Chcą spopularyzować tę metodę badawczą i od kilku lat wzbijają się w niebo, by z lotu ptaka fotografować obiekty archeologiczne. Podczas ostatniej sesji dokumentując pradawną Małopolskę, zrobili zdjęcia m.in. 20-hektarowej osadzie pod Opatowcem sprzed dwóch tysięcy lat.
Prospekcję Lotniczą Małopolski, czyli zdjęcia z samolotów dla celów archeologicznych, od 2010 roku organizują archeolodzy z Warszawy Piotr Wroniecki i Krzysztof Wieczorek.
- Pomysł wziął się z chęci spopularyzowania tej metody w środowisku archeologii. W Polsce jest ona rzadko wykorzystywana – mówi w rozmowie z tvn24.pl Piotr Wroniecki. I dodaje: Nasze zdjęcia są wykorzystywane przez naukowców i archeologów. Są one pierwszym etapem badań.
W tym roku maszyną cessna 152 wylatali 13 godz., robiąc ok. 2–3 tys. zdjęć. Udało się im zlokalizować wiele interesujących, potencjalnych stanowisk badawczych.
Szukają wyróżników roślinnych
Na zdjęciach wykonanych z pokładu samolotu można zauważyć podziemne obiekty archeologiczne, których nie widać z poziomu gruntu. - Pozostałości dawnych domostw, nawet sprzed kilku tysięcy lat mają wpływ na kolor i wysokość zboża podczas dojrzewania. Różne uprawy powodują, że podziemne struktury manifestują się w różny kolorystyczny i wzrostowy sposób – tłumaczy Wroniecki.
I podkreśla, że zdarza się, iż z jednego zdjęcia uzyskujemy więcej informacji niż archeolodzy podczas długotrwałych kosztownych wykopalisk.
Co zobaczyli?
Jednym z ciekawszych miejsc sfotografowanych przez archeologów z powietrza jest Opatowiec, gdzie uchwycono pozostałości dużej (około 20 hektarów) osady sprzed 2 tys. lat. - Jest tam prawie 100 prostokątnych śladów, gdzie mogły być domy lub... ziemianki – opowiada archeolog.
Z kolei w okolicach Słomnik udało się uchwycić w obiektywie tzw. rondel – miejsce po osadzie z okresu neolitu (4 tys. lat temu), otoczonej trzema koncentrycznymi rowami. Zaś w Marchocicach koło Miechowa - wzniesienie w formie cypla otoczonego z trzech stron stromym stokiem, gdzie prawdopodobnie w epoce brązu, 3 tys. lat temu, istniała umocniona osada.
Inne elementy, jakie zaobserwowali podczas lotów badacze, to liczne ślady po umocnieniach z okresu I i II wojny światowej: okopach, wałach ziemnych, schronach.
Odkrycia dokonano m.in. w Opatowcu
Autor: ał / Źródło: PAP/TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Piotr Wroniecki, Krzysztof Wieczorek