Nie żyje siedem osób, liczba zakażonych legionellą przekroczyła 100

Legionella pneumophila shutterstock_1496330648
113 osób zakażonych legionellą w Rzeszowie, 7 ofiar. Coraz więcej przypadków
Źródło: TVN24

Nie żyje siódma osoba zakażona legionellą - przekazał w piątek rano główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka. W czwartek w ratuszu w Rzeszowie odbyło się spotkanie miejskiego sztabu kryzysowego. Jak przekazał w najnowszym komunikacie sanepid, groźną bakterią zaraziło się już 113 osób - wszystkie trafiły do szpitali. W związku z rosnącą liczbą zakażeń wojewódzki inspektorat sanitarny powołał zespół ekspercki.

W piątek rano podkarpacki sanepid poinformował, że do tej pory w województwie potwierdzono siedem zgonów osób zakażonych legionellą "oraz obciążonych chorobami współistniejącymi". Liczba zakażeń tą bakterią wzrosła do 113.

"37 nowych potwierdzonych wyników badań w kierunku Legionella pneumophila dotyczy pacjentów dotychczas hospitalizowanych w szpitalach województwa podkarpackiego" - czytamy w piątkowym komunikacie sanepidu. Łącznie z samego Rzeszowa pochodzi 76 pacjentów z legionellą, 23 jest z powiatu rzeszowskiego. W innych powiatach Podkarpacia są to pojedyncze przypadki.

Legionella w Rzeszowie. Sanepid powołuje zespół ekspercki

Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, zagrożenia związane z zakażeniami legionellą na Podkarpaciu omawia w piątek Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

W związku z zakażeniami bakterią Legionella na terenie miasta Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny powołał zespół ekspercki. Ma on przede wszystkim wesprzeć działania przeciwepidemiczne i wymienić się doświadczeniami w zwalczaniu ognisk chorób zakaźnych.

Jak poinformował w piątek podkarpacki inspektor sanitarny dr Adam Sidor w pierwszym spotkaniu zespołu, które odbyło się online w czwartek, wzięli udział przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego, dyrektor Państwowego Zakładu Higieny i Biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie epidemiologii, a także dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

"Wiodącym zadaniem zespołu jest wsparcie działań przeciwepidemicznych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie, Prezydenta Miasta Rzeszowa i podmiotów odpowiedzialnych za poszczególne elementy infrastruktury komunalnej na terenie Miasta Rzeszowa, a także wymiana doświadczeń w zakresie zwalczania ognisk chorób zakaźnych" – czytamy na stronie Sanepidu.

Zespół będzie się spotykał cyklicznie.

Co wiadomo o osobach zmarłych?

Główny Inspektor Sanitarny dodał, że wszystkie osoby, które zmarły, to "osoby mocno obciążone sytuacją zdrowotną, z przewlekłymi chorobami - szczególnie onkologicznymi - z obniżoną odpornością". Sześcioro zmarłych pacjentów pochodziło z Rzeszowa, jedna osoba - z powiatu rzeszowskiego.

- Są to osoby w wieku od 63 do 95 lat. Czterej mężczyźni i trzy kobiety - podkreślił Saczka.

79-letnia pacjentka zmarła w nocy z środy na czwartek w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. Kobieta mieszkała w Rzeszowie. Do szpitala trafiła kilka dni temu. "Była pacjentką z wielochorobowością, w tym z chorobą nowotworową. Przebywała na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Badania potwierdziły u niej obecność bakterii" - przekazał szpital. W tej samej placówce, dobę wcześniej, zmarł 70-letni mężczyzna.

Trzy inne osoby zmarły w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Szopena oraz w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej.

Pacjenci hospitalizowani są na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, ale także w Dębicy, Przemyślu, Kolbuszowej, Łańcucie i Sędziszowie Małopolskim.

Legionella w Rzeszowie. Prezydent apeluje do mieszkańców

W czwartek w rzeszowskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której została omówiona sytuacja związana z zakażeniami legionellą. 

Jak przekazał Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, pierwsze potwierdzone zgłoszenie na temat osoby zakażonej legionellą sanepid otrzymał w czwartek, 17 sierpnia. Zakażenie stwierdzono u jednego z pacjentów Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie.  

- Do dnia dzisiejszego zakażenie potwierdzono już u 76 osób - przekazał. Większość z nich to osoby starsze. Pacjenci przebywają w szpitalach w Rzeszowie i na terenie powiatu rzeszowskiego. 

Dodał, że trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ma wykazać źródło zakażenia. Pobrane zostały próbki, wyniki mają być znane w poniedziałek, 28 sierpnia. Źródło zakażenia na razie nie zostało zlokalizowane.

Przekazał, że w ostatnich latach na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego nie stwierdzano zakażeń legionellą. 

konfa sanepid
Rzeszów. Sztab kryzysowy po zakażeniach bakterią Legionella pneumophila. Wypowiedź dyrektora sanepidu Jaromira Ślączki
Źródło: TVN24

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapewnił, że miasto od początku monitoruje sytuację. - Poleciliśmy zaangażować miejskie służby, aby szukać potencjalnych źródeł pojawienia się bakterii w mieście i okolicy - przekazał. Dodał, że w sieci miejskiej i ujęciach wody jeszcze tego samego dnia pobrano próbki do badań.

Przypomniał, że w najbliższy weekend (26-27 sierpnia) przeprowadzona zostanie dezynfekcja sieci wodociągowej. Podkreślił, że są to działania prewencyjne. - Dawka chloru zostanie w sobotę wprowadzona do sieci, w niedzielę powinna się już rozejść po całej sieci i ją odkazić - przekazał Konrad Fijołek.

- Kiedy, zwłaszcza w niedzielę, nabierzemy wody do zbiornika, czy to będzie czajnik, czy jakiś dzbanek, warto tej wody troszkę spuścić wcześniej, a jeśli zauważymy większą ilość chloru, trzeba dać tej wodzie troszeczkę się odstać i najlepiej ją przegotować - zaapelował.

Rzeszów
Rzeszów. Sztab kryzysowy po zakażeniach bakterią Legionella pneumophila. Wypowiedź prezydenta miasta Konrada Fijołka
Źródło: TVN24

Jak informował w czwartek sanepid, do tej pory pobrano 56 próbek wody do badań z instalacji na terenie Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego i ropczycko-sędziszowskiego. 

Pierwszy pacjent wyleczony z legionellozy opuścił szpital

Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) Andrzej Sroka przekazał w czwartek, że około 70-letni mężczyzna, zakażony bakterią Legionella pneumophila, opuścił w czwartek USK przy ul. Szopena w Rzeszowie. Jest to pierwszy pacjent wyleczony z legionellozy w placówce - poinformował PAP.

"Pacjent przebywał w klinice gastroenterologii, gdzie zgłosił się z objawami legionellozy. Dziś opuścił szpital w dobrym stanie. Nie miał chorób współistniejących" - przekazał PAP Sroka.

I dodał, że prawdopodobnie w piątek szpital opuści drugi pacjent wyleczony z legionellozy, który od kilku dni przebywa w klinice urologii.

Sztab kryzysowy obradował w ratuszu

W czwartkowym spotkaniu sztabu kryzysowego wziął udział prezydent Konrad Fijołek, Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Zbigniew Sowa, dyrektor miejskiego wydziału zarządzania kryzysowego, oraz dyrektorzy spółek komunalnych i odpowiedzialnych za środowisko.

Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa powiedział PAP, że "na spotkaniu zostanie omówiona sytuacja związana z zakażeniami legionellą"

Rzeszów. Spotkanie miejskiego sztabu kryzysowego w sprawie Legionelli
Rzeszów. Spotkanie miejskiego sztabu kryzysowego w sprawie Legionelli
Źródło: Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

Minister zdrowia na naradzie w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie

W nocy ze środy na czwartek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim obradował sztab kryzysowy zwołany w trybie pilnym. W naradzie wraz z minister zdrowia Katarzyną Sójką oraz wiceministrem zdrowia Marcinem Martyniakiem uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz szef GIS Krzysztof Saczka.

Po spotkaniu Ministerstwo Zdrowia poinformowało w mediach społecznościowych, że "weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia. Ustalono strategię dalszych działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy".

Trwa dochodzenie epidemiologiczne

Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła zakażenia, a także inne działania przeciwepidemiczne, w tym kontrole i pobór wody do badań laboratoryjnych. Pierwsze wyniki badań z pobranych próbek z instalacji wody ciepłej z punktów pobrań z miejskich wodociągów będą znane w poniedziałek. Czas oczekiwania na wyniki badań w kierunku Legionella pneumophila od pobrania próbek wynosi do 10 dni.

Najpierw zostały pobrane próbki w punktach poboru wody w mieście, a następnie były pobierane próbki z domów osób zakażonych.

Czytaj też: Pacjenci zakażeni groźną bakterią, sanepid wszczął dochodzenie epidemiologiczne

Legionella pneumophila
Legionella pneumophila
Źródło: Shutterstock

Miasto tymczasowo wyłączyło wszystkie fontanny, kurtyny wodne i poidełka.

Czytaj też: Legionelloza. Jakie są objawy choroby i dla kogo jest szczególnie niebezpieczna

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: