa", które służyły do szkolenia studentów specjalności "pilotaż" w uczelnianym Ośrodku Kształcenia Lotniczego. Ostatnia z maszyn została wycofana przez politechnikę z eksploatacji w 2013 oku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Uziemiony od 2008 roku

Przed budynkiem głównym politechniki stanął egzemplarz o numerze fabrycznym 1AH002-04, który ostatni lot odbył 6 grudnia 2008 roku.

"To nie pierwszy samolot, który stanął na miasteczku Politechniki Rzeszowskiej. Wcześniej przed budynkiem Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa przez wiele lat można było podziwiać samolot Piper PA-35 Pocono, na którego konstrukcji miał się opierać opracowywany w Mielcu samolot M-19. Samolot przypomina tradycje lotnicze naszej uczelni, która od blisko 45 lat kształci pilotów lotnictwa cywilnego. Do tej pory mury naszej uczelni opuściło 918 absolwentów specjalności pilotaż" – tłumaczą władze uczelni.

Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Politechnika Rzeszowska

Pozostałe wiadomości